Lizumā veido ārstniecības augu prezentācijas dārzu 6

Laima Klimona pārliecinājusies, ka cilvēku interese par ārstniecības augiem arvien palielinās
Lizuma aptiekas vadītāja Laima Klimona blakām aptiekai izveidojusi ārstniecības augu prezentācijas dārzu, kas nemitīgi papildinās ar jauniem augiem. Drīzumā dārzā sakņosies 100 augi, bet nākotnē to skaits sasniegs 500.

"Mežotnes ambulancē savulaik strādāja ārsts, kurš bija izveidojis ārstniecības augu dārzu. Studiju gados biju pie viņa praksē. Kopš tā laika ar šo ideju esmu apsēsta gadiem, jo uzskatu, ka šāds dārzs piestāv aptiekai un izskatās ļoti labi. Tā ir sena tradīcija, kas piemērota īpaši lauku aptiekai. Protams, smukumam arī rozes iestādīju," stāsta L.Klimona.  

Nepiestāv bruģakmens

 

Ārstniecības augu dārzam šī ir otrā vasara.

 

"Varbūt kādam šķiet, ka nekā īpaša tur nav, bet zinot, kā te viss izskatījās iepriekš, un redzot, kā ir šobrīd, tad var redzēt, ka daudz kas jau ir paveikts. Pirms dārza izveides tam izstrādāju projektu, bet augu izkārtojumu veidoju pati. Lielākā un arī smagākā problēma man ir celiņš, ko šajā vasarā izveidoju no laukakmeņiem. Uzskatu, ka Lizumam nepiestāv bruģakmens, jo te taču ir vecās muižas ēkas. Ja kāds vēl gribēs kaut ko bruģēt, es protestēšu, stāvot ar plakātu," saka Laima.

 

Pagājušās vasaras sausuma periodā, lai augi neizkalstu, Laimai talkā nācis arī tagadējais Lizuma pagasta pārvaldes vadītājs Uģis Aigars, atvēlot laistīšanas sistēmu. Dārza iekārtošanā daudz palīdz arī Laimas mamma un dzīvesbiedrs Ilmārs, kuram pa spēkam laukakmeņu izvietojums.

 

Atraitnīte uzlabo omu

Dārza mērķis ir iepazīstināt aptiekas apmeklētājus un citus interesentus ar dažādiem ārstniecības augiem un skaidrot to pielietojumu veselības uzlabošanā.

 

"Lai dārzs pilnībā attaisnotu savu funkciju, esmu iecerējusi te iestādīt vismaz 500 augus. Augi netiks pavairoti, jo tas ir kolekcijas dārzs, lai cilvēki varētu apskatīt, piemēram, kāda izskatās lavanda, plūškoks, raspodiņš, driģenes, ancītis, rīcins, divirbuļu vilkābele, tauksakne un citi ārstniecības augi. Daudzi man prasa, kāpēc dārzā esmu iedēstījusi atraitnīti, bet rītā izejiet dārzā, uzlūkojiet tās ziedus, pasmaidiet un visai dienai būs labs noskaņojums. Mani aptiekā piedāvātie vitamīni nevienam pēc tam nav vajadzīgi," saka Laima.

 

Viņa joko, ka visu naudu esot "aprakusi" zemē, iegādājoties arvien jaunus ārstniecības augus.

 

"Vai zināt, ka no plūškoka ziediem sanāk ļoti labs degvīns. Plūškoki ir vairākas šķirnes. Vācijā plūškoku izmanto kā efektīgu pretklepus līdzekli. No plūškoka ogām var pagatavot ļoti labu marmelādi. Katra latvieša dārzā ir jābūt balzāma biškrēsliņam. Daudzus ārstniecības augus senos laikos cilvēki izmantoja kā garšvielas, piemēram, pupumētru jeb ceberiņu, ko sauc arī par desu zāli, kā arī salviju, timiānu un citus," uzskaita Laima. Dārzā sava vieta ierādīta arī dažādām mētrām.

 

Veidos ziedu deķi

 

"Man pret aptiekas medikamentiem ir citādāka attieksme nekā citiem. Uzskatu, ka zāles jālieto pareizā laikā un devās. Zāļu tējas prasa pacietību un disciplinētību, jo rezultāts būs tāds pats kā ķīmiskiem preparātiem, tikai cilvēkam jājūtas kā ābelei, kam no visām pusēm ir saliktas stutes," salīdzina Laima.

 

Nesen, ar deltaplānu apskatot Lizumu no augšas, Laima nolēmusi aiz aptiekas nelielā piekalnītē izveidot ziedu deķi no rudzpuķēm, kliņģerītēm un raudenēm. Viņa uzskata, ka katrā dārzā vajadzētu augt piparmētrām, kumelītēm un raudenēm. Laima ir gatava pamest rindu aptiekā, lai kādam cilvēkam parādītu, kāds dabā izskatās timiāns. Tas ir viņas sapņa piepildījums.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

INETA

tĀ TIK TURPINĀT LAI NETRŪKST IDEJU -JŪS TIE''SAM ESAT PATI FORŠĀKĀ

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 18:22

Rix

Tāda uzņēmība, vienkārši fantastiski. Lai veicas!

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 16:54

rt

Skaisti un apsveicami, prieks par katru cilvēku, kas sakopj savu apkārtni , Lai veicas!!!! :)

pirms 11 gadiem, 2009.08.26 15:41

Vietējās ziņas