Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valdība nosaka 2014.gada 1.janvāri par eiro ieviešanas mērķa datumu Latvijā

RĪGA, MAR 16, BNS - Valdība otrdien pieņēma oficiālu lēmumu par Latvijas eiro ieviešanas mērķa datumu, aģentūra BNS uzzināja valdības sēdē.

Latvijas Nacionālajā eiro ieviešanas plānā valdība noteica 2014.gada 1.janvāri par eiro ieviešanas mērķa datumu Latvijā.  

Latvijas valdība par valsts stratēģisko mērķi ekonomikas stabilitātes ilgtspējīgai atjaunošanai ir noteikusi eiro ieviešanu Latvijā no 2014.gada 1.janvāra. Lai sasniegtu Māstrihtas kritērijiem atbilstošu budžeta deficīta līmeni 2012.gadā - līdz 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), rēķinot pēc Eiropas Savienības metodoloģijas, Latvija plāno 2010. gadā iekļauties 8,5% no IKP deficīta robežās un 2011.gadā - 6% no IKP budžeta deficīta robežās, nākamo divu gadu laikā veicot būtisku fiskālo konsolidāciju.

 

Latvijā ir valdības apstiprināts Nacionālais eiro ieviešanas plāns, kas gan nosaka galvenos eiro ieviešanas projekta darba uzdevumus Latvijā, to īstenošanas periodus un atbildības jomas, gan arī definē eiro ieviešanas principus un scenāriju, lai nodrošinātu veiksmīgu eiro ieviešanas procesu gan privātajā, gan valsts sektorā.

 

Turklāt 2008.gada 9.decembrī tika apstiprināta Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programma, kura tiek regulāri aktualizēta un kuras izpildi izskata Ministru kabinetā. Tās mērķi ir stabilizēt Latvijas ekonomiku, novērst iespējamās likviditātes problēmas, atjaunot ilglaicīgu stabilitāti - stiprinot banku sektoru, novēršot fiskālo nesabalansētību un saglabājot stabilu nemainīgu valūtas politiku, kā arī uzlabot tautsaimniecības starptautisko konkurētspēju, lai iespējami ātri sasniegtu ilgtspējīgu IKP izaugsmi un sabalansētu valsts budžetu. Sasniedzot izvirzītos makroekonomiskos mērķus, Latvija varēs pievienoties eiro zonai, ieviešot vienoto Eiropas valūtu.

 

Finanšu ministrijas eiro projekta vadītāja Sanita Bajāre otrdien LNT sacīja, ka tiks darīts viss iespējamais, lai 2014.gadā Latvija ieviestu eiro. "Visi mūsu ekonomikas stabilizācijas centieni ir vērsti tieši uz to, un mēs redzam, ka 2014.gada 1.janvāris būtu optimālais laiks, lai eiro ieviestu," viņa sacīja.

Bajāre pastāstīja, ka eiro ieviešanas projekta ietvaros ir paredzēta kampaņa, lai iedzīvotājiem skaidrotu, kā eiro tiks ieviests. Plānots, ka vismaz pusgadu pirms eiro ieviešanas sāksies intensīvas diskusijas par šo tēmu, lai gan izglītojoši pasākumi tiks plānoti arī pirms tam.

 

Pēc Bajāres stāstītā, trīs mēnešus pirms eiro ieviešanas tirdzniecības vietās sāksies cenu parālēla norādīšana latos un eiro, lai gan norēķini vēl būs tikai latos. Savukārt mēnesi pēc eiro ieviešanas datuma veikalos varēs iepirkties gan latos, gan eiro, naudas atlikumu par pirkumu saņemot eiro.

Bajāre arī teica, ka bankomāti no eiro ieviešanas sākuma sāks izsniegt eiro, lai gan pilnīgi visu pārslēgšana prasīs laiku, un daļa bankomātu varētu kādu brīdi nestrādāt.

 

Runājot par bezskaidras naudas norēķiniem, Bajāre uzsvēra, ka tie būs būtiski, lai cilvēki naudas maiņas procesu padarītu sev pēc iespējas ērtāku. Viņa sacīja, ka visi lati, kas būs banku kontos eiro ieviešanas brīdī pēc fiksēta kursa un bez komisijas maksas tiks automātiski nokonvertēta uz eiro.

Atbildot uz jautājumu par lata un eiro kursu, Bajāre teica, ka gala lēmums tiks pateikts brīdī, kad valsts tiks uzaicināta pievienoties eirozonai. Iepriekš valstis ir pievienojušās ar tiem kursiem, kāds ir bijis valūtas kursa mehānismā II (Latvijā - 0,702804 lati par eiro), tādēļ, pēc Bajāres teiktā, ir pamats domāt, ka arī Latvijā kurss būs šāds.

 

Latvija iepriekš eiro plānoja ieviest 2008.gadā, taču tas neizdevās augstās inflācijas dēļ.

Banku pārstāvji uzskata - lai Latvijā ieviestu vienoto Eiropas Savienības valūtu eiro 2014.gadā, jānosaka konkrēti uzdevumi un atbildīgās personas. Pēc banku speciālistu domām, eiro ieviešanai cieši jāseko līdzi, ļoti konkrēti sadalot uzdevumus, kas par ko atbild.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas