Valdība nolemj vēl līdz nākamā gada maijam atlikt "Citadeles" pārdošanu

Rīga, 6.nov., NOZARE.LV. Valdība šodien nolēma bankas AS "Citadele banka" ("Citadele") pārdošanu atlikt vēl līdz nākamā gada maijam, pēc jautājuma izskatīšanas slēgtajā valdības sēdes daļā žurnālistus informēja Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce.

Šāds lēmums pieņemts, ņemot vērā pārdošanas konsultanta "Nomura International plc" ("Nomura") rekomendāciju, kas balstīta detalizētā tirgus situācijas analīzē. Ministru kabinets (MK) nolēma pie bankas pārdošanas jautājuma atgriezties nākamā gada maijā, kad "Nomura" un Privatizācijas aģentūra (PA) iesniegs izvērtējumu par bankas pārdošanas atsākšanu. Pūce teica, ka patlaban pārdošanā ir daudz banku, taču retais process noslēdzas veiksmīgi.  

Valdībai iesniegtajā ziņojumā pārdošanas konsultants "Nomura" ir konstatējis, ka pašreizējā banku sektora dinamika nav labvēlīga pārdošanas procesa atsākšanai, jo apvienošanās un pārņemšanas darījumu tirgū ir vērojama maza aktivitāte, kā arī jāņem vērā joprojām vājais makroekonomikas fons un parādu krīze Eiropas Savienībā. Tāpat jāņem vērā šogad ieviestais papildu normatīvais regulējums un attiecīgi nepieciešamie ieguldījumi banku kapitālā, kas samazina pieejamos līdzekļus Eiropas bankām darbības paplašināšanai.

 

Tā kā pārņemšanas un apvienošanās darījumu tirgus nav demonstrējis būtiskus situācijas uzlabojumus, konsultants "Nomura" rekomendēja patlaban neatsākt pārdošanas procesu.

 

MK nolēma arī atbalstīt sarunu sākšanu ar Eiropas Komisiju par grozījumiem restrukturizācijas plānā, lai valsts varētu izstrādāt un izvērtēt vairākus iespējamos bankas akciju pārdošanas risinājumus, kādus patlaban plāns neparedz. Ņemot vērā, ka pārdošanas process restrukturizācijas plāna ietvaros ir jāpabeidz noteiktā termiņā, Latvijas puse uzskata, ka plānam ir jābūt elastīgākam un jāatbilst aktuālajai situācijai finanšu tirgos.

 

PA valdes priekšsēdētājs Ansis Spridzāns norādīja, ka "Citadeles" stabilā attīstība un pozitīvie darbības rādītāji valstij dod iespēju nesteigties ar pārdošanu un izvēlēties piemērotāko laiku, kad situācija pasaules kapitāla un finanšu tirgos būs uzlabojusies, lai no bankas pārdošanas valsts gūtu maksimālus ieņēmumus.

 

"Citadeles" pārdošanas process saskaņā ar Eiropas Komisijā apstiprināto restrukturizācijas plānu tika sākts pagājušā gada jūlijā. Pēc konsultanta "Nomura" ieteikuma decembrī tas tika atlikts, jo konsultants uzskatīja, ka līdz ar nelabvēlīgo situāciju finanšu tirgos valsts nespētu iegūt maksimāli iespējamo līdzekļu apjomu no pārdošanas darījuma. Valdība nolēma atgriezties pie "Citadeles" pārdošanas iespēju izvērtēšanas šā gada oktobrī, kad PA un "Nomura" bija jāiesniedz ziņojums par aktuālo situāciju finanšu tirgos un ieteikumi bankas pārdošanas procesa atsākšanai.

 

"Citadele" un tās meitas sabiedrības 2012.gada pirmajā pusgadā turpināja stabilu attīstību, strādājot kā peļņu nesošs koncerns. 2012.gada pirmo pusgadu "Citadele" noslēdza ar peļņu pirms uzkrājumiem un nodokļu nomaksas 9,6 miljonu latu apjomā (koncerna peļņa bija 11,4 miljoni latu), uzrādot ievērojami labākus rezultātus nekā iepriekšējā gada pirmajā pusgadā.

 

Pēc uzkrājumiem un nodokļiem bankas peļņa 2012.gada pirmajā pusgadā bija 2,5 miljoni latu (koncerna - 4,6 miljoni latu). 2012.gada pirmajā pusgadā "Citadele" saņēma visaugstāko novērtējumu Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta veiktajā pētījumā "Valsts uzņēmumu pārvaldība Baltijas valstīs", kurā "Citadele" tika atzīta par vislabāk pārvaldīto valstij piederošo uzņēmumu Baltijas valstīs.

"Citadele" tās darbības pirmo divu gadu laikā ir apliecinājusi sevi kā aktīva uzņēmumu kreditētāja, īpaši atbalstu sniedzot lauksaimniecības un ražošanas nozares uzņēmumiem, tā ir trešā lielākā banka pēc klientu skaita un viena no līderēm kredītkaršu tirgū Latvijā (2.vieta pēc izsniegto kredītkaršu skaita).

"Citadeles" valdes priekšsēdētājs Guntis Beļavskis norādīja, ka banka turpina nostiprināt pozīcijas tirgū un pilda saistības pret valsti labāk, nekā iepriekš paredzēts. Šogad pirms termiņa pabeidzām valstij atmaksāt visus termiņnoguldījumus, kopumā atmaksājot 143,13 miljonus latu, kā arī papildus par valsts atbalsta izmantošanu citos maksājumos valstij ir samaksāti 25 miljoni latu.

 

Bankas pārdošanas atlikšana iekļaujas kopējā restrukturizācijas plānā, kas paredz bankas pārdošanu pabeigt līdz 2014.gadam. Lēmums neietekmēs "Citadeles" darbību, un tā turpinās strādāt atbilstoši spēkā esošajam restrukturizācijas plānam.

 

2008.gada 8.novembrī valsts nolēma glābt finanšu grūtībās nonākušo "Parex banku" un par diviem latiem no tās lielākajiem akcionāriem un vadītājiem Valērija Kargina un Viktora Krasovicka iegādājās bankas kontrolpaketi. Vēlāk banka tika sadalīta, no tās atdalot vērtīgos aktīvus un izveidojot "Citadele banku".

 

Privatizācijas aģentūras īpašumā ir 75% bankas "Citadele" akciju, bet 25% un vienas akcijas īpašnieks ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas