Mežos sācies ugunsnedrošais periods

Reģistrē pirmo meža ugunsgrēku arī mūsu novadā
Ar 28.aprīli Latvijas mežos ir noteikts ugunsnedrošais periods, taču vēl pirms ugunsnedrošā perioda sākumā Latvijas mežos jau bija reģistrēti jau 29 meža ugunsgrēki, kuros kopējā uguns skartā
meža platība ir 21,4 hektāri. Arī Beļavas pagastā, degot kūlai, uguns bija pārmetusies uz mežu, par laimi, izdegusī platība nav bijusi liela - vien 0,1 hektārs.

Meža ugunsgrēki 99 procentos gadījumu izceļas cilvēka darbības rezultātā, tādēļ Valsts meža dienesta darbinieki aicina cilvēkus mežā būt īpaši uzmanīgiem ar uguni.  

Biežākais cēlonis - kūlas dedzināšana

Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris Aldis Bricis atzīst, ka pavasarī biežākais meža ugunsgrēku cēlonis ir kūlas dedzināšana. Cilvēki aizdedzina pērno zāli un paši dodas prom, bet, ja arī paši ir turpat līdzās, nereti gadās tā, ka situācija kļūst nekontrolējama - uguns strauji izplatās un pārmetas arī uz mežu.

 

"Tagad sāksies arī dežūras ugunsnovērošanas torņos, taču cilvēki, dedzinot zarus vai lielus ugunskurus, maldina ugunsnovērošanas torņu dežurantus un arī Valsts meža dienesta darbiniekus, kas dodas turp, domādami, ka ir sācies ugunsgrēks. Taču jāpiebilst, ka mūsu resursi ir ierobežoti un negribētos tērēt degvielu, braucot uz maldu izsaukumiem. Jebkuru dedzināšanu cilvēkiem vajadzētu saskaņot ar mežniecībām," aicina A.Bricis.

 

Viņš atgādina, ka par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu mežā var uzlikt naudas sodu fiziskajām personām no 20 līdz 250 latiem, bet juridiskajām personām - no 50 līdz 500 latiem.

 

Lielākais ugunsgrēks - Rankas pagastā

Pērn ugunsnedrošais periods tika noteikts no 28.aprīļa līdz 26.septembrim. Pagājušais gads meža ugunsgrēku ziņā Ziemeļaustrumu virsmežniecībā bija salīdzinoši mierīgs - notika vien 10 meža ugunsgrēki. Gulbenes novadā vienīgais meža ugunsgrēks bija Lejasciema mežniecības teritorijā Rankas pagastā. Tas notika 27.aprīlī, dienu pirms ugunsnedrošā perioda noteikšanas. Jāpiebilst, ka tas bija arī vislielākais meža ugunsgrēks pērn virsmežniecības teritorijā - izdega 9,3 hektāri. A.Bricis norāda, ka tas notika neuzmanīgas rīcības ar uguni dēļ - tika dedzināti zari un pa kūlu uguns iesviedās arī mežā, nodarot postījumus diezgan lielā platībā.

 

Atjaunos novērošanas torņus

Ziemeļaustrumu virsmežniecības teritorijā ir trīs ugunsdzēsības stacijas - Alūksnē, Gulbenē un Žīguros, kā arī operatīvais dežurants Gulbenē. Ugunsnovērošanai izmantojams 21 tornis, lai gan reāli izmanto 20 torņus.

 

"Četri torņi ir sliktā tehniskā stāvoklī. Šogad no jauna ir paredzēts uzbūvēt Rankas torni. Šis ir vienīgais vecais koka tornis, kuru praktiski nevar izmantot, tas ir avārijas stāvoklī. Vēl trīs torņi tiks rekonstruēti - tie būs Beļavas, Stradu un arī Liepnas tornis. Pašreiz notiek projektēšanas darbi, un drīz vien tiks izsludināti arī būvniecības iepirkumu konkursi," stāsta A.Bricis.

 

Meža dienesta darbinieki cer uz cilvēku saprātīgu rīcību un vēlreiz aicina būt uzmanīgiem ar uguni, lai nenodarītu postu mežam.


Uzziņai

Pērn Ziemeļaustrumu virsmežniecībā notikuši 10 meža ugunsgrēki, no tiem 2 valsts mežos un 8 - privātajos. Izdegusī platība bija 12,38 hektāri (valsts mežos - 3,7 hektāri, privātajos - 8,68 hektāri).
Iepriekšējā gadā tika reģistrēti 40 meža ugunsgrēki (izdegusī platība - 14,543 hektāri), bet salīdzinoši 2006.gadā tie bija 106 ugunsgrēki (izdegusī platība - 259,16 hektāri).


Kopumā 2010.gadā īpašnieku vai tiesisko valdītāju iesniegtie zaudējumi meža ugunsgrēku rezultātā bija 4282 lati, savukārt mežam nodarītie zaudējumi - 16525,22 lati.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas