Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Naudas balvas – varētu būt, bet nebūs?

Gatavo amatu sarakstu, kuros jāpiemaksā par īpaši riskantu darbu
Apstiprināts Gulbenes novada domes administrācijas un iestāžu darbinieku atlīdzības nolikums, kas stājies spēkā ar 1.februāri. Taču faktiski liela daļa nolikumā paredzēto sociālo garantiju šogad, visticamāk, netiks realizēta ierobežotā budžeta dēļ. Nolikums papildus darba algai pašvaldībā pieļauj arī naudas balvas, kuru, visticamāk, nebūšot. Turpretim prēmiju piešķiršana vispār nav paredzēta.

"Prēmiju un atvaļinājuma pabalstu izmaksu šobrīd nepieļauj likums. Tāpēc šādas garantijas ir svītrotas," "Dzirkstelei" saka Gulbenes novada domes Juridiskās un personālvadības nodaļas vadītāja Vita Kravale.
Papildus var parakstīt arī koplīgumu

Līdzšinējā prakse bija tāda, ka pašvaldībās bija tā saucamie darbinieku koplīgumi, kuros bija ietverti visi jautājumi, kas saistīti ar atlīdzību un sociālajām garantijām. Bet atlīdzības nolikums
Gulbenes novada domē tagad ir tapis tāpēc, ka Atlīdzības likums strikti ierobežo brīvu improvizāciju.

 

"Mūsu vadības uzstādījums ir tāds. Strādājam lielā novadā. Visās pašvaldības iestādēs atlīdzības kārtībai ir jābūt puslīdz vienādai. Tāpēc tas ir maksimāli paredzēts izstrādātajā atlīdzības nolikumā. Tomēr tas neaizliedz administrācijai ar darbinieku parakstīt arī koplīgumu, taču tas nedrīkst būt pretrunā ar Darba likumu, Atlīdzības likumu un pašvaldības nolikumu," saka V.Kravale.

 

Piemaksas par risku - tikai uz papīra

Noteikumi paredz, ka pašvaldības darbiniekiem ir tiesības uz speciālu piemaksu līdz 25 procentu apmērā par darbu, kas saistīts ar īpašu risku. Taču šogad tādu piemaksu nebūs. "Šāgada budžetā to nevar atļauties," saka V.Kravale. Domē šogad paredzēts vienīgi sagatavot īpašā riska amatu sarakstu. Kaut gan patiesībā šādam sarakstam jau sen bija jābūt gatavam un apstiprinātam.

 

"Citos novados šajā sarakstā ietilpst sociālie darbinieki, bāriņtiesu darbinieki un pašvaldības policija. Mūsu gadījumā tas varētu būt pilsētas sabiedriskās kārtības sargs. Arodbiedrība rosina, ka vēl šajā kategorijā būtu ieskaitāmi domes autovadītāji, kuri trīs reizes nedēļā uz Rīgu ved pašvaldības darbiniekus un atbild par viņiem. To pašu varētu attiecināt uz skolēnu autobusu vadītājiem. Kādos tikai ceļa apstākļos viņiem nākas vest bērnus! Tas ir risks cilvēku veselībai un drošībai!" saka V.Kravale.

 

Darba likums un Atlīdzības likums paredz arī piemaksas par nakts darbu, piemēram, nakts auklēm, kurinātājiem, naktssargiem. Arī domes apstiprinātais nolikums garantē darbiniekam par nakts darbu piemaksu 50 procentu apmērā no noteiktās stundas algas likmes. "Likums paredz nakts darbu kompensēt ar brīvo laiku. Taču tas faktiski nav iespējams," saka V.Kravale.

 

Viņa norāda, ka obligāti, jau šobrīd būtu bijis jāapdrošina to darbinieku veselība, kuri veic riskanto darbu. Tie darbinieki būtu jāapdrošina arī pret nelaimes gadījumiem. Taču budžeta taupīšanas nolūkā tas nenotiek.

 

Varētu maksāt par darbinieku studijām

Nolikums pieļauj, ka darbiniekam tiek kompensēti mācību izdevumi 25 procentu apmērā no gada mācību maksas, bet ne vairāk kā 400 latu gadā, ja darbinieks pēc iestādes iniciatīvas vai savstarpējas vienošanās sekmīgi mācās valsts akreditētā augstākās izglītības iestādē vai ārvalsts mācību iestādē. Tāpat var apmaksāt darbinieka kvalifikācijas paaugstināšanu.

 

V.Kravale saka, ka, piemēram, pa pašvaldības darbinieka studijām astrologu skolā samaksātā nauda kompensēta netiks. Runa varot būt tikai par pašvaldībai nepieciešamu profesiju apguvi. Piemēram, pašvaldība turpinās maksāt par kādu bērnudārza darbinieci, kuras vēlmi studēt pedagoģiju bija iesākusi atbalstīt jau kādreizējā Gulbenes pilsētas dome, un par to ir parakstīta savstarpēja vienošanās.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas