Vēlreiz mēģinās mazināt deputātu tiesisko imunitāti

Rīga, 14.jūn., LETA. Partijas "Vienotība" Saeimas frakcijas deputāti rosina grozījumos Satversmē paredzēt atklātu Valsts prezidenta un Satversmes tiesas tiesnešu ievēlēšanas procedūru un ievērojami mazināt deputātu tiesisko imunitāti, aģentūru LETA informēja partijas preses sekretāre Laila Timrota.

Atbalstu "Vienotības" iniciatīvai esot pauduši arī koalīcijas partneri.

"Vienotība" uzskata, ka Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība pamatoti izpelnījusies sabiedrības kritiku un nepatiku, tādēļ politiķu uzdevums ir rast pārdomātu risinājumu, kas uzlabotu esošo situāciju, nodrošinot lēmumu pieņemšanas caurskatāmību un vairojot politiķu atbildību sabiedrības priekšā, vienlaikus izvairoties no radikāliem risinājumiem, kas apdraudētu Satversmē noteikto varu līdzsvaru. Deputāti Saeimā iesnieguši grozījumus Satversmē, kas paredz atklātus balsojumus, ievēlot Valsts prezidentu un Satversmes tiesas tiesnešus.

 

Aizklāti balsojumi nonivelē politiskās atbildības jēdzienu, savukārt atklātu balsojumu gadījumā sabiedrība var pārliecināties par katra deputāta vārdu atbilstību viņa rīcībai, jo daudzos gadījumos deputāta patieso nostāju atklāj tikai viņa balsojumi, teikts "Vienotības" preses paziņojumā. Līdz ar to atklāti balsojumi uzliek deputātam atbildību par viņa vārdiem un pienākumu pamatot katru savu lēmumu, ir pārliecināti grozījumu iesniedzēji.

 

Tāpat "Vienotības" frakcijas deputāti rosina grozīt Satversmi, lai mazinātu deputātu tiesisko imunitāti. Deputāta neaizskaramības noteikumi patlaban noteic, ka deputātu apcietināt, izdarīt pie viņa kratīšanu vai citādi ierobežot viņa personas brīvību drīkst tikai pēc tam, kad tam piekritusi Saeima. Saeimas vērtēšanai nodotie grozījumi paredz, ka par administratīviem pārkāpumiem Saeimas deputāti tiks sodīti tāpat kā jebkurš Latvijas iedzīvotājs.

 

Deputāta tiesisko imunitāti iecerēts mazināt arī attiecībā uz kriminālprocesuālām darbībām, tostarp kratīšanas izdarīšanu deputāta dzīvesvietā, neaizskaramības izmantošanu, paredzot attaisnot vienīgi ar objektīvi pamatotu nepieciešamību aizsargāt parlamenta locekļus no politiski motivētas vajāšanas un nodrošināt netraucētu deputāta funkciju izpildi un parlamenta darbību.

 

Iepriekš kritiku par nesamērīgo tiesiskās imunitātes apjomu Latvijas parlamenta deputātiem, viesojoties Saeimā, izteicis arī Eiropas Padomes ģenerālsekretārs Tūrbjērns Jaglanns, atgādināja Timrota.

 

Grozījumus Satversmē, kas, ņemot vērā iepriekš izskanējušos iebildumus, ir nodalīti un Saeimā iesniegti atsevišķos likumprojektos, parakstījuši arī koalīcijas partiju pārstāvji.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas