Likvidēs lopus, samazinās darbiniekus 42

Dramatiski ir kritusies piena iepirkuma cena, tāpēc ir apdraudēta slaucamo govju ganāmpulku pastāvēšana. Ganāmpulku īpašnieki jau šobrīd nezina, kā strādniekiem pilnā apmērā samaksāt algu, kā atmaksāt saimniecības attīstībai ņemtos kredītus bankā, kā norēķināties par degvielu un patērēto elektroenerģiju. Šonedēļ valdības sēdē gan ir pieņemts lēmums saimnieciskās darbības veicējiem piešķirt kredītbrīvdienas uz gadu vai pat diviem. Finanšu institūcijas sola, ka katrs gadījums tiks izvērtēts individuāli.

„Piena iepirkuma cena jau šobrīd ir sarukusi no 32 līdz 22 centiem. Tas ir pat zemāk par pašizmaksu. Mums ir jāatmaksā kredīts bankai, bet vislielākā problēma ir, ka nepietiek naudas, lai norēķinātos par patērēto elektrību. Jāpērk arī degviela, jo vēl ir jānokuļ graudaugiem atvēlētā platība. Es nezinu, ko darīt. Tagad veidošu sarakstu ar govīm, kuras vajadzēja likvidēt jau agrāk. Tikai tāpēc, ka bija žēl, to nedarīju. Šobrīd ganāmpulkā ir 120 govis. Pa ziemu skatīšos, kāda būs situācija. Varbūt nāksies likvidēt visas un domāt tikai par graudkopību vai arī audzēt gaļas lopus,” situāciju saimniecībā raksturo Daukstu pagasta zemnieku saimniecības „Jaundreiņi” saimniece Olita Keibeniece.


Viņa nākotni zīmē drūmās krāsās, minot Āfrikas cūku mēri, piena lopkopības iznīcināšanu Latvijā un visbeidzot neārstējamas infekcijas slimības cilvēkiem. Viņa domā, ka arī plašsaziņas līdzekļos izskanējušais priekšlikums lauksaimniekiem rīkot protesta akcijas nedos cerēto rezultātu.


„Šīm akcijām nav jēgas, jo lielo pasaules politiku mums nav pa spēkam mainīt. Ja situācija piena lopkopībā būtu saistīta tikai ar Latviju vien, tad būtu citādāk. Šīs akcijas ir tikai lieka laika kavēšana un lieka degvielas tērēšana, kuras jau tā nav,” uzskata O.Keibeniece.


„Jaundreiņos” ir nodarbināti vienpadsmit algoti strādnieki. Darba devējiem ievērojamā piena cenu krituma dēļ strādniekiem par pusi nācies samazināt līdzšinējo darba algu.


„Lai gan samazinot alga ir nedaudz lielāka nekā valstī noteiktā minimālā alga, cilvēki paši izvēlas iet projām. Es nevaru nevienu aizturēt un solīt sazin kādus labumus, ja reāli jau šajā mēnesī man pat nav no kā maksāt algu. Ja nenopirkšu degvielu, labības pļauju nepabeigšu, ja nenorēķināšos par elektrību, tad 120 govis nāksies slaukt ar rokām. Man ir jāizšķiras, vai maksāt algas, maksāt par elektrību vai degvielu,” saka O.Keibeniece, kuras saimniecība tika izveidota tā sauktajos Breša laikos.


Galgauskas pagasta zemnieku saimniecības „Lācīši” saimnieks Stanislavs Gžibovskis stāsta, ka viņa saimniecībai par pārstrādei nodoto piena litru tagad tiekot maksāti tikai 25 centi no 37, kas maksāti pavasarī.

„Viss liecina par to, ka nāksies samazināt strādnieku skaitu. Uzskatu, ka Latvijā lauksaimniecība tiek lēnām likvidēta. Arī graudiem nav cenas. Ja piena lopkopībā nav ienākumu, arī manā saimniecībā audzētās zālāju sēklas nevienam nebūs vajadzīgas, jo viss savstarpēji ir saistīts. Nav jau man vienīgajam tik grūti, tāpēc ceru, ka bankas nāks pretī zemniekiem, jo visiem ir kredīti,” saka S.Gžibovskis.

Atkarībā no tā, kāda būs turpmākā situācija, saimnieks pieļauj, ka skaitliski nāksies samazināt arī 200 govju ganāmpulku. Viņš stāsta, ka salīdzinājumā ar pavasari saimniecības ikmēneša ienākumi ir samazinājušies par 20 tūkstošiem eiro.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības „Māršava”, ar kuru sadarbojas daudzu mūsu novada piena ražotāji, valdes priekšsēdētāja Dace Pastare ir saglabājusi cerību, ka reiz tomēr izdosies izrausties no pašreizējās bedres. „Piena cena ir lejā. Naudas nav. Arī to pašu, kas ir, nesteidzas samaksāt mums, savukārt mēs nevaram samaksāt piena piegādātājiem. Notiekošajā nav vainojams tikai Krievijas embargo. Vienmēr ir arī citi iemesli. Vienmēr ir kāds, kurš uz krīzes rēķina grib nopelnīt. Bet vienmēr jau ir cerība, ka kaut kas uzlabosies. Ir jābūt labāk!” pārliecināta D.Pastare.


Par pieciem centiem mazāk saviem piena piegādātājiem maksā arī akciju sabiedrība „Rankas piens”. Vidējā cena ir 23 centi plus PVN. Valdes priekšsēdētājs Aldis Spalviņš stāsta, ka ražošanas uzņēmuma noliktavās veidojas produkcijas uzkrājumi, tāpēc tiek domāts par cenas samazinājumu, lai produkciju varētu pārdot. „Tas attiecas uz sieru, kā noliktavās ir diezgan daudz. Jo tirgū ir lielāka konkurence, īpaši sieram, jo vienīgais risinājums ir cenas samazinājums,” saka A.Spalviņš.

Pievieno komentāru

Komentāri 42

Lauksaimnieki un strādnieki

Tad nu domājiet vai balsot par tiem kas atbalsīja sankcijas pret Krieviju, viņi ar vieglu roku tās pieņēma, bet atbildiet pat šo lēmumu Jūs!

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 13:24

oi! tam Lauksaimnieki un strādnieki

Tu arī no tiem, kam pie kājas kāds karogs pie mājas mastā - ka tik nauda, avīze un gaļa? Šī sankcijas salīdzinot ar atklātu karu ir kaķa asaras. Vai arī esi kāds no strādniekiem, kurš pirmais savu bijušo darba devēju nodosi "uzvarētājiem"? Diemžēl, bet pilni krūmi mums tādu stukaču un mugurā šāvēju kā Tu:(

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 13:43

to > oi

Tu gudriniek, uzmanīgāk ar apvainojumiem.
Valsts uzbūve ir kā svārsts, maza kustība augšā izsauc milzīgu gājienu apakšā. Tāpēc pirms ko darīt ir jādomā par sekām. Brīvās tirdzniecības līgums ar Ukrainu tikai saasinās pašreizējo situāciju, kā Gžibovskis teica, graudu cenas ir lejā, un kā domājiet kas ir lielākais graudu audzētājs, pareizi Ukraina. Tad nu ukraiņi ar saviem graudiem visu ES tirgu nodempingos. Tas bija tikai viens piemērs, bet ja saktīties katrā nozarē tad visur atradīsies kāds Ukrainas produkts kurš dempingos ar mūsu produktiem.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 13:51

oi!>to

Draudziņ, nekas šai pasaulē nav jauns. PSRS laikos jau Latvija arī bija viena liela govju un cūku ferma kurā kombikorms tika ievests (gatavots) no Ukrainas graudiem, lopiņi nobaroti un gaļa un piens aizvesti uz lielo un neaptveramo. Ja Tu domā, ka vakareiropa nav padomājusi par sekām, tad smagi maldies. Cits stāsts ir par darba ražīgumu. Jau rakstā redzams 120 govis - 10 algoti strādnieki. Kur vakareiropā Tu kko tādu ieraudzīsi. Vecā Eiropa krietni vairāk raustās no brīvās tirdzniecības līguma ar USA, jo tie cilvēki, tici man, prot strādāt vēl dāāāudz ražīgāk par vakareiropiešiem gan ar galvu, gan ar rokām.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:08

:)

Ja piena veikala pārdevējai par to, ka no viņas nopērk pienu pircējs pieprasītu atdoties, dzīvokli un bezierunu pakļaušanos, tad, redz, būtu tādas kas to neizturētu, bet būtu pat tādas kam tas sagādātu baudu:)

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:18

to > oi

Nesalīdzini ASV ar EUR! Eiropā ir daudz augstākas prasības kā ASV (standarti), līdz art to arī augstākas izmaksas. ASV galvenais mērķis ir Eiropai atņemt lētos dabas resursus (Krievijas piegādātos) tas saglabājot pašreizējo ražošanu vēl vairāk sadārdzinās Eiropā ražoto preču cenu, tādā veida spiežot pieņemt ASV nosacījumu un ieviest brīvo tirdzniecību ar ASV un pieņemt viņu standartus, kopumā samazinot vides prasības, pasliktinot dzīves kvalitāti (ģenētiski modificēta pārtika) utt.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:23

oi!>to

Nejauc te putru ar kāpostiem! RU resursi caur EUR uz USA un tad zemas kvalitātes produktu veidā atpakaļ uz EUR? Pats saprati ko samurgoji?

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:42

Civēka prātam ir robežas :(

Punkts pirmais: Lasi komentārus uzmanīgi;
Punkts otrais: Ja nesaproti, lasi atkārtoti pirmo punktu.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:47

:)>Civēka prātam ir robežas :(

Ja Tu būtu tik gudrs, tad nevis Dzirksteles komentāros zosis dzītu, bet biržā pelnītu naudiņu ar valūtas kursu starpību:) Instruktors atradies.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:51

to > :)

Pastāsti kas ir birža un valūtas kursu svārstības?

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:53

oi!>to

Sapņo vien!

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:58

to > oi

Tā jau domāju, ka esi tikai mutes ....

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:00

oi>to

Paturi vien pēdējo vārdu, meitene:)

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:15

to > meitenei

varēji jau arī neparakstīties :)))

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:17

Latus pret EUR mainīja ar EUR/USD kursu 1.4228

Ukraina salīdzinot ar Latviju ir milzīga valsts, bet tajā pašā laikā ukraiņi dzīvo daudz sliktāk par latviešiem, no tā ir secināms:
Viņi strādā par mazāku samaksu;
Viņu preces ir līdz ar to ir lētākas;
Viņi zaudēja savu pastāvīgo tirgu, Krieviju (120 milioni pircēji);
Viņiem kaut kur tas viss, ko nenopirks Krievija, būs jāliek un Krievija vēl ieviesa embargo tiem pašiem produktiem no pārējās pasules.

Perspektīvā ir gaidāma turpmāka EUR vērtības krišana, lai cīnītos ar deflāciju kura veidojās no preču pārprodukcijas un noieta tirgus neesamības.

Tagad EUR/USD kurss ir 1.3920 mēs esam vairāk kā 7% no savas naudas zaudējuši.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:16

:)

Nevajag salīdzināt iesnas ar diloni - pāries. Pacelsies gan cenas/algas Ukrainā (par ko bazūnē visi RU caurumi), celsies dzīves līmenis un lēnām (bet daudz straujāk nekā pie mums, jo pats teici, ka tā ir milzīga valsts) viss nostāsies savās vietās. Neviens jau te vietējiem lielzemniekiem negarantēja (un arī RU negarantēs) pieticīga miljonāra cienīgu dzīvi līdz savu dienu galam;)

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:34

šitam zemnieku nīdējam ":)"

Katram savs krekls tuvāks!

Ukraiņi lai kā tev gribētos tomēr ir krievvalodīgie un brīdī kad viņiem būs jāizšķirās par savām vai latviešu interesēm, vari nešaubīties viņi domās par savu labumu.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:37

:)>šitam zemnieku nīdējam ":)"

Ne nīstu, ne mīlu, bet arī zemniecība ir tikai bizness ... un ne tikai latvju tautas spēka, čakluma, darba mīlestības, neatlaidības, tikumības un visa skaistā avots, neatlaidības, spīta un sevis pārvarēšanas skola.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:47

šitam zemnieku nīdējam ":)"

Katras valsts STRATĒĢISKAIS mērķis ir nodrošināt pārtikas ražošanu tādā apmērā lai pilnībā segtu pašpatēriņu. Ja nē - var sanākt kā Krievijā, ja neimportē pārtiku tad nav vairs ko ēst.

Līdz ar to amatpersonu rīcība kas iznīcina pārtikas ražotni mūsu valstī ir noziedzīga!!!

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 14:52

:)

Lai Latvija sevi pabarotu pietiek ar Zemgales līdzenumu. To zina katrs skolasbērns.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:02

>>> :)

Tava pārliecība ir apbrīnojama un reizē arī nožēlojama. Ja tavs apgalvojums būtu patiess dzīves līmenis Latvijā būtu daudz augstāks pateicoties eksportētās produkcijas pārsvaram pār importēto.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:08

:)>>>

Atceries un iegaumē - ar lauksaimniecisko ražošanu nekad (ja nu tikai pēc briesmīgiem kariem), nekur un neviena valsts nav kļuvusi bagāta, tātad cēlusi savu dzīves līmeni. ... un nesāc tik par Ulmaņlaikiem, bekonu un exporta sviestu.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:12

>>> :)

Paskaties uz Poliju. Lauksaimniecība kā nozare līdzi attīsta mašīnbūvi, pārstrādes rūpniecību, transporta pakalpojumus, tirdzniecību utt.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:15

:)>>>

Redz cik jauki, ka saprotamies, tikai savā tekstā apgriez mazliet visu otrādāk, jo mašīnbūve, pārstrādes rūpniecība, transporta pakalpojumi, tirdzniecība attīsta lauksaimniecības ražīgumu. Mašīnbūve, piemēram, rada augstražīgāku, vieglāk apkalpojamu lauks. tehniku - divu traktoristu vietā jāalgo viens. Mehāniķis vispār reizi pa reizei jāizsauc no firmas. Pārstrādes rūpniecība vispār tā robotizēta, ka var atļauties maksāt lielāku iepirkuma maksu. Transporta pakalpojumi - loģistika noorganizēta tā, ka pienu var vizināt no pus Latvijas uz Lietuvu un atpakaļ, bet veikalā tas tik un tā ir uz par 1/3 lētāks. Tirdzniecība - tīkls tāds, ka katrs pienapuika pēc garšas vien pazīst tikai Tavu, nevis blakus pienotavā ražoto kefīru. Apmēram tā.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:25

>>> :)

Kas ir primārs? Lauksaimniecība, kas patērētājus nodrošina ar katru dienu nepieciešamo pārtikas daudzumu vai nozares kas palīdz uzlabot lauksaimnieciskās ražošanas produktivitāti?

Primāra ir ēšana un tikai tad nāk kakāšana.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:31

:)>>>

Ja vienā dienā cilvēki pēkšņi sāktu patērēt pārtiku tikai tik, cik viņiem patiesi nepieciešams dzīvības funkciju saglabāšanai - visa lauks. ražošana sabruktu nedēļas laikā:) Par laimi lauks. ražošana nav tikai pārtika, bet arī industr. ražošanas izejvielu avots.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:39

>>> :)

Tad atgriežoties pie sākotnējā - atzīstams ka lauksaimniecība ir nozare kura ir stratēģiski nozīmīga iedzīvotāju dzīvības funkciju uzturēšanā un kā izejvielu avots ražošanā. Līdz ar to ir secināms ka šīs nozares destabilizācija ir pretēja valsts interesēm un tās drošībai.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 15:47

:)>>>

Skatos, ka sofistika Tev nav sveša lieta. Secinājums ir tikai viens - savas valsts brīvības un neatkarības vārdā esmu gatavs gadu, pat divus, pārtikt no maizes un ūdens. Pie noteikuma, ka kretīns blakus gultā pa nakti zem segas nerij speķi, kotletes, lašus un kūkas.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 16:07

>>> :)

Tavs komentārs ir izcils eristikas (sofistikas) piemērs ar kura palīdzību vēlies atspēkot jebkuru viedokli.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 16:17

:)>>>

Nesapņo, ka piekritīšu Tavam viedoklim, ka lauks. ražošana ir primārā nozare. Ja pareizi atceros no 2013. statistikas, tad no kopējiem Latvijas exporta ieņēmumiem tikai 5-10% bija lauks. produkcija un no tās ... 70% alkoholiskie dzērieni. Ja kļūdos - iedod citus datus:)

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 16:57

>>> :)

Cerams krieviski saproti, jo vairāku valodu zināšanas norāda uz inteliģenci. Komentārā ir sniegta atbilde Tavam paradoksam.

Парадокс воды и алмазов

Парадокс ценности: почему вода дешевле алмазов при том, что людям для выживания нужна вода, а алмазы не нужны? На низком уровне потребления у воды намного выше маржинальная (предельная) полезность, чем у алмазов, поэтому она на самом деле будет дороже (умирающий от жажды отдаст за нее все), однако люди обычно потребляют воды гораздо больше, чем алмазов, что снижает маржинальную полезность воды.
Объясняя парадокс воды и алмазов, австрийская экономическая школа утверждает — значение имеет не общая полезность алмазов или воды как таковых, а полезность каждой отдельной единицы. Да, это верно, что вода, как таковая, намного ценнее для человечества, чем все алмазы вместе взятые. Однако, поскольку воды в мире так много, то ее предельная полезность низка. Иными словами, каждая последующая единица "добытой" воды для потребителя, чьи нужды в воду уже удовлетворены, будет иметь все меньшую и меньшую ценность.
Из этого следует, что каждая конкретная единица воды теряет в своей стоимости по мере того, как добывается все больше и больше воды. А алмазов, с другой стороны, намного меньше воды, настолько меньше, что полезность каждого алмаза выше, чем полезность стакана воды, которой у нас есть "неограниченное" количество. Поэтому для людей алмазы более ценны, а из этого следует, что тот, кто хочет иметь алмазы, готов платить за них намного большую цену, чем за стакан воды. Даже несмотря на то, что вода помогает ему выживать, а алмазы — нет.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 17:05

:)>>>

Izskatās, ka mēģini aiziet no tēmas par lauksaimniecību uz tēmu par vērtībām. Tas ir pavisam cits, bet ne mazāk interesants, stāsts. Aizpildi, lūdzu, tukšumus nākošajā teikumā, un tad arī es mēģināšu nodemonstrēt savu inteliģenci. Tātad - Eiropas tiešie maksājumi zemniekiem tiek maksāti, jo ......, un tie ir tieši proporcionāli konkrētās valsts ....... attīstības indeksam.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 20:19

>>> :)

Eiropas tiešie maksājumi zemniekiem tiek maksāti, jo tie nodrošina vienlīdzīgus konkurences nosacījumus, un tie ir tieši proporcionāli konkrētās valsts zemākajam teritorijas attīstības indeksam.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 21:11

:)>>>

Eiropas tiešie maksājumi zemniekiem tiek maksāti, jo pretējā gadījumā tie pamestu savu nerentablo biznesu un dotos uz pilsētām, kas nespētu viņus asimilēt, un tie ir tieši proporcionāli konkrētās valsts rūpniecības attīstības indeksam.
Solītais citāts skaidrā latviešu valodā:
"Kāpēc valstis, kas ražo tikai izejmateriālus, nekļūst bagātas?
Lauksaimniecība rada dažus negaidītus paradoksus.
1. Pirmām kārtām ir skaidrs, ka pārtikas trūkums un bads iestājas galvenokārt valstīs, kas specializējušās pārtikas ražošanā. Jo mazāku daļu nacionālajā kopproduktā dod lauksaimniecība, jo mazāka ir bada iespējamība. Faktiski valstī, kurās gandrīz nav lauksaimniecības, lielāks risks ir nomirt no pārēšanās nekā no bada. Kā tādu apgrieztu proporcionalitāti varētu izskaidrot?" Ēriks S.Reinerts "Kā bagātās valstis kļuva bagātas... un kāpēc nabadzīgās valstis paliek nabadzīgas", Zvaigzne ABC, 185. lpp

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 22:24

>>> :)

ES un Ukraina atliek brīvās tirdzniecības līguma stāšanos spēkā līdz 2015.gada beigām
http://www.delfi.lv/news/world/other/es-un-ukraina-atliek-brivas-tirdzniecibas-liguma-stasanos-speka-lidz-2015gada-beigam.d?id=44965606#ixzz3D8EIF9qv

Notiek tas kam bij jānotiek jau sākotnēji, respektīvi karš un krīze Ukrainā sākās šī līguma dēļ. Ja mūsu valdība spētu skatīties tālāk par šodienas notikumiem, Latviju sankcijas nebūtu skārušas.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 22:38

vienkāršais

Beidzot lasu jēdzīgus komentārus ( lai arī ar pretējiem viedokļim), citādi jau likās, ka pats svarīgākais, pie mums provincē, ir pārdevēju svaigais vai nesvaigais izskats un tml.

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 16:24

klaarucis

ak, jē! Pilnīgi prieks lasīt beidzot Gulbenes iedzīvotāju komentārus...nepiekrītu ne vienam ne otram, bet prieks par abiem komnetētājiem!

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 17:42

Penzha

Par to, ka uz tikai vatņiku tirgu balstīts biznesa plāns ātri vai vēlu izgāzies vajadzēja domāt agrāk! nav jau pirmā reize, kad ar urļiku valsti saistīts bizness saiet di...ā! Ā un vēl kas: pirms gada taču te visi baigi kladzināja, ka esot rekordaugstas piena cenas - visu pārpērkot Leiši, a tagad izrādās, ka starp peļņu un bankrotu ir tikai kādi pāris eiro centi. Tājā kūtī jau tā tā alga ir gana smieklīga ( un gan jau ka daļa aploksnē) par smirdīgu darbu, kā tas var būt, ka pat to nevar samaksāt? Di..sh!

pirms 6 gadiem, 2014.09.12 21:27

ha ha

Lai izpārdod savas glaunās mašīnes ,jaunas pieceltās mājas---sāk dzīvot pieticīgi ---pietiks visa.

pirms 6 gadiem, 2014.09.13 16:31

es

Olita, saņemies,gan grūtības pārvarēsi un pienu grābtin izgrābs.Viss iet pa spirāli uz augšu.Gotiņas lai dzīvo.

pirms 6 gadiem, 2014.09.14 23:13

Kika

Dzirkstele, kā parasti, ietur savu nestilu.
Virsraksts izcili atbilstošs Dzirkstelei.
Diez, kurā virzienā to darbiniekus samazinās? Griezīs kādu locekli nost vai liks tievēt?

pirms 6 gadiem, 2014.09.15 10:08

Vietējās ziņas