Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Maza zemnieku saimniecība nozīmē cīņu 5

Laukos var eksistēt, bet nav stabilitātes un skaidrības par nākotni
Līgo pagasta SIA "Kurzemnieki V" saimniece Valda Āboliņa uzskata, ka nav salīdzināmas cenas, par kādām šobrīd no ražotājiem tiek iepirkta lauksaimniecības produkcija, ar tiem izdevumiem, ar kādiem jārēķinās zemniekam.

"Manā saimniecībā ir 14 slaucamas govis un jaunlopi - ataudzējamās teles. Pārstrādei uz akciju sabiedrību "Cesvaines piens" nosūtu augstākā labuma pienu, bet par katru tā kilogramu saņemu tikai 15 santīmus. Būtībā tā ir piena atdošana gandrīz par velti. Cesvainei pienu nodod divas pagasta lielākās saimniecības un es. Ja agrāk, aprēķinot samaksu, ņēma vērā piena tauku bāzi un citus rādītājus, tad šodien ir tikai šie nemainīgi noteiktie 15 santīmi," stāsta zemniece.

 

Lai iegūtu augstākā labuma produkciju, nelielā "Kurzemnieku" kūts ir aprīkota ar piena vadu un mūsdienīgu dzesēšanas iekārtu.

 

"Kurzemnieki V" ir neliela saimniecība, tāpēc Valda ļoti rūpīgi plāno visus ar to saistītos izdevumus.

 

Lielais piena laiks, kad katru dienu no "Kurzemnieku" brūnaļām pārstrādei tiek nodoti vairāk nekā 300 kilogrami piena, ir vasarā. Tad arī saimniecības ienākumi ir lielāki, bet ziemas mēnešos bez dažādiem valsts un Eiropas atbalsta maksājumiem būtu grūti iztikt.

 

Atzinīgus vārdus Valda velta arī Līgo pagasta pašvaldībai, kas ļauj izmantot tās šķūni siena novietošanai, jo pašu šķūni savulaik nopostījusi vētra. Vieglākai iztikšanai saimniecībā audzē arī cūkas, ir arī mājputni. Varētu audzēt arī gaļas lopus, tomēr Valda apsvērusi visus ar tiem saistītos izdevumus.

 

Viņa apsvērusi iespēju startēt ar kādu projektu, piemēram, lai modernizētu lauku saimniecību, bet tam ir nepieciešams starta kapitāls, kura "Kurzemniekiem" šobrīd nav.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Jābūt būtu tā.

Mazās zemnieku saimniecības ir latviskas dzīves pamats.Līdz ko lielās nesaņems E.S. atbalstu,kas ir kā dotācija pastāvēšanai, tā tāpat kā kolhozi īpaši Gulbenes apvidū turējās tikai ar PSRS norakstītiem parādiem.Latvija uzplauka tikai no saimniecībām līdz 50.ha.lielām un no rūpniecības attīstības.Bet pats galvenais labklājības pamats bija morāle mājā,skolā un Kārļa Ulmaņa paustie mērķi.godīgums.Par cik tagad ir modernizēta lauksaimniecība,saimniecību lielums jauniem zemniekiem varētu būt līdz 300.ha.ar kuriem tiktu galā darbos ģimene un ne vairāk kā 2.palīgi.ATGRIEŽATIES PI ZEMES LATVIEŠI, TAD NEBŪS KRĪZES,UN CILVĒKS CILVĒKAM BŪS DRAUGS,nevis izspiedējs par katru pakalpojumu,pat pavisam sīku.Necenšaties manu pārliecību apšabīt,tā pieredzes pārpilna.Nākotne to pierādīs.Lai veicas LATVIETI TEV ar pārdomām un analīzi bez E.S. DOTĀCIJĀM.

pirms 9 gadiem, 2011.03.09 11:28

jāāāāā

Tāda cena.....Citur visur sen jau maksā 19,20 santīmus...

pirms 9 gadiem, 2011.02.24 17:08

333

Ir vel cilveki, kas saja valsti ar tadu attieksmi vel turpina kauko darit.

pirms 9 gadiem, 2011.02.23 20:24

es

Jā, cik gan daudz ir zemnieku, kas nevis dzīvo, bet "kuļas" - par pienu zemniekam maksā 15 sant., bet veikalā lētākais piens nopērkams par 39 sant. - nu kur ir taisnība? Vai maz normāls cilvēks spēj izdzīvot ar piena naudu? Ja neesi saistīts ar laukiem, nemaz nezini, cik grūti iet! Un nu jau elektrībai cena arī būs 10 santīmi - par ko tad lai ģimenei pārtiku pērk? Lopiņi arī prasa savu daļu naudas!

pirms 9 gadiem, 2011.02.22 17:11

Lapsiņa

Prieks par tevi! Turies,cīnies un uzvari!

pirms 9 gadiem, 2011.02.22 14:09

Vietējās ziņas