Zatlers nākamās valdības veidošanu uztic Godmanim

Rīga, 14.dec., LETA. Valsts prezidents Valdis Zatlers nākamās valdības veidošanu uzticējis ilggadējam politiķim, vienam no Latvijas Pirmās partijas/"Latvijas ceļa" (LPP/LC) līderiem, iekšlietu ministram Ivaram Godmanim.

Godmanis, piektdien tiekoties ar Zatleru, solījis, ka veidos piecu partiju koalīciju, taču, ja būs situācija, ka tādu nav iespējams izveidot un partija "Jaunais laiks" (JL) nevēlēsies iekļauties valdībā, viņš par to informēs prezidentu. Šādā gadījumā varot tikt apstiprināta četru partiju veidota valdība.

 

Godmanis no Valsts prezidenta saņēmis uzdevumu valdību izveidot līdz Ziemassvētkiem.

 

Pēc Godmaņa vārdiem, prezidents viņam lūdzis izveidot valdību, tāpēc neesot variantu atteikties un viņš ķeršoties pie darba. Politiķis pastāstīja, ka jau šajā nedēļas nogalē viņš sāks strādāt pie jaunās valdības veidošanas un tās galvenajiem uzdevumiem.

 

Kā aģentūrai LETA stāstīja kāds no partiju pārstāvjiem, Zatlers, tiekoties ar partijām, norādījis, ka Godmanis ir bijis viņa favorīts no paša valdības veidošanas procesa sākuma, viņš Godmanim uzticoties un esot pārliecināts, ka politiķis ar savu pieredzi spēs strādāt valsts un sabiedrības labā. Godmanim ar prezidentu piektdienas rītā bijusi arī divpusēja tikšanās.

 

Godmani neviena partija oficiāli augstajam amatam nebija izvirzījusi, tomēr viņš bija rezerves kandidāts, kuram, kā tiek prognozēts politikas kuluāros, varētu būt vislielākās iespējas izveidot visu piecu Saeimā pārstāvēto labējo partiju koalīciju. Tieši šādas plašas koalīcijas izveidi Zatlers izvirzīja par vienu no galvenajiem priekšnosacījumiem jaunajai valdībai.

 

Zatlers teica, ka valdības veidošanu uzticējis Godmanim, jo viņš radījis pārliecību, ka darbosies valstiski atbildīgi. Zatlers atzina, ka viņa izvēli ietekmējuši pēdējā laika notikumi un premjera amata kandidātu darbība - kā viņi spēj komunicēt ar presi, kā spēj iezīmēt darba programmu pirmajām simts dienām un kā strādā, meklējot Saeimas vairākuma atbalstu. "No viņa bija jūtams briedums," piebilda Valsts prezidents.

 

Gatavību strādāt LPP/LC vadītā valdībā ir paudušas četras līdzšinējās koalīcijas partijas, savukārt JL šādas iespējas iepriekš ir komentējusi atturīgi un pretrunīgi, vairāk uzsverot vēlmi pašiem uzņemties valdības veidošanu Valda Dombrovska vadībā.

 

JL valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš piektdien žurnālistiem teica, ka JL vēlas skaidrību par partijai būtiskiem jautājumiem, lai varētu iesaistīties Godmaņa vadītā valdībā. JL vēlas, lai jau pirms jaunās valdības apstiprināšanas tiku pieņemts tā saucamais antimafijas likums jeb grozījumi Kriminālprocesa kodeksā, kas ļautu prokuratūrai apmaiņā pret nozīmīgu informāciju lietu atklāšanā samazināt vai atbrīvot personas no soda. Kariņš uzsvēra, ka JL ir arī ļoti svarīgi, kas notiks ar partiju finansēšanas likumu.

 

"Lai mēs strādātu Godmaņa valdībā, ir jāsaņem atbildes uz ļoti daudziem jautājumiem," sacīja Kariņš. Viņš arī norādīja, ka svarīgs jautājums ir tas, kādas personālijas darbosies nākamajā valdībā.

 

Četras pašreizējās koalīcijas partijas ir gatavas strādāt Godmaņa vadītā valdībā, taču tās vēlas dzirdēt, kādi būs Godmaņa programmatiskie uzstādījumi, aģentūrai LETA atzina partiju pārstāvji.

 

Lielākais Saeimā pārstāvētais politiskais spēks - Tautas partija (TP) neredz šķēršļus, kādēļ tā nevarētu strādāt Godmaņa valdībā, taču partija vēlas dzirdēt, kādi būs viņa uzstādījumi. "Mēs esam nonākuši pasīvā lomā, taču nav konceptuālu šķēršļu, kādēļ mēs nevarētu strādāt kopā," teica TP Saeimas frakcijas vadītājs Māris Kučinskis.

 

Apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) frakcijas vadītājs Māris Grīnblats norādīja, ka Godmanis ir partijai labi zināms, taču "tēvzemieši" vēlēsies dzirdēt viņa piedāvājumus, it sevišķi nacionālajos jautājumos.

 

Arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) neredz iebildumus, kas traucētu strādāt Godmaņa valdībā. Pēc šīs partijas pārstāvju ieskatiem, nav iemeslu, lai Godmaņa vadītajā valdībā nebūtu visas piecas labējās partijas. "Mēs esam pārliecināti, ka valdību ir iespējams izveidot līdz Ziemassvētkiem," sacīja ZZS pārstāvis Augusts Brigmanis.

 

Godmanis ir apņēmies mēģināt izveidot piecu partiju koalīciju. Viņš uzskata, ka, veidojot valdību, būtu nepieciešams ievērot politiskās proporcionalitātes principu, proti, ministru portfeļi jāsadala atkarībā no tā, cik liela ir partiju pārstāvniecība Saeimā.

 

Viņaprāt, tāpat svarīgi būtu nepalielināt birokrātiju un neveidot jaunas ministrijas un jaunus īpašu uzdevumu ministru un valsts ministru posteņus.

 

Godmanis ir solījis lielu uzmanību veltīt Latvijas ekonomikas problēmu risināšanai, lai samazinātu inflāciju un sabalansētu ekonomikas izaugsmi.

 

Kā liecina aģentūras LETA arhīva materiāli, Godmanis ir dzimis 1951.gada 27.novembrī Rīgā un viņam ir trīs bērni. Godmanis ir beidzis Rīgas 1.vidusskolu, bet vēlāk Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un matemātikas fakultāti. 1983.gadā politiķis aizstāvēja disertāciju, bet 1992.gadā ieguva fizikas doktora grādu.

 

Godmanis ir strādājis Rīgas 1.vidusskolā par pasniedzēju, no 1984. līdz 1988.gadam bijis jaunākais zinātniskais līdzstrādnieks LU Cietvielu fizikas institūtā, bet līdz ar Atmodu viņš pievērsās politikai un 1990.gadā tika ievēlēts par Augstākās Padomes deputātu kā Latvijas Tautas frontes loceklis no 139.Kuldīgas vēlēšanu apgabala.

 

Latvijai ekonomiski smagajā pārmaiņu laikā no 1990. līdz 1993.gadam Godmanis bija Ministru Padomes priekšsēdētājs, bet nākamajos gados viņš no politikas uz laiku attālinājās un bija AS "SWH Riga" viceprezidents un AS "Latvijas Krājbanka" prezidents.

 

1998.gadā Godmanis tika ievēlēts 7.Saeimā un vēlāk kļuva par finanšu ministru Viļa Krištopana (tolaik - LC) valdībā. 8.Saeimā Godmaņa pārstāvētā partija "Latvijas ceļš" neiekļuva, bet 2006.gadā, LC satuvinoties ar LPP, Godmanis tika ievēlēts par 9.Saeimas deputātu un Saeima apstiprināja viņu par iekšlietu ministru Aigara Kalvīša (TP) valdībā.

 

Šovasar Godmanis bija viens no LPP/LC kandidātiem Valsts prezidenta amatam, taču vēlāk viņš no kandidēšanas atteicās.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas