Litenē būs arī koģenerācijas stacija 3

Gulbenes novada domes ārkārtas sēdē deputāti akceptēja koģenerācijas stacijas būvniecību Litenes pagastā. Šis projekts ir cieši saistīts ar blakus būvēt paredzēto biogāzes elektrostaciju, ražojot enerģiju no lauksaimnieciskas un mežsaimnieciskas izcelsmes biomasas. Darbība notiks reģionālā atkritumu poligona tuvumā. Saražotā elektrība par fiksēto tarifu tiks pārdota akciju sabiedrībai "Latvenergo".

SIA "Agro 3" pārstāvis Gatis Vītols "Dzirkstelei" komentēja, ka koģenerācijas stacija elektrības ražošanai izmantos biogāzes stacijas ražošanas pārpalikumu - siltumu. "Tā vietā, lai visu siltumu izpūstu gaisā (tuvumā nav siltuma patērētāju), mēs to laidīsim cauri iekārtām un vēl tiks saražoti līdz 15 procentiem elektrības papildus," viņš sacīja.  

Gan biogāzes elektrostaciju, gan koģenerācijas staciju plānots būvēt, piesaistot Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu. Abu projektu kopējās izmaksas varētu būt aptuveni trīs miljoni eiro. Biogāzes elektrostacijas būvniecībai šobrīd jau ir piešķirts kredīts 2,2 miljonu eiro vērtībā. Iepriekš jau rakstīts, ka Litenes biogāzes stacijas iespējamā plānotā jauda varētu būt ir 500 kilovati ar domu nākotnē to palielināt līdz 1000 kilovatiem.

 

11 no 12 deputātiem - par!

Litenes pagasta pārvaldes vadītājs Vilnis Lapiņš deputātiem domes sēdē atgādināja, ka zeme, kur ieplānots būvēt divas ražotnes, saskaņā ar plānojumu ir piemērota šādām darbībām. Viņš pauda atbalstu uzņēmēju iecerēm. Deputāts Stanislavs Gžibovskis vēlēja uzņēmējiem veiksmi. Domes priekšsēdētājas vietnieks Dainis Švika bilda, ka novadā ir jāatbalsta alternatīvie elektroenerģijas ražošanas veidi.

 

Uz domes sēdi bija ieradušies 12 no 17 deputātiem. 11 deputāti nobalsoja par 1000 kvadrātmetru zemes "Cemeri" iznomāšanu Litenes pagastā koģenerācijas stacijas būvniecībai un turpmākai ekspluatācijai uz 12 gadiem. Šim nolūkam nepieciešamo zemi apakšnomas līgumā Rīgas SIA „Ecoprint" iznomās Litenes SIA „Agro 3". Pret šādu lēmumu balsoja deputāte Ilze Mezīte. Domes sēdē nepiedalījās un līdz ar to nebalsoja Raitis Apalups, Normunds Audzišs, Saulcerīte Indričeva, Nikolajs Stepanovs, kā arī deputāts, kurš turpmāk ieņems demisionējušā Māra Raģeļa vietu.

 

Apšauba, vai ražošana notiks

I.Mezīte, redzot iecerētās koģenerācijas stacijas saistību ar biogāzes ražotni, kritizēja abas. Viņa apšaubīja, vai Litenē ir iespējams diendienā sarūpēt nepieciešamo biomasas daudzumu, lai ražošanas process vispār varētu notikt.

 

SIA "Agro 3" pārstāvis G.Vītols sacīja, ka biogāzes ražošanā Litenē plāno izmantot vācu tehnoloģijas. Sākotnēji plānotais nepieciešamais biomasas daudzums būšot līdz 20 tonnām dienā. Firma esot parakstījusi zemes nomas līgumu ar vietējiem zemniekiem nolūkā audzēt zaļo masu apmēram 300 hektāru platībā. Zaļā masa - zāle, graudaugi, kukurūza - tiks pārvērsta skābbarībā, kuru ražošanā varēs izmantot arī ziemā. Plānots arī ražošanas procesā izmantot kūtsmēslus - līdz 4000 tonnām gadā.

 

G.Vītols bilda, ka Vācijā pēc šāda principa darbojas apmēram 6000 "zaļās enerģijas" ražotnes. Tomēr I.Mezīti šie argumenti nepārliecināja, viņa uzsvēra, ka principā ir pret lopbarības un graudaugu dedzināšanu.

 

SIA „Agro 3" ir pirms sešiem gadiem dibināta firma, trešo gadu tā no pašvaldības nomā zemi 7,75 hektāru platībā biogāzes ražotnes būvniecības vajadzībām. Minētais līgums, ko kādreiz parakstījusi Litenes pagasta padome, ir spēkā līdz 2058.gada 31.augustam un ir reģistrēts zemesgrāmatā.

 

Līguma nosacījumi paredz, ka nomnieks ir tiesīgs nodot zemes lietošanas tiesības trešajai personai tikai ar pašvaldības rakstisku piekrišanu. Novada domes pagājušā gada 29.decembra lēmums paredz nākotnē firmai "Agro 3" Litene iznomāto zemi pārdot atklātā mutiskā izsolē ar augšupejošu soli.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Zigurd Straupniek, pirmdien Gulbenē, Ābeļu ielā 4, būs daktri no Tvaika ielas, neaizmirsti pārbaudīties.

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 19:42

Zigurds Straupnieks

karteja orandza stjopkas inspireta afera

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 10:49

Jānis

Efektīvāk būtu kūtsmēslus izmantot aramzemes mēslošanai.

pirms 9 gadiem, 2011.05.06 10:26

Vietējās ziņas