Valsts uzņēmumus vadīs centralizēti

Vakar Ministru kabineta komitejā sāka skatīt divas koncepcijas, kuru nolūks ir uzlabot to uzņēmumu pārvaldību, kas kaut daļēji pieder valstij.

Citiem vārdiem, visus 142 valstij piederošos uzņēmumus paredzēts sašķirot tajos, kurus paturēt valsts pārvaldībā un pārveidot par iestādēm, aģentūrām vai atstāt par komercsabiedrībām, un tajos, kur valstij piedalīties ir nelietderīgi un kā daļas pārdodamas.

 

Šīs koncepcijas iesniegtas ne tikai tāpēc, ka sabiedrībā sen rūgusi neapmierinātība ar ļoti atšķirīgi un politiski pārvaldītiem, neskaidri strādājošiem uzņēmumiem. Arī starptautiskie aizdevēji prasījuši uzlabot valstij un pašvaldībām piederošo aktīvu un nekustamo īpašumu apsaimniekošanu un definēt skaidrus kritērijus politiski neatkarīgai un profesionālai personu iecelšanai amatos valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs. To Latvijas valdība bija apņēmusies pabeigt līdz novembra beigām.

 

"Labākas valsts uzņēmumu pārvaldības jautājums ir sen nobriedis, un ceru, ka ar koncepcijas izstrādi beidzot atrisināsim to, lai valsts uzņēmumi, kas pārsvarā patlaban strādā neefektīvi, necaurspīdīgi un kuru kapitāla atdeve ir zema, darbotos daudz labāk un valstij no tiem būtu lielāka atdeve," atzīst ekonomikas ministrs.

 

Koncepciju plānots ieviest līdz 2013. gada sākumam, lai, veidojot 2013. gada valsts budžetu, tajā varētu paredzēt lielāku dividenžu apjomu no valsts uzņēmumiem, nekā tas ir patlaban.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas