Migrējošie putni atgriežas agrāk

Ornitologs Elvijs Kantāns no Litenes pagasta jau vairākus gadus salīdzina, kad atgriežas pirmie gājputni. Šogad tie atlidojuši salīdzinoši agrāk nekā iepriekšējos gados. „Būtībā tikai tagad vajadzētu sākties putnu migrācijai, bet liela daļa putnu jau ir atlidojuši. To visu nosaka klimatiskā situācija Eiropā un visā pasaulē kopumā,” stāsta ornitologs.


Cīruļi jau februārī

Viņam šogad jau 24.februārī Litenē izdevies novērot pirmos trīs lauku cīruļus, lai gan tiem vajadzējis atlidot tikai marta vidū. E.Kantāns ir pārliecināts, ka Kurzemes pusē cīruļi atlidojuši vēl agrāk. 25.februārī netālu no Gulbenes pamanīta ķīvīte. Dienu vēlāk – 26.februārī - uz kāda lauka Litenes pusē nolaidušies ziemeļu gulbji. Marta pirmajā nedēļā Skujenieku laukos Litenē manītas pirmās zosis, nedēļu vēlāk - arī dzērves, mājas strazdi, Sējas zosu bars, Baltpieres zosis, meža baloži.


„Ir dažādas zosu šķirnes. Piemēram, pagājušajā nedēļā pie Sitas-Pededzes pļavām Litenē novēroju trīs Kanādas zosis kopā ar aptuveni 350 Sējas zosīm, kā arī krīklīšus. Arī vakar pie atkritumu poligona „Kaudzītes” vēroju zosis,” stāsta E.Kantāns.


Ornitologs mierina, ka tad, ja migrējošos putnus pie mums pārsteidzis aukstums, viņi mēdzot aizlidot atpakaļ, bet noteikti ne uz to vietu, kur pārlaista ziema. „Ja, piemēram, Vidzemē ir auksts, putni no Vidzemes aizlido uz Kurzemi, kur ir siltāks un mazāk sniega, vai vēl mazliet tālāk uz dienvidiem,” piebilst E.Kantāns.


Sākas putnu uzskaite


No 20.līdz 30. martam notiek Latvijas ligzdojošo putnu monitorings. Šajā laikā putnu vērotāji līdz ar saullēktu dodas uz uzskaišu parauglaukumiem un vismaz vienu dienu velta rīta putnu vērošanai. Tie ir visi mazie putni, piemēram, cielavas, zvirbuļi, mušķērāji un daudzi citi.


„Šāda uzskaite notiek visā Latvijā. Tiek apzināta Latvijas putnu lielākā daļa. Iegūtie dati palīdz atklāt, kādu putnu sugu Latvijā kļūst mazāk vai gluži pretēji - vairāk,” stāsta E.Kantāns. Gulbenes novadā parauglaukums ir izveidots pie Gulbenes Spārītes parka galā, bet otrs tuvākais atrodas Balvu novada Kubuļu pagastā. Uzskaites notiek četras reizes sezonā. Nākamā uzskaite tiks veikta aprīlī, tad maijā un jūnijā.


„Arī interesentiem ir iespēja pievienoties uzskaitēs, lai uzzinātu, kā tās tiek veiktas, kā arī iepazīt Latvijas putnus. Viņi vēl var sazināties ar mani pa tālruni 26264611vai rakstot uz e-pastu „litenesputni@inbox.lv”,” aicina ornitologs. Uzskaiti viņš iecerējis veikt marta beigās, kad būs nokusis sniegs.


Pievieno komentāru

Vietējās ziņas