Lejasciema pagasts pirks vakcīnu pret vēzi 5

Lejasciema pagasts ir kļuvis par pirmo pagastu Latvijā, kas atbalsta aktivitātes dzemdes kakla vēža ierobežošanā. Pagasta deputāti ir pieņēmuši lēmumu par vienas dzemdes kakla vēža profilaktiskās vakcīnas iegādi.

Lejasciema pagasta padome saņēma piedāvājumu un nolēma tam atsaukties. Pagasta padomes sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Igaviņa norāda, ka, redzot briesmīgo saslimstības un mirstības statistikas ainu, Lejasciema pagasta pašvaldība nolēma rast finansiālu iespēju iegādāties dzemdes kakla vēža profilakstisko vakcīnu vienai jaunietei, kas dzīvo pagasta teritorijā un ir iekļauta saslimšanas riska grupā.

 

"Žēl, ka pote ir tik dārga un mēs nevaram izpotēt visas meitenes, kas dzīvo mūsu pagasta teritorijā, taču aizsākts tas būs, skatīsimies, kā būs tālāk," saka J.Igaviņa.

 

Cilvēki ir maz informēti

Pašvaldības priekšsēdētājs Dainis Švika saka, ka, sperot šādu soli, Lejasciems vēlas vērst gan vietējās sabiedrības, gan arī visas Latvijas uzmanību domāt par savu veselību.

 

J.Igaviņa piebilst, ka cilvēki ir maz informēti par šāda veida saslimšanu un iespēju ar to cīnīties.

 

"Tas ir tāpat kā ar visām citām slimībām - kamēr tas notiek ar citiem un mēs ar slimībām saskaramies tikai garāmejot, tikmēr nepievēršam tām uzmanību, taču ir svarīgi saprast, ka pret to var arī cīnīties," saka J.Igaviņa.

 

Vakcināciju ar vienīgo kvadrivalento vakcīnu "Silgard" Lejasciema pagastā realizēs Sandras Liepiņas ģimenes ārsta prakses mediķi. Prakses ārsta palīdze Iveta Zurkova uzskata, ka ļoti biedējošs fakts ir tas, ka visas Lejasciema slimnieces ir bijušas vecumā līdz 50 gadiem.

 

"Jebkas, kas var palīdzēt cīnīties ar šo slimību, ir pozitīvi vērtējams. Varbūt šī pašvaldības iniciatīva rosinās cilvēkus pievērsties šai problēmai. Varbūt kāds izdomās, ka viņš var atļauties izpotēt savus radiniekus vai bērnus. Svarīgi, protams, vēlreiz ir atgādināt arī par profilaksi - ginekologs ir jāapmeklē regulāri," saka I.Zurkova.

 

Augstu vērtē pašvaldības iniciatīvu

Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Rezeberga norāda, ka pēdējo gadu laikā saslimstība ar dzemdes kakla vēzi ir ievērojami palielinājusies, turklāt lielākajā daļā gadījumu vēzis tiek konstatēts vēlā stadijā, kad palīdzēt gandrīz vairs nav iespējams.

 

"Sievietēm reizi gadā būtu jāapmeklē ginekologs, lai pārliecinātos par savu veselību. Arī vakcinācija ir viens no veidiem, kā pasargāt mūsu meitenes, nākamās sievietes, no vēža. Vakcīna ir dārga un valsts to neapmaksā, tādēļ augstu vērtēju Lejasciema pašvaldības iniciatīvu vakcīnas apmaksai vismaz vienai jaunietei," saka D.Rezeberga.

 

Vakcīna izmaksā dārgi

Vakcināciju pret dzemdes kakla vēzi rekomendē zēniem un meitenēm 9 līdz16 gadu vecumā un jaunām sievietēm līdz 26 gadu vecumam. Latvijā jautāt par vakcīnu un vakcinēties iespējams pie ikviena ģimenes ārsta un ginekologa. Pilns vakcinācijas kurss ietver 3 devas, kas jāizvakcinē pusgada laikā. Vienas devas aptuvenā cena zāļu lieltirgotavās ir 75 lati.


Uzziņai
* Dzemdes kakla vēzis pēc saslimstības biežuma ir pasaulē otrais vēža veids sievietēm.


* No tā ik gadu mirst 288 000 sieviešu.


* Katru gadu visā pasaulē tiek diagnosticēti vairāk nekā 490 000 jauni saslimšanas gadījumi ar dzemdes kakla vēzi.


* Latvijā no 2004. līdz 2007.gadam vidēji 18 sievietēm mēnesī tika diagnosticēts dzemdes kakla vēzis.


* Lejasciemā 10 gadu laikā trīs sievietes ir mirušas ar dzemdes kakla vēzi un viena pašreiz slimo.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

:)

Nu bet tie vīrieši jau aplipina tās sievietes ar to vīrusu :) Tad kāpēc lai zēni netiktu vakcinēti?

Jaunā vakcīna profilaktiski darbojas pret četriem HPV vīrusa paveidiem - 6., 11., 16., 18. tipu. Ir pierādīts, ka 16. un 18. HPV vīrusa tips līdz pat 80% gadījumu izraisa dzemdes kakla vēzi. 15-20% gadījumos to izraisa citi vīrusa paveidi. Savukārt 6. un 11.HPV vīrusa tips 90% gadījumu rada dzimumorgānu kārpas.

Vakcināciju rekomendē zēniem un meitenēm pirms dzimumdzīves uzsākšanas un jaunām sievietēm arī pēc dzimumdzīves uzsākšanas. Vakcinējot jau inficētas sievietes, un sievietes ar mazu šūnu pataloģiju, vakcīna samazina šūnu izmaiņas līdz pat 28%.

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 13:18

Viss ir pareizi. Skatīt, piemēram, http://www.dzkvezis.lv/public/1043.html

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 09:25

ķīseļagalva

kautkas te atkal redaktorītei ķiselī sagājis

pirms 12 gadiem, 2008.09.12 01:32

?

Vakcināciju pret dzemdes kakla vēzi rekomendē zēniem un meitenēm 9 līdz16 gadu vecumā un jaunām sievietēm līdz 26 gadu vecumam.

pirms 12 gadiem, 2008.09.11 21:53

Vietējās ziņas