Vienošanos par kopīgo Baltijas valstu un Polijas AES projektu varētu parakstīt jau šogad

Oslo, 30.okt., LETA. Vakar, 29.oktobrī, Oslo, Norvēģijā, pēc Ziemeļvalstu un Baltijas valstu premjerministru tikšanās Lietuvas premjerministrs Ģedimins Ķirķils prognozēja, ka vienošanās par kopīgo Baltijas valstu un Polijas atomelektrostacijas (AES) projektu varētu tikt parakstīta vēl šogad.

Ķirķils savas prognozes saistīja ar vēlēšanām Polijā, kuru dēļ jaunās Polijas valdības attieksme pret kopīgo AES projektu varētu būt daudz pretimnākošāka vienošanās panākšanai.


Lietuvas premjerministrs arī uzsvēra, ka pašlaik laiks netiek zaudēts veltīgi, jo sarunas pušu starpā turpinās.

Kā ziņots, Latvijas Ekonomikas ministrija (EM) negatīvi vērtē ieilgušās sarunas par Ignalinas AES jaunā bloka celtniecību, kas nozīmē, ka projekta realizācija var nenotikt plānotajā laikā, aģentūru LETA iepriekš informēja EM Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Vienlaikus jāņem vērā, ka jaunas AES projekts ir sarežģīts un starptautiski nozīmīgs, kurā iesaistītās puses pamatīgi izvērtē visus darījuma aspektus, nosacījumus, partnerus.

Svarīgākais ir tas, ka iesaistīto valstu energokompānijas sarunas turpina un mēģina vienoties par darījuma nosacījumiem.

EM balstās uz 2006.gada sākumā parakstīto triju premjeru vienošanos, kas nosaka, ka projektā iesaistās trīs Baltijas valstis, kā arī uz 2006.gada decembrī Baltijas valstu premjeru vienošanos arī par Polijas piesaistīšanu projekta realizācijā.

EM jau iepriekš ir paudusi viedokli: lai novērstu elektroenerģijas jaudu deficītu nākotnē un palielinātu Latvijas enerģētisko neatkarību, Latvijai ir nepieciešams pieņemt lēmumu par jaunas bāzes elektrostacijas būvniecību.

"Un, ja vēl ņemam vērā, ka esošais Ignalinas AES 2.bloks tiks atslēgts 2009.gada beigās, bet jaunas AES būvniecības projekta realizācija labākajā variantā ir paredzama 2015.gadā, tad šī nepieciešamība ir pamatota," uzskata EM speciālisti.

Speciālisti norāda, ka jaunās Ignalinas AES projekta realizācija viennozīmīgi dos būtisku ieguldījumu jaudu nodrošināšanā pēc 2015.gada, tādēļ pašreizējā situācijā svarīgi ir nodrošināt bāzes jaudas elektrostacijas būvniecību Latvijā. Šis jautājums jau tika skatīts Enerģētikas attīstības pamatnostādnēs 2007.-2016.gadam.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas