Maz cerību uz jauno tiesas māju 2

Drīz būs pagājuši četri gadi, kopš Gulbenē viesojās tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš. Toreiz, redzot šaurību Gulbenes rajona tiesas mājā, viņš solīja, ka jaunu ēku varētu uzcelt divu gadu laikā. Arī šobrīd Gaidis Bērziņš atkal ir tieslietu ministru, tādēļ sazinājāmies ar Tieslietu ministriju, lai noskaidrotu, vai ir cerības uz jaunu tiesas māju.

Tieslietu ministra preses sekretāre Līga Ādamsone "Dzirkstelei" skaidro, ka šīs ieceres īstenošanai ir rezervēta zeme un ar pašvaldību ir panākta vienošanās, ka zemes nomas līgums paliek spēkā. Jaunajai tiesas ēkai arī ir izstrādāts un būvvaldē saskaņots tiesas būvniecības projekts, tomēr nepietiekamā finansējuma dēļ būvniecība pašlaik ir atlikta. Taču viņa sola, ka tieslietu ministrs šā gada pirmajā pusē apmeklēs Vidzemes reģiona tiesas, tajā skaitā arī Gulbenes tiesu.

 

"Tad arī ministrs plāno pārrunāt esošo situāciju," norāda L.Ādamsone.

 

Bez naudas risinājuma nav

Gulbenes rajona tiesas priekšsēdētāja Gunta Gulbinska atzīst, ka pēc visām prasībām un noteikumiem ir ļoti grūti nodrošināt normālas tiesas sēdes un, tikai pateicoties operatīvai sadarbībai ar policiju, viņi var skatīt krimināllietas.


Virsprokurors Aivars Circens ir vienisprātis, ka tiesas namā ir par šauru un lietu izskatīšana ir apgrūtināta.

 

"Ja attiecīgi kādās lietās ir veicama pierādījumu pārbaude un ja ir apcietinātais, tad šis tiesas nams nenodrošina vairāku lietu vienlaicīgu veikšanu. Tas nav iespējams. Savukārt, ņemot vērā to, kādas prasības ir tiesu namam, pārvietot vai pielāgot to uz kādu citu ēku, praktiski nav reāli. Tas ir iespējams tikai ēkā, kas ir celta atbilstoši prasībām," skaidro A.Circens.


Viņš saka, ka atliek vien cerēt uz kaut kādu finanšu piešķiršanu, jo bez naudas risinājuma nebūs.
G.Gulbinska domā, ja tiesas namam uzceltu līdz galam 2.stāvu, tad daļēji problēmas ar šaurību tiktu atrisinātas.

 

Ko saka „Tiesu namu aģentūra"?

Valsts akciju sabiedrība „Tiesu namu aģentūra" ir atbildīga par tiesu ēku uzturēšanu. Aģentūras izpilddirektors Gints Liepaskalns skaidro, ka jauna tiesu nama būvniecības izmaksas ir ievērojamas, tādēļ aģentūra to varētu realizēt, ieguldot daļēji savu naudu, kās arī aizņemties līdzekļus finanšu tirgū.
Finanšu līdzekļu aizņemšanās ir iespējama tikai pie nosacījumiem, ja to atmaksu ir iespējams segt no aģentūras nomas maksas ieņēmumiem, jo „Tiesu namu aģentūra" ir kapitālsabiedrība, kas nesaņem valsts budžeta dotācijas, subsīdijas vai mērķdotācijas, kā arī valsts vārdā neiekasē nekādus normatīvā veidā noteiktus maksājumus.


Tā kā šobrīd finansējuma nav, „Tiesu namu aģentūra" savu finanšu iespēju robežās veicot remontus.

G.Liepaskalns uzskaita, ka četru gadu laikā ir veikts daudz: kāpņu pakāpienu remonts, iekštelpu pārplānošana un attiecīgi būvdarbi, logu stiklošana ēkā, jumta seguma remonts un elektromontāžas darbi, sanitāro mezglu pilnīga renovācija, ratiņkrēslu uzbrauktuves izbūve, pirmā stāva gaiteņa kosmētiskais remonts, daļējs jumta remonts, kondicionieru uzstādīšana daļai no visām telpām un citi. Savukārt šogad ir ieplānots kāpņu telpas un atsevišķu kabinetu kosmētisks remonts, kondicionieru ierīkošana atlikušajām telpām, arhīva un siltummezgla telpu remonts.


Taču G.Liepaskalns arī atzīst, ka „Tiesu namu aģentūra" jaunā Gulbenes tiesu nama projekta izstrādē ir jau ieguldījusi savus finanšu līdzekļus, tādēļ loģiski, ka cer uz šā projekta realizācijas atsākšanu tuvākajos gados.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Jā, tāpat kā Alūksnes rajona tiesa, Balvu rajona tiesa utml. Var ielūkoties likumā "Par tiesu varu", tad taps skaidrs.

pirms 9 gadiem, 2012.02.10 08:45

Vietējās ziņas