Valsts asinsdonoru centrā trūkst 0 grupas rēzus pozitīvās asinis

Rīga, 3.sept., LETA. Valsts asinsdonoru centrs (VADC) aicina Latvijas iedzīvotājus ziedot 0 grupas rēzus pozitīvās asinis, kas centrā ir nepietiekamā daudzumā, aģentūru LETA informēja VADC Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Zane Mistre.

Tāpat nepietiekamā daudzumā ir B grupas rēzus negatīvās asinis, 0 grupas rēzus negatīvās un A grupas rēzus pozitīvās un negatīvās asinis.

 

Lai izveidotu pietiekamus asiņu krājumus, VADC šodien rīko izbraukumu Talsu rajonā uz Vandzenes kultūras namu, rīt, 4.septembrī, Rīgā, 95.vidusskolā, 5.septembrī - Talsu slimnīcā, 6.septembri - Smiltenes kultūras namā un 7.septembrī - Bauskas kultūras namā.

 

Saistībā ar asiņu nepietiekamīb VSIA "Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca" jau otro nedēļu tiek pārceltas plānveida endoprotezēšanas operācijas. Lai veiktu šāda veida operāciju, pacientam ir nepieciešamas trīs līdz četru cilvēku donoru asinis, informēja "Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas" Administratīvā biroja vadītāja Santa Ennīte.

 

Šobrīd slimnīcā trūkst pirmās grupas rēzus pozitīvo un negatīvo asiņu.

 

Vesels cilvēks var ziedot asinis četras piecas reizes gadā, ievērojot divu mēnešu intervālu starp asiņu nodošanas reizēm.

 

Vienā asiņu nodošanas reizē donors ziedo 450 mililitrus asiņu. Tas nav kaitīgi vesela cilvēka veselībai. Asinis organismā nemitīgi atjaunojas, turklāt donori retāk slimo ar hroniskām slimībām.

 

Lai nodotu asinis, donoram jābūt veselam un vecumā no 18 līdz 65 gadiem. Viņš nedrīkst svērt mazāk par 50 kilogramiem. Donoram pirms asiņu došanas jāatpūšas. Nodot asinis nav vēlams pēc nakts maiņas, saspringta darba vai liela emocionāla pārdzīvojuma. Pirms procedūras nedrīkst smēķēt un lietot alkoholu.

 

Pēc asiņu nodošanas donors saņem trīs latu naudas kompensāciju pusdienām, brīvdienu asiņu došanas dienā un nākamajā dienā, saglabājot vidējo izpeļņu. Asiņu ziedošana iepriekš jāsaskaņo ar darba devēju, lai saņemtu brīvdienas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas