Ministrija novērtē zemniekus 6

Medaļu "Par centību" piešķir 3 Gulbenes novada zemniekiem
Zemkopības ministrijā 17.novembrī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs trim Gulbenes novada zemniekiem - Vilim Kļaviņam no Stāmerienas pagasta, Mārim Markovam no Galgauskas pagasta un Inesei Bergai no Lizuma pagasta - pasniegs ministrijas medaļu "Par centību". Divi zemnieki - Ligita Zvirbule no Tirzas pagasta un Modris Reiznieks no Lizuma pagasta - saņems ministrijas Atzinības rakstu. Tādējādi ministrija divas reizes gadā izsaka atzinību lauksaimniecības un pārtikas apritē strādājošajiem par ieguldījumu Latvijas lauksaimniecības attīstībā.

"Šiem apbalvojumiem Gulbenes Lauksaimnieku biedrības valde izvirzīja piecus zemniekus, tāpēc ir patīkami, ka ministrijas atzinību ir izpelnījušies visi," saka Lauksaimnieku biedrības konsultante Mudīte Motivāne.  

"Kad saņēmu ziņu, ka esmu apbalvots ar medaļu "Par centību", man tas bija liels, bet patīkams šoks. Sākumā tam nevarēju noticēt, domāju, ka mani grib izjokot, bet nu jau būs vien jāpošas uz ministriju," saka Stāmerienas pagasta zemnieku saimniecības "Birzupes 2" saimnieks Vilis Kļaviņš, kurš kopā ar sievu Mariju bijis viens no pirmajiem Breša zemniekiem pagastā un nodarbojies ar piena lopkopību.

 

Mājražošana atmaksājas

Saimniecībās kūtī šobrīd mitinās 20 lopi, starp kuriem ir 10 slaucamās govis. Saimnieki piedzīvojuši dažādus posmus saimniekošanas laikā, drosmīgi stājoties pretim dažādiem izaicinājumiem gan tad, kad pārstrādes uzņēmumi par pienu maksāja dažus santīmus, gan tad, kad ugunsnelaimē nodega kūts un jaunuzceltā piebūve, gan tad, kad šā gada sākumā no piena atteicās arī akciju sabiedrība "Rīgas piensaimnieks", atstājot neziņā arī "Birzupes 2" saimniekus.

 

"Tas mūs mudināja pievērsties piena pārstrādei mājās. Gatavojam dažādus sierus, biezpienu, sviestu, krējumu - visu to, kas tiek pasterizēts. Bagāti tāpēc neesam kļuvuši, bet mājražošana šodien tomēr atmaksājas. Ja sieru pārdodu par pašizmaksu, tad piena litrs man izmaksā 20 līdz 25 santīmi. Tā tomēr ir atšķirība. Darbs gan tagad ir trīskāršojies," stāsta Vilis.

 

Šobrīd viņš uzsācis darbu pie atsevišķas telpas iekārtošanas, lai piena pārstrāde notiktu atbilstoši visām sanitārajām prasībām, kā arī rastu plašāku vietu maizes cepšanai, kas ir vēl viens saimniecības ienākumu avots. Kopā ar mežu "Birzupes 2" apsaimnieko 41 hektāru zemes. Sākumā paši audzējuši arī graudus, bet tagad miltus maizes cepšanai iepērk no "Rīgas dzirnavnieka", ir arī citi piedāvājumi.

 

"Mums diviem tas vezums bija par smagu, jo par zemes apstrādi un ražas novākšanu vajadzēja maksāt," stāsta Vilis.

 

Paspēj būt visur

Vilis un Marija ir uzņēmīgi zemnieki, kuri paspēj daudz. Saimnieku kopīgi ceptā maizīte, siers, sviests alus un pašdarinātais degvīns smaržo tuvējos un tālākos tirgos. Vilis ir rudzu maizes meistars jau vairākās paaudzēs. Marijai labāk padodas saldskābmaizes un baltmaizes cepšana.

 

"Mēs visu darām abi kopā, jo nav laika dalīt darbus," saka Vilis.

 

Saimniecībā ir arī vairākas siltumnīcas, kurās audzē tomātus, gurķus un dažādus zaļumus. Ir arī vairākas bišu saimes. Lai gan darbu saimniecībā ir daudz, Vilis tūrisma sezonas laikā pat vairākas reizes dienā dodas uz Stāmerienas pareizticīgo baznīcu, kur viņa aizrautīgajā stāstījumā klausījušies tuvi un tāli ļaudis. Vilis jau desmit sezonas aktīvi darbojas arī Stāmerienas pagasta dramatiskajā kolektīvā. Gandrīz neviens pagasta pasākums nav iedomājams bez Viļa līdzdalības. Vienreiz ir vajadzīga viņa aktiermeistarība, otrreiz lauksaimnieka konsultācija, citreiz - pašražotā produkcija.

 

Apkārtējos cilvēkos Vilis visvairāk vērtē uzticēšanos.

 

"Visur ir jāiet ar smaidu, tad arī tev smaidīs pretim. Svarīgi, lai cilvēks turētu doto vārdu. Ja ir pateicis "jā", tad vārds ir jātur. Svarīgi, lai uz cilvēku varētu paļauties. Svarīgi nekad nenokārt degunu, bet spēt radīt pacilātu garastāvokli sev un citiem," saka Vilis.

 

Ģimenē izaudzināti arī trīs bērni. Ir prieks par trim mazbērniem.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

sūdainskfrs

zajbis tagad medaļas dod. šie tad jau vares piedalīties parādē unj bučoties ar vietejo brežņevu(stepanofu)

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 23:13

paziņa

Ak jus skuģi!Vilis butu jaliek visiem zemniekiem par piemeru!

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 22:26

biezpiens

nu varbūt cilvēks pārteicās, varbūt drukas kļūda, jo ja paskatamies ciparus, tad tur ir teikts, ka ražojot sieru, litrs piena sanāk 25 santīmi, bet sieru gan laikam neviens par 25 santīmi kg nepārdod, tā kā pieslēdzat smadzenes nevis tikai rejat
bet latvietim jau tas ir normāls dvēseles stāvoklis- kaimiņš nopirka govi, mums parto prieks, govs nosprāga, prieks vēl lielāks

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 21:46

Melo gan lai pastāsta kā no 10 l pien var iegūt 10.kg siera Interesantas govis dod jau gatavu sieru!!!!!

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 16:18

Ak, skaudīgie kaimiņi. Jāpriecājas, ka Vilim atzinība! Sumināts!

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 12:16

kaimiņi

Mīļā pasaulīt ja Vilim Kļaviņam piešķir medaļu , tad pasaulei gals.Vai tiešām visiem pārbaudītājiem un žurnālistiem ir saules brilles, vai šajā saimniecībā neviens nav bijis?Varbūt tikai klausās šī cilvēka melošanā. Tur govīm barības trūkst jau februāra mēnesī,tīrumi nepļauti viss aizaudzis, bet viņš ir centīgs, šausmas!

pirms 11 gadiem, 2009.11.09 10:35

Vietējās ziņas