Valsts kontrole: Valsts galvojumu piešķiršanas process nav caurskatāms

Rīga, 1.okt., LETA. Valsts galvojumu piešķiršanas process nav caurskatāms, savā ziņojumā par Latvijas Republikas 2008.gada pārskatu par valsts budžeta izpildi un par pašvaldību budžetiem, kurā vērtēta arī "Parex bankas" pārņemšana, secinājusi Valsts kontrole (VK).

VK norāda, ka revidenti nav guvuši pārliecību par valsts galvojumu piešķiršanas pamatojumu, jo nevienā no normatīvajiem aktiem nav noteikts, kādā kārtībā pretendenti var pieteikties uz valsts galvojuma iekļaušanu gadskārtējā valsts budžeta likumā.  

Tāpat nav noteikts, kur un kādā veidā tiek publicēta informācija par iespējām saņemt valsts galvojumu, tādēļ VK revidenti neguva pārliecību, ka galvojuma saņēmēju loks nav tīši sašaurināts.

 

Nav arī izstrādāti vienoti kritēriji, pēc kādiem tiek vērtēti potenciālie valsts galvojuma saņēmēji un viņu realizējamie projekti pirms valsts galvojumu iekļaušanas gadskārtējā valsts budžeta likumā, norāda VK.

Tāpat VK norāda: Lai gan Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) projektu aizdevumiem tika konstatēts paaugstināts aizdevumu atmaksas risks, 2008.gada nogalē finanšu ministrs lēmis par valsts galvojuma piešķiršanu diviem biedrības "Latvijas Olimpiskā komiteja" projektiem - tenisa centra "Lielupe" rekonstrukcijas projekta īstenošanai un Latvijas Nacionālā valsts sporta centra "Mežaparks" rekonstrukcijas projektiem 14,2 miljonu latu apmērā.

 

Tādējādi valsts budžetam uzliktas papildus saistības, jo LOK valsts galvotos kredītus plāno atmaksāt no valsts budžeta dotācijas līdzekļiem.

 

VK ieteikusi, ka, lai nodrošinātu galvojumu piešķiršanas procesa caurskatāmību, Finanšu ministrijai būtu jāpilnveido normatīvie akti un iekšējā kontroles sistēma.

 

Ministrijai būtu jānosaka kārtība, kādā pretendenti var pieteikties uz valsts galvojuma saņemšanu, kā arī jānosaka, kur un kādā veidā tiek publicēta informācija par iespējām saņemt valsts galvojumu, izstrādājot vienotus kritērijus, pēc kādiem tiek vērtēti potenciālie valsts galvojuma saņēmēji un viņu realizējamie projekti, kā arī jānodrošina, ka potenciālie galvojuma saņēmēji un viņu realizējamie projekti tiktu izvērtēti pirms galvojumu iekļaušanas gadskārtējā valsts budžeta likumā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas