Mežsargiem ērtāk strādāt 5

Katrā mežniecībā šobrīd ir pa vienam GPS uztvērējam
Ziemeļaustrumu virsmežniecības darbinieki kopš pagājušā gada beigām darbā izmanto globālās pozicionēšanas sistēmas uztvērējus.

Virsmežzinis Andis Krēsliņš norāda, ka ar šo aparātu darbu var veikt daudz ātrāk un arī ērtāk.


Virsmežniecības inženieris meža un īpašumu uzraudzības daļā Sandis Pakalns piekrīt, ka šis aparāts krietni atslogo mežsargu darbu.

"Ja kādreiz dodoties mērīt, mežsargam bija kārtīgi jāapbruņojas - līdzi viņam bija nepieciešama busole (ierīce azimuta noteikšanai), kāds kārtīgs miets, uz kā to uzstādīt, mērlente, arī papīrs un rakstāmais, kur pierakstīt visus mērījumus. Turklāt mitrā laikā šie pieraksti parasti izmirka, arī mērījumi varēja būt neprecīzi. Taču tagad līdzi ir tikai šis GPS uztvērējs, turklāt tas visus datus uzmēra precīzi," saka S.Pakalns.

Kad mērījumi mežā ir veikti, visus datus var vienkārši un ērti iekopēt datorā un tur arī apstrādāt.

Palīgs arī koordināšu noteikšanā

S.Pakalns norāda, ka GPS uztvērējs noder arī robežu noteikšanā. "Ar šo aparātu ir viegli atrast vienu kupicu un otru, aparāts uzreiz uzzīmē taisnu līniju, pārvietojoties pa šo līniju un pa brīdim iezīmējot to arī dabā, būs iespējams nospraust taisnu robežu," stāsta speciālists.

Aparāts ir arī palīgs koordināšu sameklēšanā. "Ejot pa mežu, reizēm gadās, ka atrodam kaut ko tādu, piemēram, kādu interesantu ligzdu vai koku, ko vēlēsimies atrast arī pēc tam. Ar aparāta palīdzību atrodam un piefiksējam koordinātes, kuras pēc tam varam atspoguļot arī Meža digitālajā kartē. Arī meža ugunsgrēku atrašanā ugunsdzēsējiem ir vieglāk orientēties pēc koordinātēm, nevis pēc kaut kādiem mistiskiem orientieriem," spriež S.Pakalns.

Vienīgā neērtība ir tā, ka vietās, kur pirms tam mērījumi nav veikti instrumentāli, bet ir noteiktas tikai aptuvenas robežas, tagad uzmērot, var rasties nesakritība ar kartēm, bet platības, kas ir uzmērītas instrumentāli, arī kartē ir precīzas.

Cer iegūt vairāk uztvērēju

Katrai Ziemeļaustrumu virsmežniecības mežniecībai šobrīd ir pa vienam šādam GPS uztvērējam, šādi aparāti ir arī virsmežniecības vides aizsardzības daļai, ugunsapsardzības daļai un meža un īpašumu uzraudzības daļai.

"Ļoti ceram, ka varbūt šogad ar Eiropas Savienības atbalstu izdosies katru mežniecību nodrošināt ar vēl vienu aparātu. Iepriekšējā mēnesī meža īpašnieki varēja pretendēt uz Eiropas Savienības finansējumu un mežsargiem bija daudz darba, tādēļ arī virsmežniecības GPS uztvērēji tika aizdoti mežniecībām. Ar GPS uztvērēju var strādāt daudz operatīvāk," atzīst virsmežzinis.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

tam SheTef

Atļaušos aizrādīt, bet VZD ar mērniecību sen vairs nenodarbojas.

pirms 11 gadiem, 2009.04.24 22:29

SheTef

Man jau skjiet, ka ir ljoti ok, ka mezjnieciibas iet liidzi laikam un atvieglo darbu saviem darbiniekiem. :) Btw saliidzinot ar VZD, mezhnieciibu darba kvalitaate ir augstaa liimenii. :P

pirms 11 gadiem, 2009.04.24 16:22

forši

Ar šito forši bekuvietas aizzīmēt, arī ogu un gaileņu. Ilgi nav jāgaida, ka tāpat kā Šveicē sačipots būs katrs koks un dzinējsuns:)

pirms 11 gadiem, 2009.04.24 14:57

saule

jebkuram instrumentam ir nobīde un tas ir normāli, šādas ierīces irļoti labas- nu šjā gadsimtā jau nemērīs ar aizvēsturiskiem rīciem- cirkuli:)

pirms 11 gadiem, 2009.04.24 14:00

Inženieris

Nu jau gan samelojies par to GPS precizitāti ???

pirms 11 gadiem, 2009.04.24 12:19

Vietējās ziņas