Zalāns: Novadi jāveido ap attīstības centriem

Rīga, 20.nov., LETA. Labākais risinājums būtu veidot novadus ap attīstības centriem jeb pilsētām, jo tas veicinātu līdzsvarotu valsts attīstību ilgtermiņā, šādu viedokli, tiekoties ar Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) pārstāvjiem un pārspriežot prioritātes reģionālās attīstības jomā, pauda reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns (TP).

Kā aģentūru LETA informēja ministra preses sekretāre Dace Kārkliņa, piedaloties LPS Reģionālās attīstības un sadarbības komitejas sēdē, Zalāns izklāstīja savu redzējumu par administratīvi teritoriālo reformu, norādot, ka ir gatavs uzklausīt pašvaldību priekšlikumus un diskutēt par novadu robežām.

 

Pēc valdības 4.septembra lēmuma par Latvijas administratīvi teritoriālā iedalījuma apstiprināšanu Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) ir saņēmusi vairāku pašvaldību priekšlikumus par izmaiņām novadu robežās. Saņemtie priekšlikumi tiks izvērtēti tuvākā mēneša laikā, par pamatu ņemot likumā notiektos kritērijus. Lai nodrošinātu novada teritorijas ilglaicīgu attīstību, būtisks priekšnosacījums ir pašvaldības funkciju veikšanai nepieciešamā infrastruktūra, kas sekmētu pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem.

 

Zalāns atzīmēja, ka kontekstā ar novadu veidošanu aktuāli ir jautājumi par pašvaldību tiesiskā regulējuma pilnveidošanu un pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmas attīstība.

 

Lai nodrošinātu atbilstošu regulējumu pēc novadu izveides, tiks izstrādāti grozījumi likumā "Par pašvaldībām", paralēli tiks turpinātas aktīvas diskusijas ar LPS un pašvaldībām par jauno Vietējo pašvaldību likumprojektu.

 

Tāpat notiek darbs pie pašvaldību finanšu izlīdzināšanas sistēmas attīstības. LPS interesējās ar valsts investīciju programmas līdzekļu sadali pašvaldību projektiem. Zalāns uzsvēra, ka atbalstīs pašvaldību intereses un aizstāvēs finansējuma novirzīšanu reģioniem.

 

Ministrs ar LPS pārstāvjiem diskutēja arī par valsts varas decentralizācijas nepieciešamību. LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis uzskata, ka viena no funkcijām, ko varētu nodot pašvaldību pārziņā, varētu būt izglītība.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas