Lauku darbi jāsāk aprīļa vidū

Iestājoties jaunam gadalaikam, vienmēr mēģinām uzminēt, kāds tas būs. Tā notiek arī pavasarī, kad, tiklīdz uzspīd saule un debesīs vērojami gājputnu kāši, jau plānojam dārza darbus. To, kāds būs šis pavasaris un tam sekojošā vasara, jau izpētījis arī laika vērotājs Vilis Bukšs.

“Arī aprīlī būs nakts salnas. Rīt, 25.martā, ir pavasara Māra, kad arī jāseko norādēm. Ja naktī atkal mazliet piesals tā, ka ola staba galā sasalst, tad jārēķinās, ka vēl četrdesmit naktis būs ar salnām. Līdz Lieldienām (16.aprīlim) naktis būs aukstas. Pēc Lieldienām plusos grādi būs gan dienā, gan naktī. Pēc aprīļa vidus tad arī varētu sākties lauku darbi. Šogad, skatoties pēc pūpoliem, kā tie ir izvietojušies, labvēlīga būs agrā sēja, jo kopumā pavasaris būs diezgan sauss,” stāsta laika vērotājs.

Novērojumi liecina, ka arī maijs būs salīdzinoši silts, - atbilstoši janvārim un februārim.

“Tomēr maijā var būt arī nokrišņi, kas var atnest krusu. Nokrišņi var būt īslaicīgi, bet salīdzinoši stipri. Maijs ir dārzu laiks, tāpēc jāseko visam. Nokrišņi varētu būt līdz maija pirmajai pusei. Maija otrā puse, kad ziedēs ābeles, varētu būt silta un patīkama. Tomēr salnas ir iespējamas pat jūnija sākumā - līdzīgi, kā tas bija pagājušajā gadā. Visas pazīmes norāda uz to, ka līdz pat Jāņiem būs samērā sauss laiks, ar iespējamām nakts salnām. Īpaši tajās vietās, kur salnas ir regulāri novērojamas. Pēc Jāņiem baudīsim vasaru tās ierastajā režīmā. Manuprāt, vasara būs silta un visnotaļ labvēlīga. Dzirdēju, ka pavasari jau iedziedājuši lauku cīruļi, kuri atlidoja vecā mēnesī. Tas arī norāda uz to, ka pavasaris būs labs,” saka V.Bukšs.

Ornitoloģe Andra Čaupale no Litenes pagasta stāsta, ka jau ir atgriezušies mājas strazdi, cīruļi, dzērves, ziemeļu un paugurknābju gulbji, gaigalas, lielās gauras, gārņi, ķīvītes un kaņepīši.

“Pamazām sāk atgriezties arī meža strazdi. Mājas strazdu un cīruļu jau ir ļoti daudz. Pagaidām vēl neesmu redzējusi, bet aptuveni nedēļas laikā vajadzētu atlidot arī stārķiem. Citviet Latvijā tie jau it kā esot. Ir manīti arī daži lauku baloži. Noteikti ir arī meža baloži, bet pati tos vēl neesmu redzējusi. Visi iepriekš minētie putni parasti atlido, tiklīdz nokūst sniegs, tāpēc viņus dēvē par laikapstākļu migrantiem. Ja pie mums šobrīd vēl būtu sniegs, tad neviena no laikapstākļu migrantiem vēl nebūtu. Uz konkrētu laiku galvenokārt atgriežas stārķi, mazliet vēlāk vālodzes, svīres un bezdelīgas,” viņa saka.  

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas