Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Litenē notiks vēsturnieku konference

Pēc novadnieka Jāņa Zvaigznes iniciatīvas sadarbībā ar vēsturnieku komisiju 14.jūnijā Litenes pagastā notiks starptautiskā zinātniskā vēsturnieku konference.

Konferences tēma ir "Latvijas armijas iznīcināšana 1940. - 1941.gads". Pasākuma organizēšanā ir iesaistījies Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejs un Litenes pagasta pārvalde.


Muzeja vēstures nodaļas vadītājs Anatolijs Savickis stāsta, ka zinātniskās konferences referenti būs šīs tematikas pētnieki no Latvijas kara muzeja, Okupācijas muzeja, Latvijas vēstures institūta, Murmanskas valsts pedagoģiskās universitātes un citi. No Gulbenes novada vēstures pētniekiem ar saviem pētījumiem uzstāsies J.Zvaigzne un A.Savickis.


J.Zvaigzne "Dzirkstelei" stāsta, ka viņš uzstāsies ar tēmu par vietām Litenē, kas saistītas ar represijām pret latviešu virsniekiem, kā arī pievērsīs uzmanību par precizitātēm publikācijās, kas saistītas ar Liteni.

 

"Ir ārkārtīgi daudz vēsturisku kļūdu publikācijās, piemēram, bieži vien ir minēti aplami datumi publikācijās. Uzskatu, ka tomēr visam galvenos vilcienos jābūt precīzi, kļūdas publikācijas nedrīkst būt, jo skolēni, piemēram, raksta savus darbus, balstoties uz dažādām publikācijām, un tad kļūdas iet tālāk no viena izdevuma otrā," uzsver J.Zvaigzne.


Savukārt A.Savickis savā pētījumā uzmanību koncentrējis Latvijas Armijas Aviācijas pulka 6.eskadriļas liktenim no 1940. līdz 1941.gadam. Viņš stāsta, ka šīs eskadriļas dislokācijas vieta bija Gulbenes pilsēta. Muzeja krājumā glabājas atsevišķas fotogrāfijas, kas liecina par lidotāju aktivitātēm Gulbenē.

 

Tomēr muzeja krājumā nav nonākušas citas vēsturiskas liecības par šīs elitārās ieroču šķiras vienības darbību Gulbenē, tādēļ ļoti daudz laika tiek pavadīts Latvijas valsts vēstures arhīvā un Latvijas Kara muzejā, pētot tur pieejamos dokumentus. Diemžēl daudzi dokumenti 1940.gadā ir zaudēti neatgriezeniski vai arī nonākuši Krievijas arhīvos, kuri šobrīd nav pieejami.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas