Lielai daļai pedagogu nesanāk strādāt vienu likmi 12

Var cerēt uz Eiropas stipendijām
25 procenti pedagogu, kuri ir pamatdarbā, strādā nepilnu slodzi. "Tas ir ļoti liels skaits skolotāju," par to deputātus Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē informējaIzglītības, kultūras un sporta nodaļas speciāliste Aīda Rozentāle.

A.Rozentāle uzsvēra, ka Gulbenes novada skolās strādā 416 pedagogi, no tiem 338 pamatdarbā un 78 papilddarbā. Piemēram, Druvienas pamatskolā no 12 pamatdarbā esošajiem skolotājiem, tikai 4 strādā ar pilnu slodzi.

 

Deputāte I.Mezīte, vēlējās uzzināt, cik apmēram ir vidējā alga skolotājam, kuram ir nepilna slodze? A.Rozentāle norādīja, ka pedagogiem, kuri strādā nepilnu slodzi, algas ir dažādas, bet, piemēram, kāds sporta skolotājs ar nepilnu slodzi uz papīra saņem 159 latus.

 

Kāda būs kvalitāte?

"Skolās ir grūti nodrošināt ar kvalificētiem kadriem tos mācību priekšmetus, kur ir ļoti mazs stundu skaits. Mums daudzi priekšmeti un daudzas klases šajā mācību gadā ir apvienotas. Piemēram, Siltāju pamatskolā no deviņām klasēm ir izveidoti pieci klašu komplekti, tas nozīmē, ka atsevišķi ir tikai viena klase. Ja klases un priekšmeti ir apvienoti, tad tas stundu skaits attiecīgā mācību priekšmeta mācīšanai ir vēl sarucis, līdz ar to nākas, kā tautā saka, "pirkt darbiniekus", proti, astoņi skolotāji, kas strādā mūsu skolās, ir no citiem novadiem," stāsta A.Rozentāle.


I.Mezīte uztraucās, kādu kvalitāti iegūst bērns, kurš visu laiku mācās apvienotajā klasē? Uz to Valtis Krauklis, kurš vadīja Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdi, atbildēja: "Ja mēs gribam saglabāt mazās skolas, tad mums būs apvienotās klases un ilgi būs, jo bērnu nav."


A.Rozentāle uzsvēra, ka, salīdzinot ar pagājušo mācību gadu, mums rajonā ir tarificēts par 95 likmēm mazāk nekā pērn.

 

"Piemēram, atbalsta personāls - logopēds un psihologs. Ja pērn tas bija pieejams vairākās skolās, tad šogad logopēds - tikai divās, bet psihologs - vienā skolā. Speciālisti mums ir, bet nav līdzekļu," norāda Izglītības, kultūras un sporta nodaļas speciāliste.

 

Stipendijas skolotājiem

Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājs Arnis Šķēls deputātus iepazīstināja ar patīkamāko daļu, ko skolotājiem piedāvā Eiropas Savienības struktūrfondi.


Turpinās projekts par stipendijām prioritāro mācību priekš­metu - fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabas zinības, matemātikas, informātikas un svešvalodu skolotājiem. Tika saņemti 63 pieteikumi, un 38 studiju fonds ir apstiprinājis. Stipendiju maksā 10 mēnešus no 65 līdz 150 latiem mēnesī, kura netiek aplikta ar nodokļiem. Kopējais finansējums šim mācību gadam ir 55 510 lati.


Oktobrī ir plānots uzsākt jaunu Eiropas savienības aktivitāti, kuras kopējais finansējums valstī ir 20 miljoni latu, Gulbenes novadā tas būs 195 186 lati.

 

"Rezultātā 244 mūsu novada vispārējo un profesionālo izglītības iestāžu pedagogi būs saņēmuši atbalsta stipendiju," norāda A.Šķēls.


Šīs aktivitātes ietvaros tiks atbalstīti, pirmkārt, pedagogi, kam pedagoģiskā slodze ir mazāka par 9 kontaktstundām nedēļā un ar kuriem tuvākā gada laikā plānots pārtraukt darba attiecības. Atbalsts būs jaunu prasmju apguvei darbam citā nozarē vai specialitātē, tai skaitā uzņēmējspēju attīstīšanai, komercdarbības un pašnodarbinātības uzsākšanai. Stipendija mācību laikā būs100 lati mēnesī un tiks izmaksāta ne ilgāk par 6 mēnešiem, mācību maksai nepārsniedzot 320 latus.


Otrkārt, pedagogi, kam nepieciešama pārkvalifikācija un tālākizglītība, piemēram, apvienotajās klasēs, cita mācību priekšmeta mācīšanai un citam. Stipendija mācību laikā - 100 lati mēnesī un ne ilgāk par 6 mēnešiem, mācību maksai nepārsniedzot 200 latus. Apmācības var nodrošināt akreditēta augstākās izglītības iestāde.


Treškārt, pedagogi, kuri piedalīsies pedagogu darbības kvalitātes novērtēšanas sistēmas ieviešanā un attīstībā. Stipendija - 100 lati mēnesī 4 mēnešus ar iespēju atkārtoti pieteikties dalībai projektā vēl uz 4 mēnešiem. Atbalsts attiecas uz pedagogu, kam pedagoģiskā slodze ir lielāka par 9 kontaktstundām nedēļā.

Pievieno komentāru

Komentāri 12

............

............. tad kad krāva skolotājiem papīrkalnus virsū,tad neviens muti vaļā nevēra,ko tad tagad gaudojat.Ir jau skolas kur viss skaitās formāli gan pagarinātā ,gan pūlciņi bet reāli tas nenotiek galvenais kad nauda maciņā un kafija padzerta.

pirms 11 gadiem, 2009.10.13 23:55

cita skolotāja...

Es negribētu runāt par algām, jo tā ir realitāte, ar kuru saskaras ļoti daudzi mūsu valsts iedzīvotāji. Bet cilvēki, kuri nav saistīti ar skolu nezina to, ka skolotājam ne tikai kvalitatīvi jāmāca skolēni, bet jādara virkne bezjēdzīgu un nevajadzīgu "papīra" darbu- programmas, tematiskie plāni, kontroldarbu analīzes, skolēnu izpētes, protams, ar visu noformēšanu, pašvērtējumi utt. Pie tam visam jābūt ar visiem papildmurgiem, piem. ja stundas tēma ir "saskaitīšana ar pāreju citā šķirā", tad noteikti jābūt atrunātam, ka skolēns "zinās, kā veikt saskatīšanu ar pāreju citā šķirā", ka viņš "pratīs to pielietot uzdevumu risināšanā" utt., it kā skolēni šajā stundā pēkšņi ne no šā, ne no tā mācītos cilvēka skeleta uzbūvi. Klāt ir jābūt uzrakstītām arī metodēm, kādas tiks pielietotas, mācot šo tēmu, uzskates, izdales materiālam, jēdzieniem, kādi tiks apgūt utt. Šādi jābūt izplānotai katrai stundai līdz mācību gada beigām. Tad nu pedagogi cītīgi sēž visu septembri pie datora un rakstu tematiskos plānus;D un domā, ko un kā viņš 6. maijā klasei, kuru varbūt viņs šogad ierauga pirmo reizi;D Semestra beigās pedagogiem cītīgi jāveic skolēnu semestra sasniegumu izvērtējums, to atspoguļojot tabulās, diagrammmās utt.
Un ja algu palielināt ir diezgan neiespējami, tad vismaz varētu pedagogus beidzot atbrīvot no liekiem papīru kalniem.
Tieši tas pats murgs šobrīd notiek medicīnā, kur nevajadzīgo "papīru" ir vēl vairāk nekā skolotājiem...

pirms 11 gadiem, 2009.10.11 13:29

par sociālajiem, psihologiem - vispār nevajadzīgas personas skola. Tam ir domāta audzinātāja, ja problēmas ar bērnu, zvani vecākiem, problēmas ar vecākiem, tam ir domātas tās institucijas kuras par to atbild. Tā vietā, labāk samaksāt normālām skolotājām kuras arī kaut ko iemāca, nevis sēž skolā un huiņu dzen.

pirms 11 gadiem, 2009.10.11 00:29

neskolotāja

kā jūs UČIKI esiet apnikuši! Jūs to vien tik darat, kā žēlojaties par mazajām algām. Jums Kalvīša laikā bija maza alga, tagad atkal maza alga! Man sāk izstrādāties tāds RIEBUMS pret jums! Kā nav kauna!!!!!! Tik algas, algas, algas!!!! Jums par darbu arī atliek laiks padomāt, vai par to jau jāmaksā kā par virsstundām, tapēc nav ko domāt! Tik nezin kapēc par sava darba kvalitāti tā nesatraucaties, kura nav no tām spīdošajām! Nu gan nokaitinājāt! :((

Ir arī ļoti labi SKOLOTĀJI, kuri nekurn, bet dara savu darba! Uz viņiem šis manis rakstītais protams neattiecas! Lai viņiem veicas.

pirms 11 gadiem, 2009.10.08 12:26

ooooooo....

skolotāja 08.10.2009. 09:31:21
Ko var gausties! Ir jau skolas kur skolotāji uz rokas saņem 600 un vairāk latu. un strādā ar 2- 3 bērniem klasē.
Tu nu noteikti neesi skolotāja, jo tādas muļķības tad nerunātu... Skolā reti kuram tagad pāri 200ls, visi pārsvārā sēž uz minimālās un pat zem... Bet darba apjoms iepriekšējais!!!! Un tas lielajās skolās, mazajās vispār ir ārprāts....

pirms 11 gadiem, 2009.10.08 11:38

skolotāja

Ko var gausties! Ir jau skolas kur skolotāji uz rokas saņem 600 un vairāk latu. un strādā ar 2- 3 bērniem klasē.

pirms 11 gadiem, 2009.10.08 09:31

Redzi, Vērmele, izglītības kvalitāti nevar pacelt vienpusēji. Ja ļaudis sūta skolās savus bērneļus, kuri no dažu gadu vecuma dzer, pīpē un nevienu grāmatu nav izlasījuši, tad tur nekādas kvalitātes nebūs.
P.S. Ja skolotājam tupēšana sēdē ir jau kāda piecdesmitā darba stunda nedēļā (zinu, zinu - skolotāji jau strādā tikai 21 stundu), tad ir pilnīgs pamats prasīt samaksu par virstundām, turklāt lielākajā daļā gadījumu - bezjēdzigām.

pirms 11 gadiem, 2009.10.07 15:17

Vērmele

Algām ir jābūt atbilstošām kvalifikācijai un ieguldītajam darbam. Tikai ir viena problēma. Jau gadiem ilgi tiek runāts par algām, bet par darba kvalitāti tā garām ejot. Runa nav tikai par skolotājiem vien. Vēl nesen algas bija ļoti labas, taču tās nesekmēja darba kvalitātes izaugsmi. Ir cilvēki ,kuri strādā lieliski un atbildīgi pie jebkurām algā ( tās 20 gados bijušas dažādas), bet liela daļa arī pie labām algām "braukuši pa virsu"vai tikai skaitījās, ka dara,bet algu saņēma. Rūgti? Jā, bet patiesība gan. Mēs taču liela daļa vairs nezinam, ko nozīmē kārtīgi strādāt. Jaunie jau vispār mēru nezin. Ja jaunais skolotājs prasa, cik viņam maksās par piedalīšanos skolas pedagoģiskajā sēdē, tad par ko mēs te vispār runājam.

pirms 11 gadiem, 2009.10.07 14:52

skolot.

Un krējumu atkal nosmels attbildīgais par projeku no Izglītibas pārvaldes?Tie taču nebūs nieka 100 ls?Tāarī aizslīdēs skolotājiem domātā naudiņa...

pirms 11 gadiem, 2009.10.07 11:25

super pasākumi - atlaižam psihologus, soc.pedagogus, logopēdus, māsiņas, noņemam audzināšanas darbu......visam piedevām samazinam algas un garantēts, ka izaugs sabiedrība kurai viss, ka dara mūsu " gudrās" galvas būs pa prātam. Valdībai taču ir vajadzīga stulba tauta - uz to veiksmīgi ejam!

pirms 11 gadiem, 2009.10.07 09:40

.....

Tiesi Mezite ir ta deputate, kuru vel kaut kas satrauc, citi vispar tikai kluses, atsez savu terminu

pirms 11 gadiem, 2009.10.07 09:19

skolotāja

Skolotāji par savu darbu šodien saņem nožēlojamu algu, to pat nevar vairs saukt par algu. Darbs tāds pats, tikai alga par 60% mazāka, neskaitot nakādas piemaksas. Nav vairs jālabo rakstu darbi, nav pagarinātās dienas grupas, bet jābūt kopā ar bērniem pēc mācību stundām līdz autobusam. Deputāti tikai gudri spriež par izglītības kvalitāti?????, tie, kuri no tās stāv pa gabalu- kā Mezīte.

pirms 11 gadiem, 2009.10.07 07:43

Vietējās ziņas