Melnajam gulbim Heinriham draudzene vēl netiek meklēta 9

Lasītāji portālā “Dzirkstele.lv” aktualizējuši melnā gulbja Heinriha dzīvi Spārītes parka dīķī Gulbenē. Daļu iedzīvotāju un arī pilsētas viesu melnais gulbis nevis iepriecina, bet gan izraisa žēlumu, jo tas vientuļi pavada dienas parkā. Zināms, ka otrs gulbis Marisa pirms aptuveni četrarpus gadiem gāja bojā.
Abus melnos gulbjus gulbeniešiem uzdāvinājis Malēniešu klubs no Cēsīm. Pašvaldība tiem iekārtoja vasaras mītni Spārītes parkā. Gulbenes melnajiem gulbjiem vārdi tika doti par godu Vecgulbenes baronu Volfu mīlas pārim – Heinriham un Marisai.
Ornitologs Gaidis Grandāns “Dzirkstelei” uzsver, ka tas ir mājputns. “Par viņa psihi, kā viņš jūtas, neviens jau nevar atbildēt. Viņa psihē nevaram ielīst. Varbūt arī gulbis jūtas ļoti labi. Droši vien labāk būtu, ja tur būtu divi gulbji. Jautājums iedzīvotājiem, ko viņi vēlas - vienu vai vairākus? Visticamāk, iedzīvotājiem būtu interesantāk, ja tie tur būtu divi, bet tādā gadījumā ir jānoskaidro dzimums. Cēsīs ir melnie gulbji. Tur, man šķiet, ir divi vai pat vairāki. Dabīgi, tās arī ir kaut kādas izmaksas,” saka ornitologs.
Pirms dažiem gadiem pašvaldība “Dzirksteli” informēja, ka gulbim tiks meklēta draudzene. Vaicājot tagad, vai varam cerēt, ka būs arī otrs melnais gulbis, Gulbenes novada pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Kalmane atbild: “Pašlaik nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā. Notiek diskusija. Zināms tas, ka šogad nekādu izmaiņu nebūs. Heinrihs pašlaik turpinās mitināties Spārītes parkā.”
Pie Heinriha Spārītes parkā reizēm ciemojas lielais baltais gārnis. Bet, kā uzsver G.Grandāns, tas nav ieradies, lai mielotos ar melnajam gulbim paredzēto ēdienu. “Gārnis ir tīrais gaļēdājs. Varbūt kādu vardi paņem uz kārā zoba, bet jebkurā gadījumā viņš ir gaļēdājs. Tam nav saistības ar to, ka viņš tur lido, lai piebarotos no tā, ko dod ēst gulbim. Augusts ir tas laiks, kad gārņi parādās visur kur. Tuvākā vieta, kur tie ligzdo, ir Lubāna mitrājs, bet šis droši viens ir atlidojis sazin no kurienes. Tagad augustā gārņi ir katrā slapjā vietā. Pēc kāda laika tas, visticamāk, arī pazudīs. Tā vajadzētu būt,” stāsta G.Grandāns.
Viņš stāsta, lai arī masveidīgākā gājputnu rudens migrācija Latvijā parasti notiek rudenī, un tas ir arī pamanāmi, jo zosis un dzērves sāk lasīties baros, arī tagad kustība jau notiek. “Tas ir nedēļas jautājums, un masveidā pazudīs svīres. Aptuveni 15. līdz 20.augustā prom dodas stārķi. Tas, protams, notiek lēnā garā, līdz ar to nav tik manāmi,” saka ornitologs. 

Pievieno komentāru

Komentāri 9

phuket

Nu, tad, kad būs piebaroti resnie domes vēderi, varbūt būs nauda gulbītei vai diviem gulbju pārīšiem, ja jau noteikti gribas parkā to cietumu. Kādi dumji ļaudis darbojas domē. Tu vari barot un ucināt dzīvnieku, cik gribi, lielākā daļa 'paņems pēdu' , tiklīdz būs iespēja tikt brīvībā. Sile neaizstāj socializēšanos, pat kašķi ar sugas brāļiem, un brīvība ir brīvība. Domes siles strebejiem gan pietiek ar rijamo, dzeramo, plastmasas braucamo un tukšām pļāpām. Dīķis. Ar seklu domāšanu. Un mērkaķošanos pakaļ citiem. Nez kā Brigē gulbji dzīvo bez žoga, valkāja pa ielām un knābā kājās? Kaut kas jūsu domāšanā nav pareizs. Pa priekšu vajag konsultēties ar zoologiem, biologiem, izpētīt pasaules pieredzi, nevis spēlēties ar dzīvām būtnēm.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.17 10:49

Jautājums

Ko tad tu, viedā beka, nedod padomu, jau jau tik gudra esi? Palīdzi, pasaki priekšā, ne boksterē netā tukšas pļāpas.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.17 13:34

n

Gulbenoīdi vienu putnu barojot ar dranķiem nobeidza, tagad ķērc un grib nākamo.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.17 14:09

gogi

Spārītes parkā ligzdo gārni.katru gadu.Lido bļaudami katru dienu uz Stradu pus

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.17 14:29

glupam jautājumam

Kas tev, pamuļķīt, liek domāt, ka esmu 'veca beka'? Otrkārt, padomu prasi zoologam! Un veterināram! Ieteiks, ko darīt ar gulbjiem. Un veterinārs ieteiks arī tev, ko ēst, lai no cūkas pārvērstos vismaz par mērkaķi.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.17 15:02

glupam phuket

Ha ha ha . Noķēri kreņķi? Pat vetārsts nelīdzēja? Kā biji cūka, tā arī paliki rukšķēt?

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.17 19:09

n

Nevajadzeja gulbju meiteni ziema iaiz nolaidibas atstat,ka iesalusi bija jau.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.17 15:53

to Jautājums un Glupam jautājumam

Eh, kā Velnam izdevās iepērties jums pa vidu un, jo nejaukāk, niknāk un ilgāk spēlēsiet savā starpā futbolu, jo vairāk ar savu enerģiju viņu barosiet (viņš nespēj citādā veidā iegūt sev barību kā vien no cilvēku negācijām). Gudri cilvēki neiesvārsta negāciju svārstu, tā savu dzīvības un veselības enerģiju paturot sev :).

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.18 08:02

Saprāts

Tak aizvediet to gulbīti atpakaļ uz Cēsīm, ja tur tie vairāki melnie bulbji patiešām mīt, tak atradīsies mūsējam arī vietiņa , un nebūs jābūt vienam pašam, savādāk, visu laiku tikai ar tām pīlēm, un trīs vardēm kopā.

pirms 10 mēnešiem, 2020.08.18 18:31

Vietējās ziņas