Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vējonis aicina pašvaldības nekavējoties aizliegt audzēt ģenētiski modificētus kartupeļus

RĪGA, MAR 05, BNS - Vides ministrs Raimonds Vējonis (Zaļo un zemnieku savienība) iestājas pret ģenētiski modificētu kartupeļu audzēšanu Latvijā, aģentūrai BNS norādīja ministrijas Sabiedrības informēšanas nodaļā.

Eiropas Komisija (EK) šonedēļ pieņēmusi lēmumu atļaut audzēt ģenētiski modificētus kartupeļus "Amflora" visā Eiropas Savienības teritorijā. Tādēļ Vējonis aicina pašvaldības pēc iespējas ātrāk noteikt savas teritorijas par brīvām no ģenētiski modificētiem organismiem (ĢMO) un tādējādi aizliegt savā teritorijā audzēt ģenētiski modificētus kultūraugus.  

Lai arī EK dotā atļauja attiecas uz attiecīgo kartupeļu audzēšanu tikai tehniskām vajadzībām un lopbarībai, tomēr tas rada riskus dabai, dzīvniekiem un cilvēkam.

 

"Bīstamība ir tāda, ka šie ģenētiski pārveidotie kartupeļi var viegli sajaukties ar citām kartupeļu šķirnēm, nonākt barības ķēdē. Turklāt šajā kartupelī ievietotais gēns veido noturību pret antibiotiku kanamicīnu, ko izmanto medicīnā gan cilvēku, gan dzīvnieku ārstēšanai, līdz ar to attiecīgu slimību ārstēšana var kļūt neefektīva," brīdinājis Vējonis.

 

Viņš uzsvēris, ka Latvijas ražotājiem šādi ģenētiski modificēti kartupeļi vairāku iemeslu dēļ nav ne ekonomiski, ne ekoloģiski izdevīgi, tomēr "mēs nevaram justies droši, jo kādam var rasties interese audzēt šos ģenētiski modificētos kartupeļus un piegādāt tos citu valstu ražotājiem, pie mums atstājot potenciālo ilgtermiņa ietekmi uz vidi".

 

Ministrs gan piebildis, ka nav datu par konkrētās kartupeļa modifikācijas ilgtermiņa ietekmi. Tāpēc, lai pasargātu iedzīvotājus no nevajadzīgiem riskiem, Vides ministrija atgādina, ka katram Latvijas iedzīvotājam ir iespējas ierosināt savai pašvaldībai noteikt konkrēto teritoriju par no ĢMO brīvu teritoriju. Patlaban jau 59 Latvijas pašvaldības ir pasludinājušas nodomu kļūt par no ĢMO brīvām teritorijām un vairāk nekā 12 šo perspektīvu ir nostiprinājušas ar saistošajiem noteikumiem.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas