Litenē sāks ražot elektrību

Nomaļā vietā līdzās Malienas atkritumu poligonam Litenē izslējusies glīta ēka, kas no ārpuses vizuāli asociējas ar cirka telti. Tā ir SIA "Agro 3" koģenerācijas stacijas ēka. Iekārtas šajā teritorijā sāks darboties oktobra beigās un ražos elektroenerģiju, izmantojot biomasu - zāli, kukurūzu, rapsi, skābbarību un kūtsmēslus. Izejvielas firma sarūpēs saviem spēkiem, kā arī nedaudz iepirks no zemniekiem. Paredzams, ka koģenerācijas stacija radīs četras darba vietas. Ražošanas procesā smaka būs, taču neliela.

"Ražošanas process būs noslēgts, gaiss klāt nedrīkst tikt. Gāze, kas izdalīsies, nonāks koģenerācijā. Noteikti smaka būs mazāka nekā tā, kas ir jūtama pie fermas," "Dzirksteli" informē SIA "Agro 3" valdes loceklis, rīdzinieks Gatis Vītols.  

Ražošana notiks nepārtraukti

"Katru dienu klāt tiks piebērtas apmēram 10 tonnas biomasas. Process būs nepārtraukts. Tā tiks ražota gāze. Ražošanas procesā iegūto elektroenerģija nonāks elektrotīklos. Tāpēc sakārtojām līniju sešu kilometru garumā. Desmit gadus saskaņā ar Ekonomikas ministrijas solīto elektrību pārdosim par paaugstināto tarifu," stāsta G.Vītols, kurš pēc izglītības ir ekonomists.

 

Koģenerācijas stacijas ideja kopā ar firmu "Agro 3" esot pārpirkta no Litenes zemnieka, Gulbenes novada domes deputāta Gunāra Cigļa māsas Anitas Rozenbergas.

 

Koģenerācijas stacijas darbības laikā pāri palikušo siltumu pagaidām nebūs iespējams izmantot. Taču nākotnē plānots uzstādīt vēl vienu papildu iekārtu, kas siltumu arī izmantotu elektrības ražošanai.

 

Licence - 20 gadiem

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas mājas lapā lasāms, ka SIA "Agro 3" izsniegta licence elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanai koģenerācijā laika posmā no šā gada 1.jūlija līdz 2031.gada 30.jūnijam. Licences darbības zona - "Cemeri" Litenes pagastā. Norādīts, ka stacijas paredzētā siltuma jauda ir 1,545 megavati un elektriskā jauda - 1,5 megavati.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas