Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Litenes bibliotēka svin 90 gadu jubileju 7

Ceturtdien, 31.oktobrī, visi ceļi veda uz Litenes pagasta bibliotēku, kur tika svinēta tās pastāvēšanas 90.gadadiena. Jubilejas svinīgajā noslēguma pasākumā tika sumināti arī 13 paši uzcītīgākie bibliotēkas grāmatu lasītāji, saņemot titulu “Zelta lasītājs”.

Domājot par jubilejas pasākumu, bibliotēkā jau krietnu laiku notika dažādas aktivitātes. Bibliotēkā ir apskatāmas divas tematiskas izstādes - “Valdis Mezītis – ilggadējs bibliotēkas vadītājs” un “Bibliotēka vakar un šodien”. Litenes tautas namā todien notika literāri muzikāls koncerts, kurā piedalījās mūziķis Hardijs Madzulis un dzejniece Iveta Krūmiņa.

Galvenokārt liteniešu jaunā paaudze līdz 25.oktobrim bibliotēkā iesniedza zīmējumus konkursam “Mana sapņu bibliotēka”, kā arī sacerēja bibliotēkai veltītas dzejas vārsmas.

Litenes bibliotēkas vadītāja Dace Dzērve, kura bibliotēku vada kopš 1986.gada pēc Rīgas kultūras darbinieku tehnikuma beigšanas, šogad Vidzemes reģionā tika pieteikta konkursam “Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs”. Vadītāja atzīst, ka 27 darba gados vēl nejūtoties izdegusi, arī visas idejas neesot izsmeltas, lai gan pastāvīgi bibliotēkā ir organizētas dažādas izstādes, rīkoti tematiskie pasākumi, semināri un nodarbības, domāts, kā telpas padarīt ērtākas un tīkamākas apmeklētājiem.

D.Dzērve līdztekus darbam bibliotēkā rod laiku arī dažādiem vaļaspriekiem, piemēram, floristikai. Bibliotēkas telpas vienmēr rotā interesanti floristikas darbi. Svētkos Dace prot pārsteigt visus ar oriģināliem ziedu pušķiem.

Ar atkāpi vēsturē Litenes pagasta bibliotēka, kas atrodas blakus Litenes pagasta pārvaldei un tautas nama ēkai zem viena jumta ar ambulanci, ir dibināta 1923.gadā. D.Dzērve stāsta, ka barona Volfa laikā ēkā atradusies oranžērija, vācu okupācijas laikā – maizes ceptuve, 2. pasaules kara laikā – ugunsdzēsības depo, vēlāk “DOSAAF” šautuve, tad telpas pielāgotas dzīvokļiem, kā arī kādu laiku kalpojušas par tautas nama malkas šķūni.

Pēc 2. pasaules kara bibliotēka atsākusi darbu 1947.gada oktobrī. Tās fondu veidojušas iedzīvotāju dāvātās grāmatas, kā arī bijušās Litenes pamatskolas bibliotēkas pēckara laikā atlikušās grāmatas.

Par bibliotekāriem Litenē strādājuši: Vilis Lesnieks, Lūcija Kupče (Litenes vidusskolas dibinātāja un tās direktore), Velta Apinīte, Lilija Duka, Herta Prinkalne. No 1959. līdz 1986.gadam bibliotēku vadīja Valdis Mezītis, kurš ar savu radošo izdomu un netradicionālo darbu 1971.gadā pārstāvēja Latviju Vissavienības Tautas saimniecības sasniegumu izstādē Maskavā. Daudziem liteniešiem palikusi atmiņā viņa veidotā „runājošā grāmata” un gaismas avīze.

Bibliotēkā rodams plašs novadpētniecības materiālu fonds, kas stāsta par Litenes un pašas bibliotēkas vēsturi, arheoloģiju, izciliem novadniekiem, sporta un kultūras aktivitātēm. Īpašu lasītāju ievērību izpelnījušies kādreizējā Litenes pagasta vadītāja Gunāra Cigļa veidotie fotoalbumi par dzīves norisēm Litenē.

2010.gadā Litenes pagasta bibliotēkai akreditācijā piešķirts vietējas nozīmes bibliotēkas statuss. Ar pašvaldības atvēlētājiem līdzekļiem katru gadu tiek papildināts bibliotēkas grāmatu klāsts.   

           


Pievieno komentāru

Komentāri 7

Jautājums - labojums

Citu novadu bibliotēkas nodarbojas arī ar novadpētniecību.
Bet kāpēc Litenes bibliotēka to nedara?
Vai par to vnk nav uzrakstīts?
Kur, kur, bet Litenē ir entuazisti, kas pēta, piemēram, 1941.gada traģiskos notikumus Litenē...un citu...

pirms 6 gadiem, 2013.11.04 16:01

zelma

Arī Litenes bibliotēkā ir labs novadpētniecības materiālu krājums. Apskatieties uzmanīgāk fotogrāfijas! bet vislabāk par visu uzzināsiet, aizbraucot uz bibliotēku, Dace laipni visu izrādīs un izstāstīs.

pirms 6 gadiem, 2013.11.06 10:06

Ziedonis Andersons

Veelos uzsveert,ka Litenee ir izcils veesturnieks Zvaigzne ar savaam lieliskajaam graamataam par Liteni ,taas trageediju ,Sirsniigs paldies autoram,izmantoju to citaatus .Ar vislabaakaam atminaam par 2012.gada konferenci taas registraatoreem,graamatu tirgotaajaam un sarunaam.Gulbenee ir ari liellisks muzejs.Laimiigu Jauno Gadu---- Pagajusaa gadsimta gulbenietis ,pagaidaam svesumaa Ziedonis Andersons

pirms 6 gadiem, 2014.01.06 10:29

liteniete

šādu komentāru var uzrakstīt tikai cilvēks, kurš nav bijis bibliotēkā....
speciālaizgāju uz bibliotēku un saskaitīju 19 tematiskas mapes ar novadpētniecības materiāliem par Liteni, nemaz nerunājot par daudzajiem foto albūmiem, kuros atspoguļoti fakti, notikumi, tradīcijas iz Litenes vēstures

pirms 6 gadiem, 2013.11.07 16:08

anna

litenē ir ļoti laba bibliotēka ! Lai veselība gaismas nesējiem !

pirms 6 gadiem, 2013.11.09 21:23

Vietējās ziņas