Mudina pārlūkot rapša laukus 1

Pagājušajā nedēļā Valsts augu aizsardzības dienesta Vidusdaugavas reģionālās nodaļas vecākais inspektors Imants Kārkliņš pārbaudīja ziemas rapša sējumus Gulbenes novadā. Ir konstatēta sausplankumainība. Ziemas rapša sējumi skatīti Litenē un Daukstu pagasta Elstēs.

"Aicinu zemniekus, kuri audzē ziemas rapsi, apsekot sējumus un izvērtēt nepieciešamību ar fungicīdiem uzsākt cīņu pret sausplankumainību. Slimība inficējusi 50 līdz 75 procentus augu pirmo un otro lapu pāri ar attīstības pakāpi pieci procenti, ka jau uzskatāmi par nozīmīgu bojājumu Sākotnēji šī infekcija novērojama arī uz dīgļlapām. Īpaša uzmanība jāveltī tiem rapša sējumu laukiem, kuri atrodas netālu vai blakām tīrumiem, kur rapsis audzēts šā gada ražas ieguvei," iesaka I.Kārkliņš.

 

Rapša lapu virsmu bojā arī kailgliemeži, kas pa dienu slēpjas zem augsnes kunkuļiem, augsnes spraugās un zem akmentiņiem. Litenē rapša sējumos novēroti arī kāpostu balteņa kāpuri.

 

"Rapsim, ieejot ziemošanas stadijā, jābūt maksimāli veselam," piebilst inspektors.

 

 

Atsevišķos ziemas kviešu sējumu laukos sakņu un dīgstu puve inficējusi trīs procentus augu ar simtprocentīgu bojājumu pakāpi. Novēroti arī sprakšķu kāpuru kaitējumi.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Raksta autors

Raksta autors atvainojas lasītājiem: minētos ziemas kviešu sējumus invadējuši melnās stiebrmušas kāpuri 2-3 lapu attīstības stadijā un esot pārmitrai augsnei , bojātie augi papildus inficēti ar sakņu un sakņu kakla puvēm , kā rezultātā minētie augi gājuši bojā.
Monitoriga rezultātus skatīt VAAD mājaslapā vaad.gov.lv

pirms 11 gadiem, 2009.10.28 13:50

Vietējās ziņas