Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Maksā tikai par saviem atkritumiem

Vairāku daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji gan pilsētā, gan arī pagastos izvēlas paši apsaimniekot savus atkritumus, izveidojot speciālas aizslēdzamas vietas un tādējādi liedzot pieeju svešiniekiem savos konteineros izmest atkritumus.

Šādi jau kopš jūnija rīkojas arī daudzdzīvokļu mājas Ābeļu ielā 17b iedzīvotāji.

 

Mājas pilnvarotā persona Edvīns Zaķis laikrakstam stāsta, ka šādi rīkoties viņu mājas iedzīvotājus pamudinājušas izmaksas un tas, ka bijis jāmaksā par atkritumiem, kas patiesībā nemaz nav bijuši viņu atkritumi. Līdz šim šai mājai atkritumus bija paredzēts izbērt atkritumu konteineros, kas izvietoti aiz veikala "Maxima" Rīgas ielā.

 

"Tur droši vien savus atkritumus ved puse pilsētas un, iespējams, arī puse novada," spriež E.Zaķis.

 

Viņu mājai tagad ir izveidota pašiem sava slēdzama atkritumu konteineru novietošanas vieta, svešinieki savus atkritumus tajā izbērt vairs nevar. Turklāt mājas iedzīvotāji izjūt arī krietnu ietaupījumu - maksa par atkritumiem mēnesī ir samazinājusies par piecām līdz sešām reizēm. Tiesa, šo pieredzi viņi pārņēmuši no kādas citas Gulbenes daudzdzīvokļu mājas. Tā ir Rīgas ielas 51.māja.

 

Liels ietaupījums

Rīgas ielas 51.māja savus atkritumus paši apsaimnieko jau otro gadu. Mājas pilnvarotā persona Viola Medniece uzsver, ka viņi nevēlējušies maksāt par svešiem atkritumiem, bet savulaik tā arī bijis, ka kopējos atkritumu konteineros savus atkritumus izmetuši visi, kam bijis pa ceļam.

 

"Tagad mēs vismaz maksājam adekvāti. Mūsu mājai nedēļā pilnīgi pietiek ar vienu izvešanas reizi. Protams, esam arī atrunājuši ar mājas iedzīvotājiem, ka atkritumus, ko var sašķirot, šķirojam un kopējā konteinerā nemetam. Iedzīvotāji arī ir saprotoši, jo pašiem taču rodas ietaupījums," saka V.Medniece.

 

"Savulaik es pilsētas vadībai tiku piedāvājusi dažādus variantus. Varēja, piemēram, noteikt arī fiksēto maksu visiem iedzīvotājiem un tad cilvēki varētu savus atkritumus izmest vienalga, pie kuras mājas. Es arī uzskatu, ka katrā privātmājā ir jābūt konteineram un visiem ir jāmaksā, neatkarīgi no tā, vai izved vienu reizi mēnesī vai reizi gadā. Atkritumi ir visiem, nevar visu sadedzināt vai sapūdēt. Un par visu ir arī jāmaksā, nevis kāds maksās kāda vietā - tas arī cilvēkiem ir jāsaprot."

 

Vajadzētu izmantot aktīvāk

Gulbenes novada domes Tehniskās nodaļas Ūdens un atkritumsaimniecības speciālists Jānis Šmoteks norāda, ka māju, kas izvēlas paši rīkoties ar savu atkritumu konteineru, kļūst arvien vairāk. Šāda tendence ir vērojama arī laukos, kur ir daudzdzīvokļu mājas.

 

"Šāda sistēma ir atļauta un izdarāma. Šādā gadījumā iedzīvotāji maksā tiešām par saviem saražotajiem atkritumiem un tas, protams, ir lētāk. Tas ir veids, kā samazināt savu maksājumu. Šis process ir iekustināts, un cilvēkiem to vajadzētu izmantot vēl daudz aktīvāk," uzskata J.Šmoteks.

 

"Ir jāvēršas pārvaldē un arī pie atkritumu apsaimniekotājiem un jānoslēdz vienošanās. Ja cilvēki to apņemas darīt, tas ir tikai apsveicami."

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas