Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lielie pelnītāji samazina ogu ražu 11

Laikraksta “Dzirkstele” lasītāju forumā regulāri var lasīt informāciju par ogu lasīšanu un pieņemšanu. Līdz augusta beigām topā bija mellenes, bet tagad lielākā interese ir par brūkleņu vietām un cenām, kā arī par dzērvenēm. Arī tās jau iepērk, lai gan vēl ir baltas. Nesaudzīga attieksme pret ogu mētrām un to ražību diemžēl satrauc maz ogotāju. Vairums ir tādu, kas ar kombainu nesaudzīgi līdz ar ogām (gatavām vai vēl zaļām) norauj arī lapas, atstājot kailus zariņus.
“Pateicoties kombainu “grāpšļiem”, melleņu raža nekāda, jo melleņu zari ataug tikai pēc deviņiem gadiem. Vienkārši īsts mellenājs ir iznīcināts, kaut pēc dabas aizsardzības likuma lasīt ar kombainu ir aizliegts (aizliegums attiecas tikai uz aizsargājamajām teritorijām – red.). Es ceru, ka kaut kad sāks kontrolēt arī mežus, lai glābtu vēl atlikušos,” “Dzirksteles” portālā raksta kāds gulbenietis.
Arī vēl kāds cits komentētājs apliecina, ka nesaudzīgā attieksme ir redzama: “Nezinu, kur braucu, mellenes mazas, pasīkas, dažā vietā pat nav ogu, laikam salnas ķērušas.” Viņam piebalso cits rakstītājs: “Taisnība gan, ogu šogad nav daudz, vismaz Gulbenes novadā.” Ir taisnība – ja veģetācijas laikā mētrai noplēš lapas, tā zaudē spēku. Kur intensīvi ir lasīts ar kombainu, tur nākamgad raža ir mazāka. Varbūt būtu laiks padomāt un mainīt attieksmi, nevis tikai grābt ar visām lapām un skujām, jo tādas ogas pieņem, lai tikai vairāk nopelnītu. Taču tā ir īstermiņa domāšana.
“Mellenes, brūklenes un dzērvenes ir savvaļas ogas, kas pie mums ir izplatītas. Pagaidām nav vēl novērots, ka tās kaut kur iznīktu ogotāju nesaudzīgas attieksmes dēļ. Kas attiecas uz ogu ražas samazināšanos - ir vajadzīga sabiedrības izglītošana. Protams, nesaudzīga attieksme nākamajā gadā samazina ražu, kas ietekmē lasītājus – viņiem nav tik daudz ogu,” komentē Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas dabas aizsardzības daļas vadītāja Ilze Strauta. Viņa uzskata, ka katram cilvēkam ir galva uz pleciem, lai nelasītu negatavas ogas. “Varbūt ir jārunā ar ogu pieņēmējiem par šo jautājumu, jo, kamēr ir iespēja tādas ogas nodot, tikmēr tās lasīs,” secina I.Strauta.

Pievieno komentāru

Komentāri 11

Sēņotājs

Protams kad tie kombainieri izposta tos mētrājus, bet lielākais postītājs tomēr ir Valsts meži kas vienkārši nozāģē mežu bet lai jaunā mežā sāktu augt sēnes jāpaiet padsmit gadiem . Veco mežu kur ir vislielākā sēņu daudzveidība paliek arvien mazāk.

pirms 17 dienām, 2020.09.11 08:29

urbis

Lielāko postu nodara mežizstrādātāji. Kur iet pāri forvarders, tur 10 gaqdu nav ne sēņu ne ogu.

pirms 17 dienām, 2020.09.11 09:49

Ruksis

Mežu izstrādātāji ar arklu uzar cirsmu kurā paliek melna 40 gadu nav neviena ogulaja un sēņu ,ogu lasāmo mašīnu ne platāku par10 centimetriem pieņem likuma nevis 20 centimetrus platu ,visas vietas ir pilnas. Ar izraisītiem ogulajiem un kājām samicitas ogas

pirms 17 dienām, 2020.09.11 12:37

Bruklenes

Protams katrs atbildigs par to kādas ogas lasa,bet par to ka vietās kur lasits ar kombainu vairs nav ogas,gluzi ta nav un sogad ogas netrukst, un tur kur pagajuso gadu lasiju ar kombainu ziniet sogad ari lasiju ogas. Vienkarsi cilvekiem skauz ka citi spej lasit naudu no zemes ar kombainu. Es redzu cilvekus gados kas lasa un es par viniem priecajos,vismaz nesez majas un nesudzas ka nav ienakumi

pirms 17 dienām, 2020.09.11 20:07

Aija

Nūjojot pa Lejasciema mežiem, gandrīz apstulbu. Skatos un neticu savām acīm. Sniega lāpstai piekombinēts lasītāja gali un iet pa mežu,lasa ogas kā ka sniegu tīrītu. Kaut kas traks. Cilvēka stulbumam nav robežu. Un tad brīnamies,kā viss tiek izpostīts. Vai tad tiešām mežsargiem nav nekādas teikšanas!!!!

pirms 17 dienām, 2020.09.11 21:16

Laimiņš

Piekrītu Aijas teiktajam par cilvēku trako bezatbildību pret visu kas apkārt.Pat vecāka gājuma cilvēki palikuši bezatbildīgi pret mūsu Dzimteni un tās bagāto dabu.Kauns draugi kauns!!!

pirms 16 dienām, 2020.09.12 09:07

Rozenbergsdavis28@gmail.com

Rozenbergsdavis28@gmail.com

pirms 16 dienām, 2020.09.12 13:04

Inita

Tad kāpēc kombainus ražo,pārdod?Ar likumu aizliegt! Savādāk jau nesaprot!

pirms 15 dienām, 2020.09.13 18:02

Kombains

Muļķības,ar kombainiem neizposta gan.Katru gadu brūklenes aug griezdamies,vietā,kur katru gadu lasu.Ne jau no kombainiem atkarīgs,ogas būs vai ne.Kåpēc nomelnot cilvēkus,kuri grib nopelnīt,bet ne izpostīt.

pirms 15 dienām, 2020.09.13 22:56

Kombains

Alkatīgajiem vienalga, ka citus gadus būs sliktāka ogu raža, dabū naudu un var investēt stiprajā alū :). Ne velti civilizētākās Eiropas valstīs lasīšana ar kombainu ir atļauta tikai ogu audzētavās.

pirms 14 dienām, 2020.09.14 16:45

Vietējās ziņas