Luksofori iedegsies vēlāk, nekā plānots 20

Luksoforu uzstādīšana vienā krustojumā izmaksā no 12 000 līdz 18 000 latu
Gulbenes pilsētas ielās luksofori tomēr sāks darboties tikai oktobra vidū.

"Jau trešo reizi slēgšu līgumus par elektrības pievadi luksoforiem. Šis process sākās pilsētas domes laikā. Tad notika teritoriālā reforma, kuras rezultātā līgumi tika noslēgti ar pilsētas pārvaldi. Šobrīd kontrolējošā iestāde Centrālā finanšu līgumaģentūra noteikusi, ka elektroenerģijas pieslēguma izmaksas varēs apmaksāt no Eiropas Reģionālās attīstības fonda naudas ar nosacījumu, ka līgums slēgts ar novada domi," skaidro Gulbenes pārvaldes galvenais speciālists pašvaldības projektu izstrādē Ilmārs Lipiņš.  

Vai bija pareizi?

 

Autobraucēji uzskata, ka nav bijis pareizi novietot luksoforus uz vienvirziena ielām.

 

I.Lipiņš uzskata, ka Rīgas - Ābeļu, Ozolu - Rīgas, Rīgas - Bērzu ielas krustojumos luksofori ir lietderīgi, jo ielas ir simetriski novirzītas.

 

"Izvietojot luksoforus šajos krustojumos un norādot gājēju pārejas, esam radījuši gājējiem saprotamāku šo krustojumu šķērsošanu. Arī vismaz vienā krustojumā uz O.Kalpaka ielas pilsētas centrā noteikti ir vajadzīgs luksofors. Mēs tos izvietojām abos krustojumos tāpēc, ka notiek publiski pasākumi, kad autotransporta un gājēju plūsma ir pastiprināta," uzskata I.Lipiņš.

 

 

Speciālists ir vienisprātis ar iedzīvotājiem, kuri uzskata, ka luksoforiem vajadzēja būt Blaumaņa un Rīgas ielas krustojumā, O.Kalpaka un Blaumaņa, kā arī Brīvības un Baložu ielas krustojumā.

 

"Ar luksoforu projektu startējām trešo reizi. Sākumā bija paredzēts luksoforus izvietot deviņos krustojumos un vienā pārejā. Bija plānots izvietot luksoforus arī Rīgas un Blaumaņa ielas krustojumā, bet iesniegt projektu un ieguldīt līdzekļus var tikai tādā objektā, kas ir pašvaldības īpašums. Šis krustojums šobrīd vēl ir Satiksmes ministrijas īpašums "Latvijas valsts ceļu" pārvaldījumā. Mēs nebijām tiesīgi tur neko darīt, bet pēc pēdējās novada domes sēdes lēmumu ir skaidrs, ka novads ir gatavs pārņemt tranzīta ielas savā valdījumā un mēs pie šī jautājuma atgriezīsimies," sola I.Lipiņš.

 

Brīvības un Baložu ielas krustojumā, kad notikusi degvielas uzpildes stacijas "Neste" izbūve, ko akceptējusi Gulbenes pilsētas dome, kā nosacījums īpašniekiem bija izstrādāt tehnisko projektu regulējama krustojuma izbūvei. "Neste" šos nosacījumus izpildījusi. Projekts ir, tikai jārod finansējums. Ieceres tam jau ir.

 

Kvēlspuldzes neizmantos

 

Izvietojot luksoforus, jāievēro nosacījums, ka luksoforiem ir jādublējas, tāpēc I.Lipiņš pieļauj, ka pilsētā tiešām varētu būt 31 transporta luksofors un 29 luksoforu komplekti gājējiem, kā tos saskaitījis kāds vērīgs iedzīvotājs.

 

"Luksoforu dublēšanās ir nepieciešama, lai izslēgtu iespējamos starpgadījumus uz brauktuvēm," skaidro speciālists.

 

Luksoforos netiks izmantotas mums zināmās kvēlspuldzes.

 

"Izmantotas gaismas diodes, kam elektroenerģijas patēriņš ir salīdzinoši mazāks. Izdegot kvēlspuldzei, signāls nedarbojas, bet izdegot, piemēram, pat desmit diodēm, signāls turpina darboties," skaidro I.Lipiņš.

 

Piecus gadus pēc šī projekta realizācijas, luksofori, kļūs novada domes īpašums, kuru nedrīkst iznomāt, īrēt un pārdot. "Gulbenē luksofori nav modernāki nekā Rīgā, bet šos izvēlējāmies tāpēc, ka Rīgā ir speciāls dienests, kas tos apkalpo. Ir noteikts garantijas laiks, tāpēc šajā laikā par luksoforiem būs atbildīgs būvnieks "Vidzemes elektroceltnieks"," stāsta I.Lipiņš.

 

Režīmus regulēs

 

Naktī luksofori brīdinošajā dzeltenajā režīmā Gulbenē nestrādās, bet būs dienas un nakts režīms, kad satiksmi regulēs izvietotās ceļa zīmes. Arī Eiropas Savienības normatīvie akti, kas saistīti ar satiksmes drošību, neparedz dzeltenā signāla darbību naktīs. Ir divi nosacījumi: luksofors darbojas 24 stundas diennaktī, vai ir dienas un nakts režīms, kad luksoforus izslēdz.

 

"Šobrīd ir plānots noteikt nakts režīmu no pulksten 19.00 līdz 7.00, jo tad Gulbenē satiksme ir minimāla. Šo režīmu būs iespējams mainīt, ja tas būs nepieciešams," saka I.Lipiņš.

 

Luksoforu uzstādīšana vienā konkrētā krustojumā izmaksā no 12 000 līdz 18 000 latu. "Šī summa, kas ir tikai būvniecības izmaksas, ir atkarīga no krustojuma izvietojuma, piemēram, gājēju pāreja pie veikala "Superneto" izmaksā tikai 9 000 latu, jo tur ir vienkāršāks luksofors," skaidro I.Lipiņš.

 

Diemžēl jau ir veikti vandālisma akti pret luksoforiem pie veikala "Superneto" un Rīgas - Ābeļu ielu krustojumā. "Ja nebūs citas iespējas, nāksies izvietot novērošanas kameras, bet tādā gadījumā tiks tērēta nodokļu maksātāju nauda," saka I.Lipiņš.

Pievieno komentāru

Komentāri 20

Dainis

Prieks patiešām, ka ielas tiek atjaunotas. Gan cilvēki arī pie luksoforiem pieradīs.
Tāpat topošajiem auto vadītājiem būs noderīgi praksē pie luksofora braukt mācīties, lai jau iebraucot kaimiņpilsētās nebūtu jābrīnās, nemaz nerunājot par Rīgu.
Katrā ziņā ideja par luksoforu ieviešanu Gulbenē apsveicama, tikai izmaksas gan vajadzētu pārskatīt pie šā brīža ekonomiskās situācijas.
Taču saprotams, ja ceļu būvprojektā piesaistītā ES nauda sastāda ievērojamus līdzekļus, tad droši vien izdevīgi, ka vietējām projektā iesaistītajām firmām arī tiks savs labums. :)

pirms 11 gadiem, 2009.09.06 22:30

F22

Madonā demonteja, jo uztaisija apli, kas ir gudrak, bet tam vajag padaudz vietas un arii naudas

pirms 11 gadiem, 2009.09.06 16:27

Interesanti butu zinat, cik izmaksas viena luksofora apkalposana?Cik zinams Madona lielo izmaksu del luksaforus demonteja..

pirms 11 gadiem, 2009.09.06 11:26

driver

nedomaju ka seviski gudri bija sazimet parejas kamer nedarbojas luksofori.loti trauce satiksmei.

pirms 11 gadiem, 2009.09.06 10:55

iebraucēja

man gan liekas , ja vienas ielas krustojumā ir 3 gājēju pārejas un laikam arī 3 luksofori tas ir pa traku - raibs šoferim gar acīm griežas

pirms 11 gadiem, 2009.09.05 21:10

Inga2

onkuļiem un tantēm vēl tik jāuzliek lieli brīdinājuma plakāti uz visiem ceļiem,kas ved pilsētā... bet visiem ieteiktu labi paskatīties vai tiešām palaidīs pie zaļā

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 23:05

mms

"Izvietojot luksoforus šajos krustojumos un norādot gājēju pārejas, esam radījuši gājējiem saprotamāku šo krustojumu šķērsošanu.."

Varbuut vareeja izveidot sakariigus krustojumus, kurus vareetu viegli shkjeersot arii bez luksoforiem!?

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 22:17

...

šito nesaprotu. iela viena un tā pati, bet pie gājēju pārejas luksoforu var uzlikt bet krustojumā nevar. vaitad kautkas mainās tajos 300 400 metros???? tiešām šito nesaprotu.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 20:14

Hronoss

Nesasteidziet, cienītie elektriķi, ar to ielu stūru gaismiņu iededzināšanas brīdi. Vissmukāk būtu tās iekvēlināt uz LV jubilejas brīdi 18. 11. 2009.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 19:41

gan jau būs labi, trīs krāsas jau atšķirsim, gājējiem būs jāsaorganizējas, nevarēs jebkurā vietā un laikā pāri ceļam staigāt :-)
Bet vispār šodien braucu pa apmali, vienkārši tik šaurs ceļš, ka ar lielo mašīnu izmainīties nebija iespējams (Bērzu ielas/Brīvības ielas krusts)

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 16:01

....

Būs gan interesanti tie dienas un nakts režīmi!!!!
putra būs liela!dažos krustojumos jā,vajadzēja luksoforu,bet ne jau tik daudz!
o.kalpaka un blaumaņa krustā jau nu noteikti vajag,bet tur nekā...

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 13:20

pensionāre 666

Nu paldies dievam,ka uz Rīgas un Blaumaņa krustojuma arī būs luksofori,esmu pateicīga,jo šis krustojums ir ļoti bīstams un pāriet ir grūti.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 12:00

777

visiem ne... !
Riigaa tach ir luksafori.. un nekaadu probleemu..! :DDDDDDDD
un Tur ir ne tikai luksafori, bet arii satiksme....:DDDDDD

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 11:15

888

Domājams ka visiem pēkšņie luksofori sagādās problēmas!

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 10:54

777

Buus bardaks kad iedeksies tie luksafori.. tantes no laukiem izbrauks pilseetaaa.. un buduvcccc... pie sarkanaa paari krustojumam.. saanos...:))) Tas ir 100%

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 10:26

piens

Ej nu speciālist strādāt atpakaļ uz pienotavu, tev tur ir vieta!

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 09:45

nauda

......jau tapat tiek tereta, jo prieks gulbenes luksofori ir unikums. Pat lielajas pilsetas, ka jekabpils , Madona Rezekne ir mazak.

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 09:38

Skolnieks no 2. vsk.

Beidzot. Iepriecināja, bet žēl, ka tie vandāļi tā izdarās. :(

pirms 11 gadiem, 2009.09.04 09:08

Vietējās ziņas