Malkas šķūnī uzbrūk lapsa 7

Pilsētā lapsas pārmērīgi savairojušās
Trillera cienīgs notikums svētdien bija kādam Ozolu ielas iedzīvotājam Gulbenē. 40 gadus vecais vīrietis, aptuveni pulksten 12.00 iedams pēc malkas uz savas privātmājas šķūni, kā vēris vaļā durvis, tā viņam ar spiedzienu metusies virsū lapsa bez raksturīgās kuplās astes - līdzīga žurkai. . 

"Es strauji aizcirtu durvis lapsai degungalā, taču zvēriņš izspraucies ārā pa šķirbu zem durvīm un iebēga pagalmā, paslēpjoties būvmateriālu kaudzē. Tā kā esmu mednieks, mājās paķēru bisi un nošāvu lapsu, kas jau streipuļojot bēga Spārītes parka virzienā. Zinu, ka apdzīvotā vietā šaut nedrīkst, tomēr nolēmu, ka nedrīkst ļaut aizbēgt tādam acīmredzami slimam meža zvēram," "Dzirkstelei" stāsta pats notikuma dalībnieks.

 

Viņš piebilst, ka lapsas izskats bijis tik nožēlojams, ka palicis šķērmi ap dūšu.

 

Noteikti slima ar kašķi
Pēc tam vīrietis zvanījis Pārtikas un veterinārajam dienestam, kas paņēma dzīvnieku ekspertīzes veikšanai aizdomās par saslimšanu ar trakumsērgu. Pirmie laboratorisko analīžu rezultāti būs zināmi jau trešdien. Taču, ja būs nepieciešams veikt padziļinātas analīzes, nāksies gaidīt aptuveni mēnesi.


Vīrietis, konsultējoties ar speciālisti, nolēma jau sākt profilaktiski vakcinēties pret trakumsērgu. Latvijā cilvēkiem šādu vakcinēšanos apmaksā valsts.


"Lapsa noteikti gāja uz vistām, kas atrodas telpā blakus malkas šķūnim. Iespējams, viņa šeit nav viesojusies pirmo reizi," stāsta no lapsas uzbrukuma cietušais.

 

Pārtikas un veterinārā dienesta Gulbenes pārvaldes speciāliste Ilze Pāpe "Dzirkstelei" saka, ka lapsa pavisam noteikti bija slima ar kašķi, tāpēc viņas kažociņš izskatījās tik noplucis un astes kuplums zudis. Ja cilvēks nonāk kontaktā ar dzīvnieku, kas slimo ar kašķi, nav izslēgta aplipināšanās.

 

I.Pāpes veterinārajā praksē pašai ir bijis šāds gadījums pirms aptuveni desmit gadiem. Kāds kolēģis ārstējis ar kašķi slimu mājlopu - cūku - un pats saslimis. No kaites vaļā tikt varot ātri, ja lieto vajadzīgos speciālos medikamentus.


Šogad Gulbenes rajonā šis ir vēl tikai otrais gadījums, kad iedzīvotāji vēršas Pārtikas un veterinārajā dienestā ar aizdomām par meža dzīvniekiem, kas, iespējams, slimi ar trakumsērgu. Stāmerienā iedzīvotāji bija uzgājuši beigtu jenotsuni. Analīzes neapstiprināja šā dzīvnieka saslimšanu ar trakumsērgu.


Pilsētā šaut nedrīkst

Ziemeļaustrumu virsmežniecības medību un ugunsdzēsības daļas vadītājs Laimonis Kļaviņš "Dzirkstelei" saka, ka, pavisam stingri izvērtējot šo gadījumu, mednieks izdarījis pārkāpumu, jo pilsētas teritorijā meža zvērus šaut nedrīkst. Arī nosist ar mietu, kā to parasti šādos gadījumos dara citi iedzīvotāji, neesot smuki. Vispareizāk būtu, ja lapsa tiktu notverta ar iemidzinošu šāvienu, kuru izdarītu kvalificēts speciālists.

 

"Galvenais, lai šai lapsai veiktu pārbaudi, vai tā bijusi slima ar trakumsērgu," saka L.Kļaviņš.

 

Viņš šaubās, ka lapsa bijusi slima ar šo kaiti. Visticamāk, kā nākusi uz mājām, tīkodama pēc viegli dabūjamas barības. Tas esot raksturīgi, ka meža zvēri piemērojas pilsētas trokšņiem un arvien drošāk tuvojas cilvēku mājokļiem.

 

L.Kļaviņš piebilst, ka pēdējā laikā Gulbenes un Alūksnes rajonā nav bijis gadījumu, kad meža zvēriem konstatē trakumsērgu. Nenoliedzami lapsas varētu būt savairojušās pārmērīgi, tostarp Spārītes parkā. Par to liecina, piemēram, malkas šķūnī ieklejojušā dzīvnieka acīmredzamā saslimšana ar kašķi. Dzīvnieki slimot sākot tad, ja tie blīvi apdzīvo teritoriju.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Janka

Zin, man ar lapsas pagalmā ir nākušas, kas tur traks, katram ir tiesības uz savu privāto telpu, tā jau esam apspieduši visas dzīvās radības. Rīcība saprotama, bet manā skatijumā nepareiza.

pirms 11 gadiem, 2009.02.10 15:07

Gausais

Ja es būtu tur bijis, noteikti censtos reanimēt. Un ja tas būtu izdevies- pieradinātu un uzdāvinātu Jankam.

pirms 11 gadiem, 2009.02.10 14:25

sviestmaize

tieshi taa.. kashkiigos arii vajadzeetu izshaudiit.. buutu daudz vieglaaka dziive, bez taadiem...:D :d :D
Ja jau slims tad bliezam nost, piekriitat,

pirms 11 gadiem, 2009.02.10 12:17

Janka

Man jau liekas ka daži citi ir ar slimi ar kašķi, tad nu iešu pēc vecātēva plintes, un izšaušu slimos, netīros, un bezmājām palikušos!

pirms 11 gadiem, 2009.02.10 02:45

Izcils Dzinējs

Pilnīgi piekrītu,ko tad labāk viņu nenošaut un ,lai dzīvo un izplata trakumsērgu-ES TĀPAT DARĪTU! Kurš piekrīt?

pirms 11 gadiem, 2009.02.09 19:34

sestdien jau lapsu redzeju.zvaniju policijai ,lai pazino attiecigiem dienestiem.laikam nepazinoja

pirms 11 gadiem, 2009.02.09 19:30

mitis

pareizi izdarija ka nošava ,jo lapsa bija slima ,.

pirms 11 gadiem, 2009.02.09 19:11

Vietējās ziņas