Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vietas VN padomē sadala "Vitol" un Lemberga oponenti

Rīga, 20.janv., NOZARE.LV. AS "Ventspils nafta" (VN) ārkārtas akcionāru sapulcē šodien ievēlēta jaunā kompānijas padome.

VN padomē vairākumu ieguvis starptautiskais koncerns "Vitol Group" ("Vitol"), bet Ventspils mēram Aivaram Lembergam lojālos uzņēmējus nomainījuši viņa oponenti. Jaunajā VN padomē "Vitol" pārstāvēs seši locekļi, bet "Latvijas Naftas tranzītu" (LNT) - pieci.  

Tagad LNT vairākuma kapitāldaļu īpašnieki pārstāv Lemberga oponentus un kopš varas pārņemšanas uzņēmumā 2007.gadā viņiem tā arī nebija izdevies nodrošināt savu pārstāvniecību VN vadībā. Līdz šim notikušās VN akcionāru sapulces izcēlušās ar konfliktiem akcionārus pārstāvošo juristu starpā un LNT nekad neizdevās iegūt nepieciešamo pārsvaru sev interesējošo jautājumu risināšanā.

 

Jaunajā VN padomē ievēlēti "Vitol" meitasuzņēmuma "Euromin Holdings (Cyprus) Limited" pārstāvji Džaveds Ahmeds, Mihails Dvoraks, Vladimirs Egers, Rubils Jilmazs, Pols Tomass un Marks Vērs, kā arī LNT pārstāvji Gatis Grāvītis, Mārtiņš Kvēps, Valērijs Godunovs, Aleksejs Ovods, Oļegs Stepanovs.

Iepriekš VN padomē strādāja padomes priekšsēdētājs Vladimirs Solomatins, padomes priekšsēdētāja vietnieki Deniss Krema, Džefrijs Mārcs un Andris Vilcmeiers, kā arī padomes locekļi Māris Gailis, Gints Laiviņš-Laivenieks, Ansis Sormulis, Ešlijs Nīlijs, Mamerts Vaivads, Vladimirs Krastiņš un Pols Malholands. Līdz ar to padomē vairākums bija Lembergam lojālajiem uzņēmējiem, bet četri pārstāvēja "Vitol".

 

Šopēcpusdien paredzēta VN jaunievēlētās padomes pirmā sēde, kurā tiks ievēlēts padomes priekšsēdētājs un priekšsēdētāja vietnieki.

 

VN akcionāri arī pieņēma lēmumu par jaunievēlētās padomes viena mēneša kopējās atlīdzības fonda noteikšanu - tā būs līdz 5500 latiem.

 

Iepriekš padomi bija plānots ievēlēt jau pagājušā gada 20.novembrī, bet tad šī jautājuma izskatīšana tika atlikta.

 

Padomes locekļi ievēlēti uz trim gadiem, pilnvaras stāsies spēkā jau no šodienas.

 

Kā šodien rakstīja laikraksts "Dienas Bizness", pastāv iespēja, ka "Vitol" "tomēr ir vienojies ar Lembergu vai viņa cilvēkiem par "Vitol" piederošo akciju pārdošanu".

 

Vairākus gadus tranzītbiznesa aprindās runāts par vienošanos starp "Vitol" un Lemberga grupējumu, kura esot paredzējusi, ka "Vitol" iegādājas valstij piederošās VN akcijas, bet Lemberga grupējums tās pēc laika atpērk. "Vitol" par savu līdzdalību VN privatizācijā saņemtu VN meitasuzņēmumu "Ventspils nafta termināls", kas nodarbojas ar naftas un tās produktu pārkraušanu.

 

Kā raksta "Dienas Bizness", novembra vidū esot bijis termiņš, kad Lemberga grupējumam bija jāizpērk VN akcijas no "Vitol", tomēr tas vēl nav noticis, jo, iespējams, Lembergam nav izdevies savākt nepieciešamo finansējumu. Tagad šis termiņš esot pagarināts līdz janvāra sākumam.

 

Intervijā "Nozare.lv" viens no VN akcionāriem - LNT padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Kvēps - sacīja, ka, ja tiks ievēlēta darboties spējīga VN padome, tad janvārī vajadzētu sākties komercdarbības principu pārskatīšanai arī tajos VN meitas uzņēmumos, kuri patlaban nedarbojas pārāk veiksmīgi.

 

Ja notikšot komercdarbības principu pārskatīšana VN meitas uzņēmumos, "tad viegli nojaušamu iemeslu iespaidā varētu notikt arī citi nozīmīgi procesi, tai skaitā pat Latvijas politikā", uzskata Kvēps. "Dažiem sabiedrībā zināmiem cilvēkiem varētu būtiski apsīkt naudas plūsma, pie kuras viņi bija pieraduši, kuru tie stabili un regulāri izmantoja izteikti nekomerciālu mērķu sasniegšanai."

 

Kvēps uzskata, ka nākamā gada sākums varētu izvērsties par periodu, kad būs ļoti asas cīņas par to, kurš galu galā koncerna naudas plūsmu kontrolēs un kādā virzienā tā ies. Izšķirsies, vai procesi notikšot atbilstoši biznesa principiem vai arī, tieši otrādi, pa vecam - nauda tiks skaitīta ofšoriem un izmantota ārpus biznesa jomas esošās ietekmes stiprināšanai.

 

Tāpat Kvēps intervijā brīdināja, ka LNT rīcībā ir pietiekami daudz pierādījumu, lai gaismā izvilktu "trešā spēka" darboņus, ja tie traucēs VN padomes vēlēšanu procesu.

 

"Ja "trešais spēks" atkal demonstrēs kādas destruktīvas izpausmes nākamā gada sākumā, ja kādas personiskās un politiskās intereses tiks stādītas augstāk par to, lai VN uzņēmumu grupa beidzot normāli varētu strādāt, arī mēs varam mērķtiecīgi rīkoties, lai to nepieļautu, un to arī darīsim," uzsvēra Kvēps.

LNT patlaban pieder 40% VN akciju.

 

Kā ziņots, VN 2009.gada pirmajos deviņos mēnešos strādājusi ar 0,7 miljonu latu peļņu, informēja Vārpa.

 

Uzņēmuma finansiālos rādītājus 2009.gada pirmajos deviņos mēnešos jūtami ietekmējuši globālās ekonomiskās krīzes un asās starptautiskās konkurences apstākļos strādājošo koncerna uzņēmumu darbības rezultāti. Tomēr, neņemot vērā šos ārējos faktorus, VN koncerna konsolidētais neto apgrozījums 2009.gada pirmajos deviņos mēnešos sasniedzis 53,4 miljonus latu, bet neto peļņa - 0,7 miljonus latu.

 

VN ir tranzītbiznesa jomā orientēta koncerna centrālā holdingsabiedrība, kuras darbības uzdevums ir ieguldījumu pārvalde meitas sabiedrībās, veicinot koncerna kopējās vērtības un katras atsevišķās meitas sabiedrības vērtības pieaugumu.

 

VN koncerna darbība vērsta šādos virzienos: naftas un naftas produktu pārkraušana, naftas un naftas produktu transportēšana pa cauruļvadiem, kuģošanas bizness.

 

Biznesa žurnāla "Kapitāls", IBS Prudentia un "NASDAQ OMX Riga" 2009.gada pētījumā "101 vērtīgākais Latvijas uzņēmums" VN ar uzņēmuma vērtību 117,42 miljoni latu ierindojas 15.vietā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas