Mājdzīvniekiem kož kukaiņi asinssūcēji

Pārtikas un veterinārā dienesta speciālisti aicina saimniekus pievērst īpašu uzmanību lopiem, jo ganībās tos apdraud dažādi asinssūcēji kukaiņi, kas rada dzīvniekiem sāpes, stresu un bieži vien arī nopietnus draudus to veselībai un pat dzīvībai. Jau šajā pavasarī no knišļu uzbrukuma ir cietis viens lops. Gulbenes novadā cietušo pagaidām nav.

Veterinārārsti iesaka, laižot lopus ganībās, ievērot asinssūcēju kukaiņu aktīvo periodu un pēc iespējas mazāk dzīvniekus laist ganībās tieši šajā laikā. Piemēram, maijā un jūnijā, kad lopiem visvairāk uzbrūk knišļi, dzīvniekus vajadzētu laist ganībās dienas vidū un pa nakti līdz saullēktam. Jābūt uzmanīgiem arī apmākušās un lietainās dienās, sevišķi, ja ganības atrodas mitrās un ēnainās vietās.

 

"Ja tiek novērota knišļu masveida savairošanās, tad dzīvniekus nevajadzētu laist ganībās vispār," iesaka Pārtikas un veterinārā dienesta darbiniece Anna Joffe.

 

Lai pasargātu lopus no knišļu, odu, dunduru un citu asinssūcēju kukaiņu kodumiem, veterinārā dienesta speciālisti iesaka dzīvniekus pirms izlaišanas ganībās apstrādāt ar repelentiem jeb līdzekļiem, kas paredzēti kaitēkļu atbaidīšanai. Pirms šo līdzekļu iegādāšanās aptiekā noteikti ir jākonsultējas ar veterinārārstu, jo līdzekļu sastāvā var būt vielas, kuru lietošana produktīvajiem dzīvniekiem ir aizliegta.

 

Visvairāk šie kukaiņi kož tajās dzīvnieku ķermeņa daļās, uz kurām ir maz apmatojuma. Govīm tas ir tesmenis, tāpēc ieteicams iegādāties ziedes, kas ārstē tesmeņa iekaisumus. Taču arī pirms ziedes iegādāšanās noteikti jākonsultējas ar veterināro speciālistu.

 

"Ja rodas aizdomas, ka dzīvnieku smagi sakoduši knišļi, tad tas jānogādā novietnē vai zem nojumes un nekavējoties jāizsauc veterinārārsts," atgādina A.Joffe.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas