Muižas siltumnīcās jau pavasaris 9

Vecgulbenes muižā pārdos stādus un organizēs izglītojošus pasākumus
Pagājušajā nedēļā sāka apsildīt Vecgulbenes muižas atjaunotās dārzniecības siltumnīcas, kas līdzinās modernai stikla pilij. Siltumnīcās jau rosās strādnieces, katru dienu izpiķējot simtiem dažādu puķu stādu.

"Firmā "Onava", kas atrodas Bulduros, pasūtījām dažādu puķu stādus no Vācijas, piemēram, vairāku šķirņu pelargonijas, nokarenās verbenas, suteras, plektranti un daudzas citas. Marta sākumā saņemsim arī dažādu krāsu fuksijas un citas puķes. Puķu stādus izvēlamies pēc katalogiem, kuru mūsu rīcībā ir daudz. Stādi ir salīdzinoši dārgāki, tāpēc arī paši sējam dažādas puķes," stāsta Vecgulbenes muižas kompleksa dārzniece Antra Trusle.

Siltumnīcās rosās septiņi cilvēki. Stādus galvenokārt paredzēts izmantot pils parka apzaļumošanai. To, kas paliks pāri, varēs iegādāties pilsētas iedzīvotāji.

"Tādējādi ceram gūt nelielu peļņu, lai gan lielu biznesu no šīs siltumnīcas neplānojam. Ceram, ka saņemsim arī kādu lielāku pieteikumu, piemēram, kādas iestādes vai uzņēmuma apzaļumošanai," saka A.Trusle.

Visu regulē automātika

Dārzniecības kopējā platība ir 1300 kvadrātmetri. Tā ir celta sešos dažādos līmeņos. Vienas siltumnīcas kopējā platība ir apmēram 240 kvadrātmetri. Tādas ir trīs siltumnīcas. Lielākajā siltumnīcas daļā būs pagaidu tropu māja jeb oranžērija. Tā būs tikai pagaidu risinājums, jo nākotnē iecerēts atjaunot oranžēriju tās vēsturiskajā izskatā.

A.Trusle stāsta, ka oranžērijā atradīsies palmas, agaves, ananāsi, lauru koki un citi tropu augi.

"Tos izmantosim muižas kompleksa vajadzībām, lai kā kungu laikos podus ar palmām un agavēm izvietotu uz terasēm. Tropu māja būs atvērta arī muižas kompleksa apmeklētājiem, kuri varēs kādu retu augu arī iegādāties," stāsta dārzniece.

Arī vairāki iedzīvotāji dārzniecības tropu mājai jau piedāvājuši palmas un citus siltumu mīlošus augus, kuriem mājokļos ir kļuvis ar šauru. Siltumnīcā ir automātiskā laistīšana, klimata kontrole, vēdināšana, tiešos saulstarus aizturoši ekrāni, apsildāmas grīdas oranžērijas daļā.

Būs iespēja izglītoties

Iecerēts organizēt iedzīvotājiem arī dažādus izglītojošus pasākumus, piemēram, par istabas augiem un tamlīdzīgi. Jau 19. un 20. februārī Vecgulbenes muižā notiks daiļdārznieces Aijas Kaškures lekcija "Ainava mūsdienu lauku sētā". Tas būs lekciju cikls, kas turpināsies arī 5. un 6. martā, kā arī 12. un 13.martā.

"Ceru, ka šī daiļdārzniece nebūs pēdējā, kas pie mums ciemosies, jo ir arī vēl citas idejas, kas varētu ieinteresēt iedzīvotājus," saka A.Trusle.

Dārzniece stāsta, ka pavasarī turpināsies darbs pie siltumnīcu teritorijas labiekārtošanas, kā arī tiks ierīkots lielais rozārijs. Rožu stādīšanai augsne jau sagatavota rudenī. Ir notikušas konsultācijas ar Rundāles pils rožu audzētājiem, kādas rožu šķirnes ir piemērotas Latvijas ziemeļdaļas klimatiskajiem apstākļiem. Apzināti arī rožu piegādātāji.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

1-1-1

prieks jau par taam darba vietaam un visu paarejo labo,bet tas labaakais - tas skaistais skats uz oranzheeriju (muzeju) izbojaats. siltumniicas vareeja zemaak novietot, taa lai redzams muzejs kopskataa, nevis kaa tagad ka siltumniicas aizeeno to galveno, veesturisko celtni!

pirms 11 gadiem, 2009.02.20 18:38

students

ko tu runā niekus Runguli viņiem ir sava siltumtrase
un paši viņi maksā par savu siltumu.

pirms 11 gadiem, 2009.02.18 20:40

Gundega

Cien. iedzīvotāji, attopieties...!! Priecājieties, ka pilsētā ir kaut kas skaists, un, ka ir darbavietas cilvēkiem...Nevis tikai meklējiet, kādus trūkumus un vainas, kuras vienmēr un visur var atrast...
tikai un vienīgi prieks un atbalsts, šādām lietām:)

pirms 11 gadiem, 2009.02.18 20:31

INNA

Tur jau tagad kā var redzēt strādā "speciālisti '' ,izņemot pašu galveno.tā jau gan ir ar daiļdārznieka izglītību

pirms 11 gadiem, 2009.02.18 18:29

INNA

Tur jau tagad kā var redzēt strādā "speciālisti '' ,izņemot pašu galveno.tā jau gan ir ar daiļdārznieka izglītību

pirms 11 gadiem, 2009.02.18 18:28

Mareks Rungulis

Cienijamie iedzivotaji par apkuri siltumnicas maksasiet Jus no savas kabatas, tas laus mums izveidot efektivi pasizmaksas struktru un nodrosinot mineto stadu realizacijas rentabilititati 35%.

ar cienu pilsetas administracija

pirms 11 gadiem, 2009.02.18 17:46

.....

Vai siltumnīcām ir sava apkure, jeb siltums tiek saņemts no pilsētas? Ja no pilsētas, vai siltumnīcā izaudzētie stādi nebūs zelta cenā???

pirms 11 gadiem, 2009.02.18 16:58

RITMA

Cik jauki,ka sapni piepildaas! Patiikami redzeet arii kaut ko skaistu!

pirms 11 gadiem, 2009.02.18 10:42

.................

jautajums tads vai tajas siltumnicas stradniekus ari vajag?????

pirms 11 gadiem, 2009.02.18 09:03

Vietējās ziņas