Zatlers ceturtdien sāks konsultācijas ar premjera amata kandidātiem

Rīga, 5.dec., LETA. Valsts prezidents Valdis Zatlers ceturtdien, 6.decembrī, sāks sarunas ar triju partiju premjera amata kandidātiem.

Zatlers žurnālistiem teica, ka konsultācijās gaida katra premjera amata kandidāta redzējumu par programmatiskajiem uzstādījumiem, kas būtu jādara nākamajai valdībai, un iespējamo koalīcijas sastāvu.

 

Zatlers uz sarunām aicinājis partijas "Jaunais laiks" izvirzīto premjera amata kandidātu Valdi Dombrovski, presē minēto šī amata kandidātu Ivaru Godmani (LPP/LC) un arī Tautas partijas (TP) kandidātu, kuru trešdienas vakarā izvirzīs partijas valde.

 

Prezidents sacīja, ka pēc sarunām daudz kas būs skaidrs, un tad arī būs zināms, kad viņš varētu nosaukt personu, kurai uzdos izveidot nākamo Ministru kabinetu.

 

"Pēc sarunām skatīšos, kurš no kandidātiem var izveidot nākamo Ministru kabinetu, cik lielu koalīciju kandidāts ir iecerējis un kuram var būt Saeimas vairākums," sacīja Zatlers. Viņš arī norādīja, ka visām piecām labējām partijām ir iespēja veidot kopīgu koalīciju.

 

Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) trešdien Zatleram un Saeimā iesniedza demisijas rakstu, līdz ar to oficiāli atkāpās arī visa valdība. Līdz jaunas valdības apstiprināšanai Kalvītis un viņa vadītais Ministru kabinets gan vēl turpinās pildīt savus pienākumus.

 

"Noteikts laika posms ir pavadīts," žurnālistiem pēc tikšanās ar prezidentu teica Kalvītis, izsakot pateicību ministriem, kas ar viņu kopā strādāja.

 

Pēc premjera amata atstāšanas Kalvītis ir nolēmis atgriezties Saeimā kā deputāts.

 

Kā ziņots, par ieceri atkāpties no amata Kalvītis paziņoja 7.novembrī, tomēr līdz šim turpināja darbu, uzsverot, ka valdībai ir jāpabeidz svarīgākie sāktie darbi.

 

Kalvīša demisiju lielā mērā ietekmēja vairāki strīdīgi valdības lēmumi, piemēram, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka Alekseja Loskutova atstādināšana, pēc kuras pie Saeimas ēkas noritēja plaši sabiedrības protesti. Neapmierinātība ar valdības darbu tika pausta arī plašā mītiņā Doma laukumā, kurā piedalījās 7000-8000 iedzīvotāju.

 

Zatlers pēc Kalvīša demisijas raksta pieņemšanas žurnālistiem atzina, ka pirmo reizi ir izveidojusies unikāla situācija, kad valdība ir spiesta atkāpties tādēļ, ka tai nav sabiedrības uzticības, nevis tāpēc, ka tai būtu zudis vairākuma atbalsts Saeimā.

 

Prezidents atzina, ka kalvīša valdībai ir bijuši vairāki gan labi, gan slikti darbi. Kā labos viņš minēja valsts budžeta ar pārpalikuma pieņemšanu, Latvijas un Krievijas robežlīguma ratificēšanu un administratīvi teritoriālās reformas "izkustināšanu".

 

Pie kļūdām Zatlers minēja valdības pieņemtos grozījumus drošības iestāžu likumos un Loskutova atstādināšanu, bet par "ģenerālu neizdarību" prezidents uzskata pārāk ilgi pieļauto inflācijas kāpumu.

 

Kalvītis Latvijā līdz šim bija vienīgais premjers, kurš savu amatu saglabāja arī pēc Saeimas vēlēšanām. Valdības vadītāja postenī viņš bija nedaudz vairāk nekā trīs gadus. Kalvītis valdību vadīja kopš 2004.gada 2.decembra.

 

Iepriekš valdības vadīšanas ilguma rekords piederēja Andrim Bērziņam (LPP/LC), un tas bija aptuveni 2,5 gadi.

 

Kā ziņots, pērn 7.novembrī Saeima ar balsu vairākumu apstiprināja Kalvīša veidoto jauno valdību, kurā premjera vadībā strādāja 18 ministri. Kalvīša vadīto valdību veidoja četri politiskie spēki - Tautas partija, Zaļo un zemnieku savienība, Latvijas Pirmās partijas un partijas "Latvijas ceļš" vēlēšanu apvienība un apvienība "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK.

 

Šī Kalvīša valdība bija 32.Ministru kabinets neatkarīgas Latvijas Republikas laikā. Līdz 1940.gadam kopumā bijušas 19 valdības, astoņas no tām vadījis Kārlis Ulmanis. Laikā no 1990.gada Latvijā bijušas 12 valdības, no kurām trīs vadīja Andris Šķēle (TP).

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas