Mākslinieciskā pašdarbība novadā var iznīkt? 3

Valsts pārtrauc maksāt par darbu 22 tautas mākslas veicinātājiem
Valsts, visticamāk, vairs finansiāli neveicinās māksliniecisko pašdarbību ne Gulbenes novadā, ne Latvijā kopumā. 22 cilvēki, kas līdz šim saņēma darba samaksu no valsts par ieguldījumu mākslinieciskās pašdarbības līmeņa paaugstināšanā, turpmāk paliks bez šāda finansiāla novērtējuma. Valsts ir apturējusi šīs mērķdotācijas piešķiršanu, sākot ar 1.septembri.

Mērķdotācija vēl tikai augustam

"Līdzšinējā rajona padomē šim gadam 22 cilvēkiem bija sadalīta valsts mērķdotācja par aktivitāti un sasniegumiem tautas mākslas kolektīvu vadīšanā, par sasniegumiem skatēs, par sekmīgu Dziesmu un Deju svētku repertuāra apguvi. Valsts piešķīra vienu noteiktu summu uz rajonu. Rajona padomē 28.janvāra sēdē pieņemts lēmums par piešķirto naudu katram no šiem 22 cilvēkiem konkrēti uz visu gadu, taču nu redzams, ka naudas pietiks vairs tikai jūlijam un augustam," "Dzirkstelei" stāsta Anna Pružinska, līdzšinējās Gulbenes rajona padomes speciāliste.

 

Šī valsts mērķdotācija tika iedalīta kultūras darbiniekiem visam gadam tāpat kā alga pedagogiem. Tagad, ja arī turpmāk šā finansējuma, sākot ar septembri, nebūs nemaz, pašdarbības kolektīvu vadītāji tālab nepaliek gluži bez eksistences līdzekļiem, jo viņiem alga ir jāmaksā pašvaldībai, kuras teritorijā šie kultūras jomas speciālisti strādā. Savukārt mērķdotācija no valsts arī līdz šim ir bijusi tikai kā papildu pateicība par labu darbu.

 

Maksimālā darba samaksa no valsts, kas tika piešķirta vienai personai šajā gadā, bija 1032 lati, minimālā - 602 lati līdz nodokļu nomaksai. Šādi valsts līdz šim īpaši par ieguldījumu tautas mākslas veicināšanā ir pateikusies Zaigai Mangusei, Dainuvītei Putniņai, Ivetai Eidukai, Donātam Veikšānam, Uldim Kokaram, kā arī atzinīgi vērtējusi Birutas Akmentiņas, Edītes Siļķēnas, Māras Mezītes, Inetas Maltavnieces, Anitas Ledaines, Ligitas Plešanovas - Jarusovas, Daces Vītolas, Edītes Ķikustes, Kārļa Venta, Edgara Mārtinsona, Elgas Voveres, Astrīdas Vilciņas, Līgas Kļaviņas, Jura Ivanova, Vitas Poišas, Guntas Apines un Jolanda Andževa darbu.

 

Vai apdraudēti Dziesmu svētki?

Gulbenes kultūras centra direktors Egons Kliesmets "Dzirkstelei" pauž bažas, vai vispār būs, kas nodrošina nākamos lielos Dziesmu un Deju svētkus valstī. Viņš uzskaita nevis personas, kas līdz šim saņēmušas darba samaksu no valsts piešķirtās mērķdotācijas, bet gan mākslinieciskās pašdarbības kolektīvus, kurus vada šie cilvēki. Tie ir deju kolektīvi "Ratiņš", "Vērdiņš", "Apinītis", "Rūsiņš", kori "Harmonija" un "Atbalss", kultūras centra pūtēju orķestris, Tautas teātris, Tautas lietišķās mākslas studija "Sagša".

 

E.Kliesmets klāsta, ka šo kolektīvu vadītāji atalgojumu līdz šim veidoja valsts mērķdotācijas daļa un nauda, ko piemaksāja pašvaldība.

 

"Tagad ir informācija, ka no šā gada 1.septembra līdz 2012.gada 31.decembrim šie valsts līdzekļi tiek nogriezti. 2013.gadā būs XXV Vispārējie latviešu Dziesmu un XV Deju svētki. Kas gatavos pašdarbniekus šiem svētkiem? Par kādiem līdzekļiem? Viss atkal gulsies uz pašvaldības pleciem? Es nezinu, kas notiks ar kultūras centra ēku, kuras ikdienu veido pašdarbības kolektīvu mēģinājumi. Ja no pašdarbniekiem prasīs dalības maksu, tad diezin vai būs, kas vēl nāk un darbojas, jo daudziem ir zemi ienākumi, daudzi ir bez darba un dalība kādā pašdarbības kolektīvā ir atslēgšanās no sadzīves problēmām," saka E.Kliesmets.


 

Pievieno komentāru

Komentāri 3

nezinīte

Es visu laiku domāju,ka visu mākslinieciskās pašdarbības kolektīvu vadītāji darbojas uz entuziasma un daļējas apmaksas pamata,bet izrādās ka tas ir faktiski algots darbinieks,no kura var prasīt arī pilnīgu atdevi,tāpēc jau nav ko brīnīties,ka viena otra sagrābusi pa 3 kolektīviem. Ja kaut kāda nodarbe ir sirdij tuva,tad to var veikt arī sava prieka dēļ,un tad es saprotu,ka tas cilvēks ir ļoti godājams.

pirms 11 gadiem, 2009.07.05 17:40

arī dejoju

Kāpēc nepiemin 2010.gada Bērnu Dziesmu un Deju svētkus? Kas notiksies?

pirms 11 gadiem, 2009.07.04 10:19

Dejotaja

Es dejoju un domāju, ka citi dzied, tāpēc, ka tas PATĪK. Daudzi no mums to dara gadu gadiem. Tas ir tāpat kā ar sportu. Nesaprotu izteikto domu, ka cilvēki piedalās pašdarbības kolektīvā, lai "atslēgtos". Nu nav kolektīvi zemo ieņēmumu un dzīves sisto klubiņi. Esam tādi paši kā visa pārējā sabiedrība.

pirms 11 gadiem, 2009.07.03 17:51

Vietējās ziņas