Zatlers sāk meklēt bezpartejisku premjera amata kandidātu

Rīga, 12.dec., LETA. Valsts prezidents Valdis Zatlers ir nolēmis sākt vērtēt jaunus premjera amata kandidātus un trešdien tikās ar Latvijas-Amerikas finanšu foruma valdes priekšsēdētāju Aivi Roni, "Latvijas Krājbankas" prezidentu Mārtiņu Bondaru un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) prezidentu Andri Bērziņu.

Zatlers paziņoja, ka nolēmis sākt sarunas ar piecām Saeimā pārstāvētajām labējām partijām par atbalstu bezpartejiskam premjera amata kandidātam. Sarunas par iespējamajiem premjera amata kandidātiem varētu sākties piektdien.

 

Līdz šim prezidents divas reizes jau bija ticies ar partiju izvirzītajiem kandidātiem - Edgaru Zalānu (TP), Ivaru Godmani (LPP/LC) un Valdi Dombrovski (JL), kas viņam iesniedza katrs savu valdības pirmo 100 dienu darba programmu. Par bezpartejiska kandidāta meklēšanu Zatlers izšķīries, izvērtējis partiju izvirzīto kandidātu piedāvātās programmas, spēju valdībā apvienot visas piecas labējās partijas un spēju izveidot profesionālu, stabilu un ilgtermiņā strādāt spējīgu valdību.

 

Prezidents paziņoja, ka ir pabeidzis sarunas ar partiju izvirzītajiem kandidātiem un uzklausījis trīs ar finanšu un politisko sistēmu saistītu cilvēku viedokļus. Zatlers sarunās ar viņiem esot interesējies tikai par vienu jautājumu: vai pastāv iespēja, ka Saeimā gūs atbalstu bezpartejisks premjera amata kandidāts.

 

Zatlera paziņojums pēc tikšanās bija lakonisks, viņš nesniedza atbildes uz žurnālistu jautājumiem. Prezidents savu viedokli sola paust pēc tam, kad būs noslēgušās viņa sarunas ar partijām.

 

Bijušais Latvijas vēstnieks ASV Ronis pēc tikšanās ar Zatleru sacīja, ka ne no prezidenta, ne arī no kādas partijas nav saņēmis piedāvājumu kļūt par premjeru. "Valsts prezidents šādu jautājumu neuzdeva, un nekādu piedāvājumu nesaņēmu," sacīja Ronis un norādīja, ka ir pāragri runāt par viņu kā iespējamo premjeru.

 

"Domāju, ka jebkurš Latvijas pilsonis, izglītots un patriotisks, varētu mēģināt kļūt par valdības vadītāju, un politiskās partijas var atrast šādu kandidātu. Es atturētos no savas kandidatūras minēšanas," sacīja Ronis. Viņš norādīja, ka Zatlers viņu uzaicinājis, lai dzirdētu viedokli, ko Ronis domā par situāciju valstī.

 

Ronis uzskata, ka prezidentam ir ļoti labs uzstādījums, ka nākamā valdība ir jāveido piecām partijām, un tikai tā var atgūt sabiedrības uzticību godīgai valsts pārvaldei. Ronis atturējās nosaukt, kādu kandidātu viņš redz nākamā premjera amatā.

 

Arī "Krājbankas" prezidents un bijušais Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Bondars sacīja, ka prezidents ar viņu nav ticies kā iespējamo premjera amata kandidātu, bet gan, lai uzklausītu pieredzi un viedokli.

 

Pārsteigts par negaidīto tikšanos ar Zatleru bija LTRK prezidents un bijušais "Latvijas Unibankas" vadītājs Andris Bērziņš. Ar prezidentu pārrunāta politiskā situācija valstī, taču Bērziņš no prezidenta nav saņēmis nekādu konkrētu piedāvājumu. Tomēr viņš sapratis, ka tiek vērtēta viņa iespējamā kandidatūra premjera amatam.

 

"Tas man ir tāds ļoti liels pārsteigums. Situācija nav vienkārša, lai tā atbildētu," sacīja Bērziņš, atbildot uz jautājumu, vai viņš ir gatavs kļūt par nākamo premjeru. Bērziņš arī norādīja, ka viņš ir "pietiekami savā mūžā nervus bendējis" un Latvijā, viņaprāt, ir pietiekami daudz cilvēku, kas varētu uzņemties nākamās valdības vadību.

 

"Tas man ir neskaidrs, kāpēc tieši mani izvēlējās," sacīja Bērziņš, piebilstot, ka viņš pirms tam nekad nav ticies ar Zatleru.

 

Bērziņš uzsvēra, ka viņš nav un nekad nav bijis Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) biedrs, bet Rīgas domes vēlēšanās ir tikai kandidējis no šīs partiju apvienības saraksta.

 

Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš aģentūrai LETA pauda viedokli, ka Zatlera rīcība, sākot sarunas ar jauniem premjera amata kandidātiem, ir skaidrs un nepārprotams signāls, ka pirmie trīs kandidāti nav labākie un optimālākie.

 

Iepriekšējās valdības krišanas priekšnoteikums bija kritiski zemā sabiedrības uzticība šim Ministru kabinetam un varai kopumā, sacīja Kaktiņš. "Tā kā Latvija ir demokrātiska valsts, tā nevar ilgstoši ignorēt sabiedrisko domu."

 

Viens no jaunās valdības uzdevumiem būs sabiedrības uzticības atgūšana, un gadījumā, ja prezidentam rodas priekšstats, ka viens vai otrs kandidāts šo uzdevumu var neatrisināt, būtu nesaprātīgi, ja viņš tādu virzītu, sacīja Kaktiņš. "Pat, ja šādai valdībai būtu parlamenta vairākuma atbalsts, tai nebūs pārāk garš mūžs," sacīja Kaktiņš, piebilstot, ka arī "ārkārtas vēlēšanas kā Damokla zobens šūpojas virs politiķu galvām".

 

Tautas partijas (TP) frakcijas vadītājs Māris Kučinskis aģentūrai LETA prognozēja, ka pēc Zatlera lēmuma noraidīt partiju izvirzītos pretendentus jaunās valdības veidošana var ieilgt līdz janvāra vidum. Kučinskis norādīja, ka prezidenta lēmums meklēt jaunus kandidātus ir viņa tiesības, taču šāds solis "ir pārsteigums".

 

Partija "Jaunais laiks" (JL) izvairīgi vērtē iespējas strādāt bezpartejiska premjera vadībā. Lai JL iekļautos valdībā, tai jāzina, kādi ir bezpartejiskā premjera uzstādījumi par veicamajiem darbiem un vai tiešām kandidāts ir bezpartejisks, aģentūrai LETA sacīja JL valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš.

 

Pēc Kariņa vārdiem, Zatlera pašreizējā rīcība neļauj prognozēt, kuram varētu tikt uzticēt veidot nākamo valdību. "Situācija ir neprognozējama, Valsts prezidents strādā noslēpumaini," sacīja politiķis.

 

Latvijas Pirmās partijas/"Latvijas ceļa" (LPP/LC) līdzpriekšēdētājs Ainārs Šlesers norādīja, ka prezidents, meklējot premjera amata kandidātu, izmanto savas Satversmē noteiktās tiesības. Šlesers nevēlējās komentēt Zatlera izvēli meklēt ar partijām nesaistītu premjera amata kandidātu. "Neko nekomentēšu, mums nav vēl pieņemti nekādi lēmumi, kā mēs varētu rīkoties," sacīja Šlesers.

 

Savukārt ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA pieļāva, ka ZZS varētu strādāt ar partijām nesaistīta premjera vadībā. Brigmanis norādīja, ka gan Ronis, gan Bondars, gan Bērziņš ir ļoti cienījami kandidāti. "Tā ir Valsts prezidenta izvēle un tiesības meklēt labāko kandidātu," norādīja politiķis.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas