Vienkāršos ienākuma nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtību

Rīga, 18.sept., LETA. Šodien valdība akceptēja grozījumus likumā "Par individuālo uzņēmumu, zemnieka vai zvejnieka saimniecību un individuālo darbu", paredzot, ka tiek izslēgtas likuma normas, kuras ierobežo fizisko personu saimniecisko darbību.

Līdz ar to grozījumi likumā vienkāršos ienākuma nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtību.

 

Kā skaidroja Finanšu ministrijā (FM), atbilstoši iepriekš valdības pieņemtam lēmumam FM jāiesniedz priekšlikumi likumam "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas paredzētu no 2008.gada 1.janvāra noteikt fiksētā ienākuma nodokļa maksāšanas kārtību par saimnieciskās darbības ienākumu iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem - individuālā darba veicējiem amatniecības un sīkremontdarbu jomā, kuru apgrozījums gada laikā nepārsniedz 1200 latus.

 

Tāpat novērst iespēju iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem izvairīties no atbilstoša ienākuma nodokļa nomaksas, nodarbinātības ienākumu transformējot saimnieciskās darbības ienākumā.

 

Šobrīd saimnieciskās darbības veicēju darbības uzsākšanu un aktivitātes pieaugumu kavē novecojusī patentmaksu sistēma un zināšanu trūkums par grāmatvedības kārtošanas noteikumiem un nodokļu normatīvajiem aktiem, kā arī normatīvie akti uzliek par pienākumu maksāt patentmaksu - ikgadēju fiksētu maksājumu, kurš ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumu sastāvdaļa un kurš maksātājam jāveic neatkarīgi no saimnieciskās darbības ieņēmumu apmēra un rezultāta.

 

Tā kā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" grozījumiem ir paredzēts aizstāt patentmaksu ar fiksēto ienākuma nodokli, kā arī jau šobrīd fiziskajām personām, lai veiktu iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumus no saimnieciskās darbības, nav obligāti jāreģistrējas kā individuālā darba veicējiem, šajā likumā noteiktie ierobežojumi saimnieciskās darbības veikšanai novecojuši, tādēļ no šī likuma nepieciešams izslēgt tās normas, kas regulē individuālo darbu.

 

Likumprojekts paredz vienkāršot ienākuma nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtību maksātājiem, kuri vēlas uzsākt saimniecisko darbību, bet kuriem nav nepieciešamo zināšanu nodokļu aprēķināšanā un kurus baida arī samērā neliels saimnieciskās darbības veicējam noteiktais administratīvo prasību slogs, tādējādi veicinot arī saimnieciskās darbības veicēju aktivitātes pieaugumu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas