Zatlers nākamās valdības veidošanu uzticēs Godmanim

Rīga, 14.dec., LETA. Valsts prezidents Valdis Zatlers nākamās valdības veidošanu uzticēs ilggadējam politiķim, vienam no Latvijas Pirmās partijas/"Latvijas ceļa" (LPP/LC) līderiem, iekšlietu ministram Ivaram Godmanim.

Par šo savu nodomu viņš šodien informējis piecus labējo partiju pārstāvjus, aģentūru LETA informēja Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis Augusts Brigmanis. Prezidents oficiāli savu izvēli paziņos plkst.13.

 

Godmanis, tiekoties ar Zatleru, solījis, ka veidos piecu partiju koalīciju, taču, ja būs situācija, ka tādu nav iespējams izveidot, viņš par to informēs prezidentu. Godmanis no Valsts prezidenta saņēmis uzdevumu valdību izveidot līdz Ziemassvētkiem.

 

Godmani neviena partija oficiāli augstajam amatam nebija izvirzījusi, tomēr viņš bija rezerves kandidāts, kuram, kā tiek prognozēts politikas kuluāros, varētu būt vislielākās iespējas izvedot visu piecu Saeimā pārstāvēto labējo partiju koalīciju. Tieši šādas plašas koalīcijas izveidi Zatlers izvirzīja par vienu no galvenajiem priekšnosacījumiem jaunajai valdībai.

 

Pašlaik gatavību strādāt LPP/LC vadītā valdībā ir paudušas četras līdzšinējās koalīcijas partijas, savukārt partija "Jaunais laiks" (JL) šādas iespējas ir komentējusi atturīgi un pretrunīgi, vairāk uzsverot vēlmi pašiem uzņemties valdības veidošanu Valda Dombrovska vadībā. Tomēr tiek prognozēts, ka, neraugoties uz pretrunām atsevišķos jautājumos, politiķi spēs vienoties par kopīgu darbu.

 

JL valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš žurnālistiem teica, ka JL vēlas skaidrību par partijai būtiskiem jautājumiem, lai varētu iesaistīties Godmaņa vadītā valdībā. JL vēlas, lai jau pirms jaunās valdības apstiprināšanas tiku pieņemts tā saucamais antimafijas likums jeb grozījumi Kriminālprocesa kodeksā, kas ļautu prokuratūrai apmaiņā pret nozīmīgu informāciju lietu atklāšanā samazināt vai atbrīvot personas no soda. Kariņš uzsvēra, ka JL ir arī ļoti svarīgi, kas notiks ar partiju finansēšanas likumu.

 

"Lai mēs strādātu Godmaņa valdībā, ir jāsaņem atbildes uz ļoti daudziem jautājumiem," sacīja Kariņš. Viņš arī norādīja, ka svarīgs jautājums ir tas, kādas personālijas darbosies nākamajā valdībā.

 

Godmanis ir apņēmies mēģināt izveidot piecu partiju koalīciju. Viņš uzskata, ka, veidojot valdību, būtu nepieciešams ievērot politiskās proporcionalitātes principu, proti, ministru portfeļi jāsadala atkarībā no tā, cik liela ir partiju pārstāvniecība Saeimā.

 

Viņaprāt, tāpat svarīgi būtu nepalielināt birokrātiju un neveidot jaunas ministrijas un jaunus īpašu uzdevumu ministru un valsts ministru posteņus.

 

Godmanis ir solījis lielu uzmanību veltīt Latvijas ekonomikas problēmu risināšanai, lai samazinātu inflāciju un sabalansētu ekonomikas izaugsmi.

 

Kā liecina aģentūras LETA arhīva materiāli, Godmanis ir dzimis 1951.gada 27.novembrī Rīgā un viņam ir trīs bērni. Godmanis ir beidzis Rīgas 1.vidusskolu, bet vēlāk Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un matemātikas fakultāti. 1983.gadā politiķis aizstāvēja disertāciju, bet 1992.gadā ieguva fizikas doktora grādu.

 

Godmanis ir strādājis Rīgas 1.vidusskolā par pasniedzēju, no 1984. līdz 1988.gadam bijis jaunākais zinātniskais līdzstrādnieks LU Cietvielu fizikas institūtā, bet līdz ar Atmodu viņš pievērsās politikai un 1990.gadā tika ievēlēts par Augstākās Padomes deputātu kā Latvijas Tautas frontes loceklis no 139.Kuldīgas vēlēšanu apgabala.

 

Latvijai ekonomiski smagajā pārmaiņu laikā no 1990. līdz 1993.gadam Godmanis bija Ministru Padomes priekšsēdētājs, bet nākamajos gados viņš no politikas uz laiku attālinājās un bija AS "SWH Riga" viceprezidents un AS "Latvijas Krājbanka" prezidents.

 

1998.gadā Godmanis tika ievēlēts 7.Saeimā un vēlāk kļuva par finanšu ministru Viļa Krištopana (tolaik - LC) valdībā. 8.Saeimā Godmaņa pārstāvētā partija "Latvijas ceļš" neiekļuva, bet 2006.gadā, LC satuvinoties ar LPP, Godmanis tika ievēlēts par 9.Saeimas deputātu un Saeima apstiprināja viņu par iekšlietu ministru Aigara Kalvīša (TP) valdībā.

 

Šovasar Godmanis bija viens no LPP/LC kandidātiem Valsts prezidenta amatam, taču vēlāk viņš no kandidēšanas atteicās.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas