Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Litenē novēro 100 naktstauriņu sugas

Lai arī draudīgie mākoņi 15.jūlija vakarā Gulbenes pusē solīja lietu, naktstauriņu vērošanas pasākuma dalībniekus Litenē tas nebija nobiedējis. Pulksten 22.00 pie vecās Mežniecības ēkas pulcējās Ziemeļvidzemes putnu pētniecības biedrības biedri, pašu valdes priekšsēdētāju Elviju Kantānu ieskaitot.

"Kamēr iedegtās mākslīgā gaisma sāka vilināt garām lidojošos naktstauriņus, dalībnieki ar skaņu detektoru (ir tāda elektroniska ierīce, kura pārveido sikspārņu izdotās ultraskaņas cilvēkam dzirdamā skaņu frekvencē) trenējās noteikt tuvumā esošo sikspārņu sugas. Tie turpat virs dīķa barojās ar kukaiņiem. Diemžēl skaņu detektors uzrādīja tikai vienu sikspārņu sugu - Natūza sikspārni. Visticamāk, tāpēc, ka tauvojās negaiss, sikspārņi bija piesardzīgi," "Dzirkstelei" stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas vecākais valsts vides inspektors Guntis Akmentiņš, kurš arī piedalījās šajā pasākumā.  

E.Kantāns, būdams sikspārņu pētnieks, interesentiem pastāstīja par šo dzīvnieku dzīves veidu, to nozīmi dabā un aizsardzības pasākumiem.

 

Pacietīgie nakts pasākuma dalībnieki sagaidīja kā pie apgaismotā baltā ekrāna pulcējās gaismas pievilinātie aktīvie nakts kukaiņi: makstenes, dažādas vaboles, lapsenes, sirseņi un, protams, naktstauriņi.

 

"Pasākuma dalībnieki, no kuriem lielākā daļa bija skolnieki, pacietīgi uzkavējās līdz rīta gaismiņas svīšanai, pārlaida lietus gāzienu, tajā laikā noskatoties prezentāciju par tauriņu sugām. Nepārtraukti skanēja jautājumi par atlidojušo naktstauriņu sugām. Katrs gribēja uzzināt, kuri naktstauriņi pie mums, Latvijā, ir lielākie, krāšņākie, retākie, kāpēc kukaiņiem katram ir sava vieta dabā, kāpēc tie jāaizsargā. Lielāko interesi izraisīja arī uz ekrāna novērotie lielākie un krāšņākie tauriņi: brūnais lācītis, ievu ordeņpūcīte, nātru zeltpūcīte, kazrožu un priežu sfingi. Rīta pusē, kopā novērojuši vairāk kā 100 tauriņu sugas," saka G.Akmentiņš.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas