Visvairāk līdzekļu Saeimas vēlēšanu kampaņā 2006.gadā pārtērējusi TP - Ls 529 981

Rīga, 24.okt., LETA. Visvairāk līdzekļu pagājušā gada Saeimas vēlēšanu kampaņā pārtērējusi Tautas partija (TP) - 529 981 latu, šodien žurnālistus informēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāvji.

Otrajā vietā pēc visvairāk pārtērētajiem līdzekļiem ierindojusies apvienība Latvijas Pirmā partija/"Latvijas ceļš" (LPP/LC) - 401 610 lati.

Trešajā vietā ierindojies "Saskaņas centrs" ar 4464 latiem. Tālāk seko Zaļo un zemnieku savienība, kuras pārtērēto līdzekļu apjoms sasniedz 3351 latu, un partija "Jaunais laiks" ar 2087 pārtērētiem latiem.

Minētās piecas partijas vai to apvienības pārsniegušas priekšvēlēšanu izdevumu ierobežojumus kopumā par 941 492 latiem, kas tām būs jāatmaksā valsts budžetā.

KNAB lēmumus par TP un LPP/LC finanšu darbībās konstatētajiem pārkāpumiem abas partijas jau pārsūdzējušas tiesā.

Izvērtējot partiju un to apvienību iesniegtās deklarācijas, KNAB amatpersonas uzsāka 11 administratīvā pārkāpuma lietas, septiņās no tām tika pieņemti lēmumi par partiju vai to apvienību saukšanu pie administratīvās atbildības, uzliekot naudas sodus 12 650 latu apmērā, bet trijās lietvedība tika izbeigta pārkāpuma mazsvarīguma dēļ.

Astoņu partiju deklarācijas neatbilstības nav konstatētas.

KNAB secinājis, ka partiju iesniegtajās deklarācijās norādīti ar vēlēšanu kampaņu saistīti izdevumi kopumā par 1 130 170 latiem.

Jau ziņots, ka 2006.gadā pirmo reizi notika parlamenta vēlēšanas, ievērojot priekšvēlēšanu aģitācijas tēriņu griestus. Līdz ar to KNAB pirmo reizi veica pilnu šī procesa monitoringu visā priekšvēlēšanu perioda garumā.

Pamatojoties uz Politisko organizāciju finansēšanas likumu, KNAB veic ar vēlēšanām saistīto ieņēmumu un izdevumu pārbaudi.

Kā ziņots, KNAB sagatavotajā publiskajā pārskatā par biroja 2006.gada darbību teikts, ka kopš KNAB darbības uzsākšanas 2003.gadā pērn ievērojami uzlabojusies politisko organizāciju finanšu kontrole un arī politiskās partijas vairāk rūpējas par savas darbības likumīgumu.

Lai arī salīdzinājumā ar iepriekšējiem periodiem pārkāpumu ir mazāk, tomēr vēl joprojām tie tiek atklāti, norāda KNAB. 2006.gadā kopumā tika pieņemti 46 lēmumi administratīvi sodīt politiskās partijas, uzliekot naudas sodu 36 570 latu apmērā.

2006.gadā politiskās partijas kopumā Valsts kasē atmaksājušas pretlikumīgi saņemto finansējumu 16 958 latu apmērā, no kura daļa tika saņemta vēl iepriekšējos gados.

Politisko partiju finanšu kontroles jomā 2006.gada otrais pusgads KNAB bijis izaicinājumu laiks, jo pirmo reizi notika Saeimas vēlēšanas, ievērojot priekšvēlēšanu aģitācijas tēriņu griestus, un KNAB pirmo reizi savas pastāvēšanas laikā varēja veikt pilnu šī procesa monitoringu visa likumā noteiktā priekšvēlēšanu perioda garumā, atzīst KNAB.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas