Mežos sēņu ir mazāk 4

Sēņotāji novērojuši, ka šogad sēnes ir arī ļoti tārpainas
Šis laiks ir kā radīts, lai dotos uz mežu lasīt sēnes. Lai gan laika apstākļi sēņu augšanai ir piemēroti, tomēr sēņotāji atzīst, ka mežos sēņu ir mazāk, bet tās atrodamas vietās, kur citkārt tās nav augušas. Sēnes ir arī ļoti tārpainas.

"Šogad mežos sēņu ir salīdzinoši mazāk, lai gan pēc pēdējā lietus vairāk sākušas augt rudens sēnes. Lasu visas ēdamās sēnes, tikai šogad tās ir ārkārtīgi tārpainas," saka gulbeniete Jevgēņija Baikova.

 

Viņa uz mežu brauc ar sabiedrisko transportu. Agrāk viņa sēņojusi Daukstu pagasta mežos, bet nu jau divus gadus, dzīvojot Gulbenē, pensionāre paspējusi iepazīt Gulbenei tuvējos mežus.

 

Glābj gailenes

 

"Esmu novērojusi, ka Druvienas puses mežos ar katru gadu mazāk kļūst klasisko sēņu, piemēram, cūceņu un alksneņu, kuras vienmēr gatavoju ziemai. Neparasti daudz ir vilnīšu. Tie aug pat tādās vietās, kur agrāk nebiju tos lasījusi. Ja bekas tikai nupat sāk spraukties cauri sūnām, tad gailenes mūs glābj, jo šogad tās ir īpaši lielas. Toties bērzlapes - ārkārtīgi tārpainas," stāsta druvēniete Ligita Zvaigznekalne.

 

Tuvējos mežos viņai esot zināmas tikai savas sēņu vietas, kur pat mēnesnīcā noteikti atradīšot kādu sēni.

 

"Cilvēki lasa sēnes, īpaši gailenes, nodošanai uzpirkšanas punktos, bet dara to brutāli, sēnes izraujot ar visu kātiņu," novērojusi sēņotāja.

 

Nav beku gads

 

Inese Stalidzāne sēņot brauc uz Stradu pagasta mežiem. Īpaši iecienīta esot priežu sili Kalņa ezera apkārtnē.

 

"Lasu daudz un dažādas sēnes. Ja pērn bija beku gads, tad šogad beku ir krietni mazāk. Mani izbrīna cilvēki, kuri nelasa, piemēram, alksnenes, zaļās bērzlapes un liepenes, uzskatot, ka tās ir sūras. Viss ir atkarīgs no pareizas šo sēņu sagatavošanas. Man ļoti garšo čigānenes. Tās mērcē ir ļoti garšīgas kopā ar gailenēm. Tomēr vismīļāko sēni - dižo saulsardzeni vai rieksteni -, kuru var ēst svaigu, šogad vēl neesmu atradusi," stāsta Inese.

 

Viņu neuztrauc lielais sēņotāju skaits mežos, jo Inese ievēro patiesību, ka "tavu sēni mežā neviens nenogriezīs".

 

Līgo pagasta iedzīvotāja Ilze Brice atzīst, ka dziļi mežā sēņot pagaidām neesot bijusi, jo, apstaigājot mājai tuvējās birztalas, kur varot salasīt pietiekami daudz sēņu.

 

Gatavo ziemai

 

L.Zvaigznekalne stāsta, ka šogad ziemai sēnes gatavojot salīdzinoši vienkāršāk - sālot un marinējot, jo dažādu salātu gatavošanai esot jārēķinās ar lielākiem izdevumiem.

Arī Litenes mežos sēņu šogad esot mazāk, bet vienmēr kaut ko varot salasīt, stāsta liteniete Maija Leimane.

 

"Sēnes lasām tikai pašu iztikai. Tās marinēju un gatavoju dažādus sēņu salātus kopā ar papriku, tomātiem un sīpoliem, kas ģimenei ļoti garšo. Iecienīta ir arī beku mērce un bērzlapju karbonādes," stāsta M.Leimane.

 

Arī Maijai ir noteiktas sēņu vietas, kur lielākoties augot bērzlapes.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Barabeciņa

www.senes.lv - Latvijas sēnes lieliskās fotogrāfijās!

pirms 11 gadiem, 2009.11.17 00:51

fd

aplocenes,zīdainās plūmenes ..tādas gan es nezinu, reizēm tās indigās un labās ir tik līdzīgas...labāk jau ņemu tās kuras 100% pazīstu :)

pirms 11 gadiem, 2009.09.12 20:35

ilze

Jelgavas pusē gan nevar sūdzēties par sēņu trūkumu,ir gan cūcenes,gan aplocenes,zīdainās plūmenes un daudz tīmekleņu, kas marinētas neatpaliek no baravikām.

pirms 11 gadiem, 2009.09.12 16:52

fd

Tā ir ar tām sēnēm...un ne tikai Gulbenes apkārtnē, arī blakus rajonos, vilnīšu patiešām ir vairāk..bērzlapes vispār pēdējos gados ir pamaz un tārpainas....Pagajušajā gadā bija ļoti daudz baraviku, šogad neredz...bekas ir,daudz bērzu beku...jā nu gailenes šogad ir karalienes :)

pirms 11 gadiem, 2009.09.12 13:23

Vietējās ziņas