Lizumā izveido dienas centru

Lizuma pagasta iedzīvotāji, kuriem nav iespējams mājoklī darbināt automātisko veļas mašīnu, kā arī mazturīgie ļaudis, daudzbērnu ģimenes un vecie vientuļie cilvēki jau paspējuši atzinīgi novērtēt pagastā izveidotā dienas centra "Klintis" pakalpojumus. Centra telpu remontam un aprīkojuma iegādei izlietoti 3500 lati no valsts budžeta, ko, atbalstot pašvaldības projektu, piešķīrusi Valsts reģionālās attīstības aģentūra.

Dienas centrs, kas atrodas Lizuma kultūras nama ēkā, apmeklētājiem durvis vēra augusta sākumā.Tur var izmazgāt un izžāvēt veļu, izlasīt jaunākās avīzes un žurnālus, skatīties televīzijas pārraides, kā arī norunāt satikšanos ar kādu paziņu. Līdzīgi centri ir vai top arī citās rajona pašvaldībās. Klientiem centra pakalpojumi pieejami piecas dienas nedēļā. Centra dežurante Gundega Ozoliņa stāsta, ka dienā vidēji veļas mašīnu un žāvētāju darbinot sešas reizes, katrā reizē izmazgājot un izžāvējot sešus kilogramus veļas. Septembrī centra pakalpojumus izmantojuši 62 cilvēki. Esot iedzīvotāji, kuri atnesot jau mājās izmazgātu veļu un vēloties to tikai izžāvēt.

"Kamēr mazgā veļu, klients var doties uz veikalu, pie ārsta vai uz kādu citu iestādi, kā arī šo laiku pavadīt centrā, skatoties televīzijas pārraides, lasot grāmatu, žurnālus. Ja pagastā visi darbi ir paveikti, tad cilvēki nāk uz centru un gaida autobusu, kā arī satiekas ar paziņām. Domāju, ka īpaši noderīgi būsim tad, kad sāksies garie, tumšie un aukstie rudens un ziemas vakari," stāsta G.Ozoliņa.

Mazgā par brīvu

Pagasta sociālā darbiniece Iveta Audziša stāsta, ka, izveidot dienas centru, mudinājuši pagasta iedzīvotāji, kā arī skolas darbinieki. Tika rastas telpas centram, kā arī atbalsts projektam, lai iegādātos aprīkojumu.

"Laikrakstā "Dzirkstele" savukārt izlasīju Valsts nodarbinātības aģentūras Gulbenes filiāles piedāvājumu rast iespēju noteiktai cilvēku kategorijai strādāt. Gundega mums šķita piemērota šim darbam, jo viņa ilgi meklēja darbu, iztiekot tikai no tā finansējuma, ko saņem par invaliditāti. Dežurantei algu maksā aģentūra," stāsta I.Audziša.

Iedzīvotājiem centra pakalpojumi pagaidām ir par brīvu, jo par tiem maksā pašvaldība.

 "Labāk, lai šis pakalpojums attaisnojas, nevis ir tā, ka nosakām izcenojumus un cilvēki nenes mazgāt veļu," piebilst I.Audziša.

Vecajiem ļaudīm, kuri dzīvo tālu no pagasta centra, kam pašiem nav pa spēkam atvest veļu, to palīdz izdarīt sociālā dienesta darbinieki.

Domā par sociālo dzīvokli

Lizumā ir 38 vecie vientuļie cilvēki, 9 nepieciešama mājas aprūpe, ko veic 7 aprūpētāji.

 "Šiem cilvēkiem pašvaldība piešķir līdzekļus malkas iegādei, medikamentiem, apmaksā veselības apdrošināšanas polisi, Ziemassvētkos un Līgosvētkos apciemo mājās, radot svētku noskaņu, neliedz arī citu palīdzību. Lielākoties viņi visi ir veci cilvēki. Ja ir nepieciešams, tad izmantojam arī Tirzas un Jaungulbenes pagasta sociālās aprūpes centra pakalpojumus. Ar pašvaldības transportu palīdzam šiem cilvēkiem nokļūt pie kāda medicīnas speciālista vai uz kādu ārstniecības iestādi," stāsta I.Audziša.

Nākotnē iecerēts rast telpas, kur būtu dušas, lai cilvēki varētu nomazgāties, kā arī izveidot dzīvokli, kurā izmitināt cilvēkus no pagastu nomalēm, kuri paši nespēj sevi aprūpēt.

"Šāda dzīvokļa izveide ļautu tā iemītniekus aprūpēt vēl labāk," piebilst I.Audziša.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas