Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ne visi prot šķirot atkritumus 8

Dati un prakse liecina, ka atkritumus šķiro tur, kur infrastruktūra ir iedzīvotājiem pieejama un ērta.

Labas šķirošanas iespējas Gulbenes novada pagastos nodrošina 32 un pilsētā – 28 atkritumu šķirošanas punkti.

“Ir noteiktas dienas šķiroto atkritumu konteineru izvešanai: PET un kartonu izved katru trešdienu, stiklu – katra mēneša otrajā ceturtdienā. Tad konteinerus ved no visiem pagastu un pilsētas punktiem. Diemžēl regulāri ir pārpildīti konteineri, kas atrodas laukumos, pie kuriem ir viegli piebraukt. Kopumā tomēr var secināt, ka situācija pamazām uzlabojas, jo kādreiz konteinerus vajadzēja tukšot reizi mēnesī, tad – reizi trijās nedēļās, bet tagad tas tiek darīts vēl biežāk,” salīdzina SIA “Pilsētvides serviss” Gulbenes filiāles vadītāja Marina Afanasjeva.

Akciju sabiedrības “Latvijas zaļais punkts” un pētījumu centra “SKDS” veiktā pētījuma dati liecina, ka Latvijā atkritumus šķiro gandrīz puse jeb 45 % iedzīvotāju. M.Afanasjeva apšauba šo datu ticamību. Vismaz Gulbenē, viņasprāt, nav tā, ka atkritumus šķiro apmēram puse iedzīvotāju. Tiesa, situācija acīmredzot ir labāka nekā Rīgā, kur trūkst iespējas šķirot atkritumus.

“Pilsētā atkritumu šķirošanas konteineru laukumi tika izveidoti, ņemot vērā iedzīvotāju blīvumu, tāpēc to ir pietiekami daudz. Diemžēl daudzi joprojām neprot pareizi šķirot atkritumus. Vajadzētu vēlreiz rūpīgi iepazīties ar informāciju Gulbenes novada domes mājaslapā, lai saprastu, ka nedrīkst slapjus, izmirkušus papīrus mest konteinerā, kas paredzēts kartonam. Tādu papīru nevar pārstrādāt, tāpēc sabojāts ir viss konteinera saturs,” skaidro M.Afanasjeva.

Viņa norāda, ka diezgan bieži gadās secināt – daudzi cītīgi šķiro atkritumus, bet tad viens izber konteinerā nešķirotos sadzīves atkritumus. Tiesa, daudzdzīvokļu māju virtuves ir ļoti šauras. Tajās grūti šķirot atkritumus, tomēr nav arī neiespējami atrast veidu, kā to darīt. M.Afanasjeva pieļauj, ka joprojām daudzi atkritumus uztver nevis kā vēlreiz izmantojamus resursus, bet kā kaut ko nevajadzīgu.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Artis

Šķirot vai nē- tā ir brīva izvēle Es to nedaru un nedarīšu.Maksa par atkritumiem ir maza un tas nav pamudinājums.Nekādi ekoloģiskie un citi faktori mani nepārliecinās jo tā ir brīva griba.Padomju gados nešķirojām-pēc tam jādam ienāca prātā ka iedzīvotāji darīs to ko būtu jāpaveic poligona strādniekiem

pirms 3 gadiem, 2016.12.20 12:07

to Artis

Ēst vai neēst-tā ir katra cilvēka brīva izvēle.Es neēdu un neēdīšu.Desas,piens,šnabss un skābēts gurķis ir lēti.Lai ēd tie kas ražoja.Arti-Tu dzīvo aptuveni pēc tāda principa.Es gan šķiroju un šķirošu.Punkts un ĀMEN baznīcā!

pirms 3 gadiem, 2016.12.20 17:37

Varts

Stulbeņa atbilde.Ēšana,dzeršana un visas citas šanas ir pamatvajadzības bet musurs ir tikai lohu apspriešanas vērts.Nu kam labāk no tās šķirošanas? Nu nav tas obligāti

pirms 3 gadiem, 2016.12.20 17:58

Vartam

Stulba domāšana.Es savas privātmājas atkritumus samazināju trīskārtīgi,pateicoties šķirošanai.Pamēģini kādreiz pirms sava dzīvokļa miskastes iztukšošanas izvilkt no viņas papīra, plastmasas un stikla atkritumus.Redzēsi cik daudz vietas atbrīvosies.Bet spriežot pēc Tava komentāra -Tu baidies no patiesības un to nedarīsi.

pirms 3 gadiem, 2016.12.20 18:24

Ija

Protams,ka atkritumi ir milzīgi resursi.Firma no mums noplēš smuku naudu par to savākšanu un tālāk vēl ''taisa'' naudu sev.Ne par velti ir plēšanās ,kurš vinnēs konkursā.Mums ,atkritumu ražotājiem, tikai atliek pieņemt uzspiesto izvedēju,jo visu par visiem izlemj ''gudrās''galvas novadā,neņemot vērā cilvēku viedokļus.Šķirot,tā ir laba lieta,tikai ,ja ir iespējams,bet tā kā pagalmā stūrī stāv tikai lielie konteineri,tad loģiski,viss tiek mests kopā .Un vēl daudz kas ir atkarīgs no cilvēku apziņas,es šķiroju,bet kaimiņam ir vienalga,gala rezultāts nu tāds-nekāds.

pirms 3 gadiem, 2016.12.20 20:45

HA

Nešķiroju un nekad arī nešķirošu,kāpēc tad es maksāju??? Lai pie tām smirdīgajām kastēm vēl katru savā mestu,lai šķiro tie kas ar to pelna naudiņu!!!!

pirms 3 gadiem, 2016.12.22 12:37

mājas vecis

Maksā par izvesto konteinera reizēm, ja konteiners nav pilns tad var atcelt līdz nākošai reizei,
un ar to pašu var ietaupīt sev naudu .
Tak nešķiro un maksā ,kas liedz ,ja naudas daudz :)

pirms 3 gadiem, 2016.12.24 20:09

Būs jāsauc sapilce

No kā ir atkarīgs vai pie daudzstāvu mājām ir/nav šķirošanas konteineri? No mājas vecākā? Labprāt šķirotu atkritumus un vēlētos lai konteineri ir nožogoti un ar koda atslēgu, lai netiek iekšā bomāri un dzīvnieki, bet mums mājas vecākais vispār neliekas nezinis, viss vienalga, pats knapi eksistē, vecais spoks!

pirms 3 gadiem, 2016.12.22 17:53

Vietējās ziņas