Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lizumnieši mācās Eiropas jauno piensaimnieku skolā

Agri 30. augusta rītā Rīgas lidostā pulcējās grupiņa Latvijas jauniešu, lai dotos mācīties uz Beļģiju, uz Eiropas jauno piensaimnieku skolu. Mazliet miegaini, mazliet samulsuši, mazliet nezinot, kas īsti viņus sagaida, bet tomēr zinātkāri un pilni apņēmības. Tie bija Latvijas jaunie piensaimnieki, kuri saposušies ceļā uz Beļģiju, uz Eiropas jauno piensaimnieku skolu. Latvijas komandu organizēja biedrība “Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācija”, un komandas sastāvā bija divi Gulbenes novada pārstāvji- Līna Berga no ZS “Augstkalni” un Mārtiņš Bitenieks no SIA “Brīvzemnieki”, kā arī Anna Ludriksone no Mazsalacas novada, Egils Rutkovskis no Beverīnas novada un Gints Grandbergs no Auces novada.

Eiropas jauno piensaimnieku skola ir izveidota 1999. gadā ar mērķi iemācīt jaunajiem piensaimniekiem labāk iepazīt dzīvniekus, sagatavot tos izstādēm un veikt korektu izvadi izstādes ringā. Ik gadu to organizē Valonijas lauksaimniecības dzīvnieku asociācija (Association Wallonne de l’elevage). Skola paredzēta jauniešiem no 13 līdz 25 gadiem. Pasākuma pirmajos gados tajā bija pārstāvētas tādas valstis kā Beļģija, Francija, Nīderlande un Vācija, taču šobrīd dalībnieki ierodas no visas Eiropas, un šogad pirmo reizi piedalījās arī komanda no Latvijas.

Eiropas valstis, kurās govju izstādes ir ierasta lieta, savas komandas veido no vietējo izstāžu uzvarētājiem, tādējādi uz pasākumu sūtot labākos no labākajiem jau ar pieredzi šai jomā, Latvijas komandā šogad bija jaunieši, kurus pieteica viņu saimniecības. Jaunieši bez priekšzināšanām, kuri bija gatavi apgūt smalko govju izstāžu pasauli no iekšpuses. Lai arī pazīstami ar programmu, mūsu dalībnieki nebija gatavi, ka būs jāstrādā tik intensīvi - no pieciem rītā līdz deviņiem vakarā darbs vai mācības, vienīgie īstie pārtraukumi tikai ēdienreizēs. Un pirms izstādes dienām arī nakts dežūras pie savas komandas dzīvniekiem!

Programmā šogad piedalījās 136 dalībnieki. Mācības tika organizētas četrās valodu grupās- angļu, vācu, franču un nīderlandiešu, un tās vadīja 9 līderi. Šie cilvēki bija pasākuma dvēsele- ne tikai profesionāļi ar lielu pieredzi govju izstāžu organizēšanā, dzīvnieku un dalībnieku sagatavošanā, sacensību tiesāšanā un dzīvnieku vērtēšanā, bet arī sava darba entuziasti, atsaucīgi, atvērti un iedvesmojoši.

Pirmajā pasākuma dienā katram dalībniekam tiek piešķirta sava telīte, par kuru jārūpējas visā programmas laikā un kuru izmantot kā mācību līdzekli. Telītes atved no tuvējā reģiona saimniecībām- Latvijas komandas dalībniekiem telītes bija no 3 dažādām saimniecībām. Visus praktiskos darbus pēc apmācības- mazgāšanu, cirpšanu, vadāšanu katrs dalībnieks veic ar savu teli, un arī vērtējumu daļēji ietekmēja tas, kāda telīte katram trāpījusies.

Lai arī Latvijas dalībnieki pasākumā ieradās bez iepriekšējas sagatavotības, viņu rezultāti pārsteidza- pārspēt kaut vienu no dalībniekiem, kas ir ieradies ar priekšzināšanām un vēlmi uzvarēt, ir milzīgs sasniegums. Tas pierāda, ka Latvijas jaunieši ir ne vien gatavi mācīties, bet to arī dara, īsā laikā apgūstot lielu informācijas apjomu un spējot to uzreiz pielietot. Tā kā viss apgūstamais bija pavisam jauns, jaunieši izpelnījās uzslavas no līderiem par lieliskām darbaspējām un ātro progresu, ko spēja parādīt.

Lizuma pārstāvju sniegums sacensībās bija necerēti labs. Mārtiņa telīte SUNSHINE bija vienīgā no Latvijas komandai piešķirtajiem dzīvniekiem, kas savā grupā ieguva 2. vietu, tā iekļūdama finālā. Savukārt Līna parādīja lielisku prasmi dzīvnieku novērtēšanā- teorijā un telīšu vērtēšanā iegūstot lielāko punktu skaitu no saviem komandas biedriem, bet govju vērtēšanā savācot maksimālos iespējamos punktus!

Valstīs, kur govju izstādes ir gadu desmitiem ilgusi tradīcija, bērni un jaunieši tiek iesaistīti jauno piensaimnieku kustībā, tur apgūstot prasmes, kas tiem noder vēlāk- iemācās ievērot noteikumus, strādāt komandā, pazīt un novērtēt dzīvniekus. Interesi rada arī iespēja satikt un iepazīt domubiedrus. Ļoti svarīga ir arī vēlme uzvarēt sacensībās, izaudzēt un izvēlēties labākos dzīvniekus izstādei, tā veicinot ciltsdarba pamatzināšanu apguvi.

Šobrīd Latvijā jauno piensaimnieku kustība nav attīstīta, taču, lai to izveidotu un turpinātu, Latvijas Holšteinas asociācija aizveda pirmos piecus jauniešus un arī LHA darbiniekus iepazīties ar govju izstāžu tradīcijām. Pieredze un iedvesma ir gūta, tagad tikai turpināt! Turpināt tā, lai nākamgad Eiropas jauno piensaimnieku skolā Latvijas jaunieši ierastos savas jau esošās zināšanas uzlabot un uzlabot šī gada rezultātu.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas