Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zūd legālais alkohola tirgus

Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienība (ARTA) norāda uz legāli izplatītā alkohola patēriņa sarukumu apmēram par 1/5 daļu. Šā gada astoņos mēnešos ARTA biedri akcīzes nodoklī samaksājuši 28 551 977 latus, kas ir par 16% jeb 5,6 miljoniem latu mazāk nekā 2009. gada astoņos mēnešos, kaut arī akcīzes likme vīnam, raudzētiem dzērieniem un starpproduktiem šogad tika paaugstināta.

Līdzīgu ainu parāda Valsts ieņēmumu dienesta (VID) statistika. Alkohola akcīzes ieņēmumu plāns atsevišķos mēnešos tiek gan pārpildīts, gan neizpildīts, bet reālie ieņēmumi visos 2010. gada mēnešos bijuši zemāki nekā tajā pašā 2009.gada mēnesī. Jo īpaši bēdīgi ir marta un tagad arī augusta rezultāti.

 

Ciktāl alkohola akcīzes ieņēmumu samazināšanos varētu izskaidrot ar alkohola patēriņa samazināšanos, to nosaka Latvijas iedzīvotāju kopskaita un jo īpaši darbaspējīgā vecuma iedzivotāju skaita samazinašanās, kā arī tūristu plūsmas apsīkums.

 

Nav nekādu pierādījumu tam, ka cilvēki samazinātu alkohola patēriņu tāpēc, lai ietaupītu naudu apkures sezonas rēķinu apmaksai. Cita lieta, ka naudas taupīšana var izpausties alkohola sortimenta nomaiņā un - galvenais - legālas izcelsmes alkohola nomaiņā ar alkoholu bez nodokļu sloga.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas