Ludzezerā ielaiž 25 kilogramus zušu mazuļu (papildināts)

25.septembra pievakarē Stāmerienas pagasta pārstāvis Dzintars Poļaks un SIA "Zušu nams" īpašnieks Andrejs Musajevs, kam ir zvejas un zivju inspektora tiesības, Ludzezerā ielaida 25 kilogramus - apmēram 1250 - zušu mazuļu. Pirms tam apmēram 4000 zušu mazuļi Ludzezerā tika ielaisti 2006.gadā.

Stāmerienas pagasta padomes priekšsēdētājs Raitis Apalups stāsta, ka zušu mazuļu iegādei pagasta padome nolēma piešķirt 600 latu. "Līdzekļus virs šīs summas, kā arī zivju transportēšanas izdevumus sedz Andrejs Musajevs," piebilst R.Apalups.

Zušu kāpurus no Anglijas transportē uz Tartu zivju audzētavu Igaunijā. Tur tie aug un barojas apmēram līdz 15 centimetru garumam.

"Trīs mēneši, ko zušu mazuļi pavada audzētavā, ir vienlīdzīgi ar trīs gadiem ezerā. Jo lielākus tos ielaiž ezerā, jo tiem ir lielākas izredzes izdzīvot. Ja tos ūdenstilpē ielaiž līdz 15 centimetriem garus, saglabājas tikai apmēram 5 procenti, bet, ja tie ir virs 15 centimetriem, - tad 99,9 procenti zivju. Šoreiz tie bija krietni vien lielāki, jo Tartu zušu audzētavā dzīvojās jau no maija," skaidro A.Musajevs.

Tajā pašā dienā apmēram 45 kilogramus - 3000 - zušu mazuļu (katra mazuļa svars apmēram 18 gramu) ielaida arī Alūksnes ezerā. Šā ezera apsaimniekotājfirmas - SIA "Alja" - direktors Igors Zvejnieks stāsta, ka zuši ir siltummīlošas zivis, tāpēc lielāka jēga zušu kāpurus pēc iespējas ilgāk turēt zivju audzētavā, kur tiem tiek nodrošināti attiecīgi apstākļi.

"Ja ezerā ielaidīs zušu sīkos diedziņus, tad jebkura zivs to ēdīs pilnām mutēm un, piemēram, apmēram no 2,5 miljoniem zušu kāpuru izdzīvos labi ja 25 tūkstoši. Tāpēc mēs, kas esam ieinteresēti, lai mūsu ezeros izdzīvotu pēc iespējas vairāk zivju, maksājam par to laiku, kamēr zivis aug augumā un pieņemas svarā. Tiem no 0,3 gramiem jāpieaug apmēram līdz 18 gramu smagiem," skaidro I.Zvejnieks.

Piebilstams, ka vēl padomju gados Ludzezerā pēc valsts pasūtījuma tika ielaisti 2,5 miljoni zušu mazuļu. Tātad pēc I.Zvejnieka stāstītā to izdzīvošanas procents bijis ļoti mazs.

Vēl šajā ezerā pirms kādiem sešiem gadiem ir ielaistas apmēram 300 kilogramu karpas. "Ludzezerā zivīm ir laba barības bāze. Zivis ātri nobarojas. Makšķerniekiem gan vajadzētu ievērot noteikumus un tās zivis, kas nesasniedz noteikto garumu, ir jālaiž atpakaļ ezerā," norāda zivju inspektors A.Musajevs.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas