Vīķe-Freiberga būs Eiropas nākotnes "pārdomu grupas" vadītāja vietniece

Brisele, 14.dec., LETA--REUTERS. Eiropas Savienības (ES) līderi piektdien vienojās, ka tā saukto pārdomu grupu, kurā tiks spriests par bloka ilgtermiņa nākotni, vadīs bijušais Spānijas premjerministrs Felipe Gonsaless, ziņo pašreizējā ES prezidējošā valsts Portugāle.

Bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un mobilo tālruņu ražošanas giganta "Nokia" vadītājs Jorma Olila kļūs par grupas priekšsēdētāja vietniekiem.

 

Francijas prezidents Nikolā Sarkozī jūlijā nāca klajā ar ideju par "viedu vīru grupu", kas varētu izdebatēt dažādus ar ES nākotni saistītus jautājumus, īpaši, kur meklējamas Eiropas robežas, vai Turcija, pret kuras dalību ES Parīze iebilst, atrodas šajās robežās.

 

Kopš tā laika grupas iespējamais nosaukums un pilnvaras ir mainījušās, un, par to runājot, vairs netiek minētas nedz "robežas", nedz "paplašināšanās".

 

Tomēr ar lēmumu par pārdomu grupas izveidošanu vajadzētu būt pietiekami, lai Francija piekristu atvērt Turcijai vēl divas no 35 iestāšanās sarunu sadaļām.

 

Iestāšanās sarunas ar Turciju formāli sākās 2005.gada oktobrī, taču līdz šim Ankarai izdevies veiksmīgi slēgt tikai vienu sarunu sadaļu.

 

Paredzēts, ka ziņojumu par sava darba rezultātiem grupa iesniegs 2010.gada jūnijā.

 

Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP) aģentūrai LETA sacīja, ka Vīķes-Freibergas kļūšana par grupas vadītāja līdzpriekšsēdētāju uzskatāms par milzu panākumu Latvijas un visa Baltijas reģiona ārpolitikai.

 

Riekstiņš atzina, ka debates par šo jautājumu ir bijušas garas un sarežģītas, un dalībvalstis aktīvi iestājušās par saviem kandidātiem. Ministrija aktīvā režīmā darbojusies jau pēdējo mēnesi, tomēr īpaši aktīvas sarunas bijušas tieši pēdējās dienās un turpinājušās pat piektdien.

 

Vienošanās rezultāts ir vērtējams pozitīvi ne vien no Latvijas viedokļa, bet no visa Baltijas reģiona interesēm kopumā, un tas viennozīmīgi būs stimuls ārpolitikas attīstībai, atzina ārlietu ministrs. Riekstiņš norādīja, ka atbalstu Vīķes-Freibergas kandidatūrai sniegušas arī kaimiņvalstis.

 

Šī Eiropas valstu līderu vienošanās ir arī apliecinājums Vīķes-Freibergas starptautiskajai autoritāte un zināšanām, kurām būs liela nozīme Eiropas nākotnes redzējuma izstrādāšanā, atzina ministrs.

 

Vēl turpināšoties diskusijas un darbs pie tā sauktās pārdomu grupas sastāva izveidošanas, kurā varētu tikt pārstāvētas vairākas valstis. Iepriekš ziņots, ka pārdomu grupā nebūs cilvēku, kuri šobrīd aktīvi darbojas politikā. Tajā darbosies akadēmiķi, uzņēmēji un bijušie politiķi, kā arī citas Eiropā labi pazīstamas personības.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas