Medicīnisko aprūpi var saņemt arī mājās 1

Arī tagad pacientiem, kuriem veselības stāvokļa dēļ nav iespējams ierasties uz procedūrām ārstniecības iestādē, kā arī nav nepieciešams atrasties slimnīcā ārstu un medicīnas māsu diennakts uzraudzībā, ir iespējams saņemt valsts apmaksātu medicīnisko aprūpi savā dzīvesvietā. Lai saņemtu medicīnisko aprūpi mājas apstākļos, ģimenes ārstam vai medicīnas speciālistam ir jāpamato šāda nepieciešamība.

Četru vietā tagad viens Tieši pirms trīs gadiem martā laikraksts "Dzirkstele" informēja, ka noteiktas slimnieku kategorijas saņem medicīnisko aprūpi mājās. Gulbenes pilsētā līdztekus savam tiešajam darbam slimnīcā šo aprūpi sniedza četras sertificētas medicīnas māsas. Gulbenes slimnīcas ambulatorajā nodaļā bija izveidots pat mājas aprūpes dienests, ko vadīja toreizējā ambulatorās nodaļas vadītāja Māra Rožlapa.

 

"Šobrīd SIA "Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība" Gulbenē mājas medicīnisko aprūpi veic viena sertificēta medicīnas māsa Ieva Kaspare. Viņa šā pakalpojuma sniegšanai ir pieņemta pastāvīgā darbā," stāsta Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienības valdes locekle Alīda Vāne.

 

Veselības aprūpes pakalpojumus mājās persona var saņemt, ja tai ir ģimenes ārsta nosūtījums vai stacionārās ārstniecības nosūtījums pēc izrakstīšanās no slimnīcas.

 

Ārstniecības iestādes SIA "Marmed" vadītāja M.Rožlapa informē, ka arī viņas vadītā iestāde sniedz medicīnisko mājas aprūpi, tikai šis pakalpojums nav valsts apmaksāts. Par to maksā pacients.

 

"Savulaik mājas aprūpes dienestam radās konkurenti SIA "Cilvēks", bet tolaik mēs šo pakalpojumu konkurentiem neatdevām," atceras M.Rožlapa.

 

Zāles, pārsienamais materiāls, šļirces un cits, kas nepieciešams medicīniskajai mājas aprūpei, visos gadījumos jāiegādājas pašam pacientam. Ja pacients ir trūcīgs un viņam nav radinieku, aprūpes procesā iesaistās arī sociālais dienests, lai palīdzētu sarūpēt ārstnieciskos materiālus.

 

Nav cilvēku šā darba veikšanai

Veselības norēķinu centra interneta mājas lapā lasāms, ka SIA "Cilvēks", kas izveidota pirms vairākiem gadiem, ir līgumattiecībās ar centru un Gulbenes novadā piedāvā valsts apmaksāto medicīnas aprūpi Rankas, Tirzas, Galgauskas un Litenes pagastā.

 

Sazinoties ar SIA "Cilvēks" biroja vadītāju Līgu Brolišu, noskaidrojās, ka ar šā pakalpojuma sniegšanu minētajos pagastos viss tomēr neveicies tik labi, kā cerēts.

 

"Aptuveni pirms mēneša biju jūsu pusē un mēģināju nodibināt kontaktus. Konkrētie pagasti ir tādi, kur nav cilvēka, kas būtu uz vietas un varētu veikt šo darbu. Diemžēl Galgauskā un Litenē reāli nekas nenotiek, bet mēs ļoti priecātos, ja varētu sniegt šo mājas medicīnisko aprūpi. Problēma ar lauku teritorijām ir tā, ka ārstu palīgi un medicīnas māsas, kas tur uz vietas dzīvo, ir tik ļoti noslogoti ar ģimenes ārsta prakses darbu. Iespējams, viņiem nepietiek laika vai arī nav vēlēšanās veikt vēl papildu pakalpojumu. Domāju, kas tas ir tikai laika jautājums, un arī mēs varēsim sniegt šo valsts apmaksāto maksas pakalpojumu Gulbenes novadā, ko vajadzētu izmantot," saka L.Broliša.

 

Palīdz arī feldšerpunkti

Medicīnisko aprūpi mājās veic ne tikai Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība, SIA "Marmed", bet arī Beļavas pagasta feldšerpunkts, Daukstu pagasta Daukstu un Staru feldšerpunkts, Sandras Liepiņas ģimenes ārsta prakse Lejasciema pagastā un Baibas Mezītes ģimenes ārsta prakse Lizumā.

 

Lauku feldšeri jau sen veic medicīnisko mājas aprūpi, tāpēc viņi atzīst, ka tas nav nekas jauns. Mājas aprūpes ilgums ir līdz piecām kalendārām dienām. Ja tas nepieciešams ilgāk nekā piecas dienas, tad divu darbdienu laikā ģimenes ārsts pēc pacienta apmeklējuma sniedz pakalpojumu sniedzējam atzinumu par veselības aprūpes pakalpojuma mājās pārtraukšanu vai turpināšanu.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

pacients

Paldies Beļavas feldšerpunkta feldšerītei Zinaīdai par viņas pašaizliedzīgo darbu pacientu labā.

pirms 8 gadiem, 2012.04.02 11:47

Vietējās ziņas